Gece
Gündüz

Kalori Nedir, Nasıl Hesaplanır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

21 July 2018
yazdı
1 dakikalık okuma

Selamlar arkadaşlar! Haftaya hızlı bir başlangıç yaparken, en çok talep edilen konuyla karşınızdayım. Bu yazımda sizlere kalori hesaplamadan, besinlerin kalori içeriklerinden ve gündelik ne kadar kalori almamız gerektiğinden bahsedeceğim.


Öncelikle kalori; tüm gıdalarda bulunan ve vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan “enerjinin” birimidir. Zayıflamak, kilo almak ya da kilo koruma amaçlı kalori hesapları yapmaktayız. Peki kalori hesaplarken nelere dikkat etmeli ve nasıl hesaplamalıyız?


Vücudumuzun günlük alması gereken belirli bir kalori miktarı vardır. Cinsiyetimize, yaşımıza ve fiziksel aktivitelerimize göre değişiklik gösterir. Organ sağlığımız için günlük en düşük almamız gereken kalori miktarı 1000 ile 1400 arasında olmalıdır.
Hareketsiz bir insansanız ve tüm gün oturarak çalışıyor ya da yatıyor iseniz günlük almanız gereken kalori miktarına ek olarak 400 ile 600 kalori daha almanız günlük kalori ihtiyacınızı karşılayacaktır.
Bunların dışında günlük yaptığınız her aktivite (işe yürüyerek gitmek, merdiven çıkmak vs) kalori harcamanıza sebep olmaktadır. Unutmayınız ki yukarıda bahsettiğim tüm veriler ortalama değerlerdir. Bu değerler vücudunuzun yağ oranına ya da hareketlilik süresine göre değişiklik gösterir.


Kalori hesabı yaparken besin değeri tablolarından, kalori hesaplayan uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi uzman yardımıyla yapacağınız diyetler, sporlar, kalori hesapları daha sağlıklı olacaktır.


Günlük ne kadar kalori almanız gerektiğine -gidebilirseniz- doktor yardımıyla, vaktiniz olmazsa internette kalori hesaplama sitelerinden ulaşabilirsiniz.
Son olarak günlük kalori ihtiyacınızı karşılarken fast-food yiyerek değil, sağlıklı beslenerek karşılayınız. Hamburger veya kızartma tüketerek kolesterolünüzü yükseltmeyiniz.

Sebze, meyve, süt ve süt ürünleri, beyaz ve kırmızı et sağlıklı kalori almanızda size yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR