Gece
Gündüz

Kış Geliyor, Peki Ya İstenmeyen Kilolar?

7 October 2018
yazdı
1 dakikalık okuma

Havaların yavaş yavaş soğuması ve yaz aylarını geride bırakmamızla beraber metabolizmamız da yavaşlamaya başlar. Böylece kilo almak kaçınılmaz son olur. Bunun en büyük sebeplerinden biri, kış aylarında hem bedensel hem de psikolojik olarak düşen vücut enerjimizin bizi yemek yemeye yönlendirmesidir.


Kış aylarında kilo almamak ve mevcut vücut formumuzu korumak için yaz aylarına nazaran biraz daha dikkat etmemiz gereklidir.


Benim kış aylarında öncelikli tercihim enfes bitki çayları oluyor. Kahve ve siyah çaya göre hem hastalıklardan uzak tutmakta hem de formumuzu korumada birebir yardımcı bence.


Kış aylarında dikkat ettiyseniz cildimiz daha çabuk kurur, çatlar ve kızarır. Bunun sebebi de kış aylarında daha az susamamız ve suya yaz aylarındaki kadar ihtiyaç duymamamızdır. Ancak günde en az 2 litre su içmenizi tavsiye ediyorum. Su, metabolizmamızı hızlandırdığı gibi cildimizin de onarılmasına yardımcı olur.


Kış aylarında özellikle yağlı besinler tüketmekten kaçınmalıyız. Çünkü dediğim gibi, yavaşlayan metabolizmamız sindirimi geciktirdiği için vücuttaki fazla yağ direkt olarak deri altında birikmektedir.


Kışın genel olarak kuru bakliyat ve özellikle balık mevsimi olduğu için balık tüketen bir insanım. Formda kalma ve kilo almamak için kızartma yerine balığı fırınlamanızı ya da buğulama yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.


Grip, nezle gibi hastalıklar vücut direncini düşürdüğü için yavaşlayan metabolizmamız ile daha da yemek yemeye  itmektedir. Bu sebeple vitamin ve mineral alınımını arttırmalı ve bol bol C vitamini içeren meyveler tüketmeliyiz.


Sofranızdan et ürünlerini (kırmızı et, beyaz et), süt ve süt ürünlerini eksik etmeyiniz. Protein karbonhidrattan daha az kilo aldıracağı için protein tüketmeniz daha yararlı olacaktır.


Havalar soğuk olduğu için ben de yürüyüş yapmaya sizler gibi üşeniyorum. Ancak sporu ve yürüyüşü sağlık için kesinlikle bırakmamalıyız. Metabolizmamız yavaşlasa da kış aylarında kalori yakmamız daha hızlı olur.


Haftada bir kendinizi ödüllendirin. Bunu yaparken yine de yüksek kalorili besinlerden kaçının.

Bu kış sert geçeceğe benziyor. Önlemlerinizi şimdiden almayı ihmal etmeyin 😉

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR