Gece
Gündüz

Zyzz: Estetik Devrimin Mimarı

26 August 2022
5 dk'lık okuma

Her zaman yazdığım tarihi konulardan farklı bir yazı ile karşınızdayım, fakat bu sefer de tarih yazacak olan bir akımın mimarını konu alacağım. Aziz Şaverşyan!

Modern toplum internet ile bambaşka yerlere evrilirken gençler ve gençlik algısı da aynı doğrultuda bambaşka yerlere evrildi. Hayatın gerçekleri ve ekranın pırıltılı dünyasının arasında sıkışmış olan genç kesim başta kendi mental sağlıkları olmak üzere emeklerinden, zamanlarından, hayallerinden ve hatta kişiliklerinden ödün vererek dürüstçe acınası bir hale geldi. Bir erkek olarak, zannımca, en çok da genç erkeklerin hayatında büyük bir boşluk, yetersizlik, eziklik hatta en kötüsü ve tehlikelisi amaçsızlık zamanla hız kazandı. Aşk ve cinsel hayatlarında geri dönülmez adımlar bırakacak olan yanlış mastürbasyon, uzun süreli hareketsizlik, tembellik ve oyun bağımlılığı öyle bir hale geldi ki artık gençlerin hormonları bozulmaya başladı. Depresyon, şevk, kıskançlık, özentilik gibi duygularını gerçek hayattan daha da koparak kapatmaya çalışan genç erkekler artık ne hayattan zevk alıyorlar, ne de kendileri için bir şey yapıyorlar… Böyle depresif bir gençliğin ortasında Aziz Şaverşyan isminde deli bir çocuk internette paylaştığı ”garip” videolar yükselmeye başladı ve adeta tüm gençliğe bodybuilding ile başlayan fakat sonradan bir hayat biçimine dönüşen uzun bir disiplin savaşına çağırdı.

Aslen Kürt asıllı olan Aziz Şaveşyan, diğer adı ile Zyzz Moskova’da 1989’da gözlerini dünyaya açtı. Henüz Aziz 4 yaşındayken ailesi ile Sydney’e taşındı. Batı Sidney Üniversitesi’nden İşletme ve Ticaret diploması ile mezun oldu. Lise yıllarında sıska bir çocuk olarak biliniyordu. Abisi Said Şaverşyan’dan -a.k.a Chestbrah- ilham alarak spora başladı. Spor salonunda tanıştığı yeni insanlar ve abisi sayesinde Aziz hızlı bir gelişme göstermeye başladı. Aslında ilk önce kızları etkilemek için spora başladığını söyleyen Aziz, bu durumu aştığını şöyle özetliyor:

ZYZZ Transformation/Progress - From Skinny To Shredded - YouTube

Antrenman yapma motivasyonumun insanları etkilemenin çok ötesine geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim, hedefler koymuş olma ve onlara ulaşma ve spor salonunda kendimi aşma hissinden kaynaklanıyor. Bunu kesinlikle seviyorum, o son tekrarı zorlama ve cildimdeki o yırtık, pump hissi olmadan kendimi ben gibi hissedemem.

Yaptığı videolarda genelde dans eden, motivasyon konuşmaları ve spor hakkında bilgi veren Aziz’i farklı kılan bir şeyler vardı. Aziz paylaştığı videolarda – kendi tabiri ile sadece ”deli çocuk” olmuyordu; bilakis olay spor yapmaktan ve eğlenmekten çok daha fazlasıydı. Aziz ”Estetik Hareketi” adında bir akım başlattı. Estetik Akımı ya da hareketi ilk başta sadece spor yapıp güzel gözükmek gibi bir amaca sahip olsa da, Aziz ve kitlesi bu hareketi felsefi bir hayat biçimine dönüştürdü. Aziz’in videolarından özenle seçtiğim bir kaç sözünü çevirip buraya bırakıyorum:

”Benim mesajım şu: Sıkı çalışın! (Hayatı kendine) zorlaştıran bir p*ç olmayın, hayatın tadını çıkartın ve çok ciddiye almayın. Eğer benim (bizim) gibi insanlar bu dünyada daha fazla olsaydı, dünya daha mutlu bir yer olurdu. Arkasında yaslanıp diğerlerinin başarısını kıskanan biri olmaktansa yapması gerekenleri yapan biri olmayı tercih ederim”

”Hazır herkes buradayken konuşayım. Dikkatlice dinleyin dostlarım, bu bir devrim. Herkes bana soruyor: ”Zyzz bu videolar ne olum, sen n’apıyorsun? Kendi kendini rezil ediyorsun!” Bu sadece bir rol, bu bir hareket. Zyzz diye biri yok. Takdir ediyor musunuz? Güzel, o zaman takdir etmeniz için birazcık daha sebep vereceğim. Bunun adı Zyzz dostum, herkesin içinde biraz da olsa Zyzz vardır. Orada bir yerlerde oturuyorsun dostum, eğer istersen sende deli bir çocuk olabilirsin. Ayağa kalk ve üzgün bir aptal olmayı kes, spor yap, dışarı çık, arkadaş edin! Bu bizim yaptığımız şey! Mutsuz bir ezik gibi gözükmek hoşuna mı gidiyor?
Lanet olsun, nefret edenler nefret etmeye devam edecek. Deli çocuk ol! Hepimizin içinde Zyzz var sadece bilmiyorsunuz. Orada oturup ”Bu salak kim?” diyorsunuz. Benim vücudum paramparça (parçalı, kaslı vücut anlamında) ama senin değil. Hayatta hatırlanmak istiyorsanız deli bir çocuk olmak zorundasınız. Zyzz ve devrimin yaptığı bu…”

Zyzz workout routine - Road to aesthetics. | Zyzz workout, Workout routine, Zyzz pose

”Herkes bir gün ölecek ve unutulacak. Hayatı ilginç ve eğlenceli hale getirecek şekilde hareket edin ve davranın, Pazartesiden Cumaya kadar hiç zevk almadığınız bir şeyle çalışan sıradan, öngörülebilir bir hayatı boşver! Sadece yaşlanıp solup gidene kadar hayatı yaşamak mı? Bir tutku bulun, ilişkiler kurun, dışarı çıkıp herkesin ne düşündüğünü takmayı bırakın. İnanın bana böylesi çok daha eğlenceli.”

Şahsen ben çok arkadaş canlısı ve mutlu bir insanım ve insanların aydınlanmaları ve hayattan daha çok zevk almaları gerektiğine inanıyorum. Büyük beden giysem ve bazıları için ürkütücü görünsem de, tanışabileceğin en arkadaş canlısı insanlardan biriyim. Algılanan stereotipimi oynamayı seviyorum ve günün sonunda kendimi asla ciddiye almıyorum, bu da sahip olduğum hayran kitlesini toplamamın nedenlerinden biri.

Zyzz Veni Vidi Vici, uzay sanatı, aksaklık sanatı, HD masaüstü duvar kağıdı | Wallpaperbetter
Aslında Aziz’in söylediği sözlerden Estetik Hareket’in felsefesini anlayabiliyoruz. Evet temel olarak bodybuilding üzerine kurulu olsa da, kişiye bir hayat disiplini de sunmakta. Spor yapmak, disiplinli olmak, çok çalışmak, zeki kalmak; bunları yaparken de hayatın verdiği meyveleri toplamak, eğlenmek, deli bir çocuk olmak…

Ne yazık ki Aziz 2011’de Tayland’da tatil için gittiği otelin saunasında ani bir kalp krizi ile hayata gözlerini yumdu. Doktorlar genetik olan ”gizli” bir kalp rahatsızlığının olduğunu söylediler. Aziz, tam bir deli çocuktu. Bunu harika bir şekilde başardı, abisi ve Aziz’in hayranları onun bıraktığı bu mirası ve akımı devam ettiriyor. Her geçen gün ZYZZ Kuşağı daha da büyüyor ve ülkemizde de hatrı sayılır bir şekilde büyümeye başladı. Umarım bu yazı da bunun öncüllerinden biri olur. Aziz’in de dediği gibi:

”WE ALL GONNA MAKE IT BRAH!”

1. Fotoğraf: https://www.youtube.com/watch?v=bUA-lkHwiw8 videonun kapağı
2. Fotoğraf: https://tr.pinterest.com/pin/441423200949773627/
3. Fotoğraf: https://www.wallpaperbetter.com/tr/hd-wallpaper-fjkwv

 

Ahmet Kağan Sefer

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi - Rus Dili Edebiyatı öğrencisi
Yazar, çevirir, konuşmayı sever
Adana

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR