Gece
Gündüz

Spotify Listeleri : Dinginlik

15 August 2022
yazdı
2 dk'lık okuma

Sevgili EAO MAG’da oluşturduğumuz yeni yazı serisi Spotify listelerinin ikinci yazısı ile karşınızdayım. Hepimizin kafamızı boşaltmak istediği anlar vardır. Hepimiz işin, okulun veya insan ilişkilerinin yoğun stresini farklı farklı yöntemlerle atarız. Ben müzikle atıyorum. Sizlerle de stres atmak ve kafanızı dinlemek için küçük bir playlist paylaşacağım. Umarım siz de seversiniz.

Benim listemin ilk ismi kesinlikle Oscar Anton. Şarkıları tuhaf bir dinginlik veriyor şehir hayatından uzaklaşıp sakin bir tatil beldesinde hafif akşam esintisiyle denize karşı kokteyl içmek gibi. The Beach aynen böyle bir şarkı. Yani bana bu hissiyatı veriyor kendisi.

 

Listemin ikinci ismi Danit. İnanılmaz bir sanatçı. Son zamanlarda folk müziğe artan ilgim sayesinde kendisiyle karşılaştım. Yürüyüş yaptıktan ve köpeğimi gezdirdikten sonra sessiz sakin bahçemizde kahvem veya çayıma eşlik ediyor.  Benim en sevdiğim şarkısı Lunita. Ama bu şarkı da muazzam bir rahatlama sağlıyor,  remix versiyonları da mevcut. Açtığınız an sizi kendine çekiyor zaten. Açın ve dinleyin.

Pink Martini herkesin bildiği bir müzik grubu diye düşünüyorum. Evet her şarkısını aşağı yukarı seviyorum ama bu şarkıyı dinlerken bambaşka duygular hissediyorum. Oturup düşünüyorum nasıl bir müzik yapmışlar böyle diye. İnanılmaz yahu. Böyle oturup sakin kafayla kendinizi melodisine verebileceğiniz bir anda dinlemenizi tavsiye ederim.

Listemin sıradaki ismi Puentes. Bu grubu ısrarla keşfetmenizi diliyorum. Danit ve birçok folk müzik sanatçısının da şarkılara katkıda bulunduğu grup inanılmaz bir albüm yaptılar. Favori şarkım budur efendim. Günün stresinden arınmak yorgunluk atmak ve uyumadan önce kitap okurken en sık dinlediğim şarkılardan.

Curawaka yine bir başka çok sevdiğim grup. Şarkıları bana sanki ayçiçek tarlasında koştuğumu hayal ettiriyor. Sanki orman içinde ağaç bir kulübe içinde sabah kahvaltısı ediyorum ve bol bol çay içiyorum. Fazla hayal kurduruyor bu şarkılar bana. Muhtemelen sizde de aynı hayaller kurulacak. Küçük tatil kaçamakları…

Quantic yani Will Holland dinlerken böyle film sahneleri ya da uzun yolda çekilen videolar geliyor aklıma. Veya böyle derin mi derin sularda çekilmiş sanatsal videolar. Mesela martılar uçarken coşan deniz dalgalarının eşlik ettiği güneşli bir gün… Mutlaka kafanızı rahatlatmak istediğiniz yorucu bir günden sonra dinleyin.

Umarım listemi seversiniz de size en rahatlamak istediğiniz anlarda eşlik eder. Bence müzik, hayatın karmaşıklığına en güzel ilaç. Bilmiyorum size de öyle gelmiyor mu? Böyle listeler bol bol gelsin mi? Yorumlarda buluşalım istiyorum.

Benim adetimdir. Her yazımda derim ki sevgi lazım. Sevmek lazım. Müzik hiç susmasın hep sevelim.

Sevgiyle ve kulağınızda müzikle kalın. Yeni listelerde buluşmak üzere…

 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR