Gece
Gündüz

Londra Rüzgarı

22 March 2019
yazdı
1 dakikalık okuma

İngiltere’nin gözdesi olan Londra, tarif edilemez uçsuz bucaksız yerleri, sokak sokak mekanları ile bize görsel bir şölen sunuyor. Londra’nın para birimi pound olarak bilinmektedir. Resmi dili İngilizcedir. Size bu yazımda gezip görülmesi gereken yerleri aktarmaya çalışacağım.

1. Big Ben

Londra’da Westminster Sarayı’nın yanında bulunan en ünlü ulusal saattir. Londralılar için vazgeçilmezdir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

2. Buckingham Sarayı

Britanya kraliçesinin sarayı ve odasıdır. Westminster Şehri’nde bulunan saray sık sık devlet işlerinde ve yabancı devlet insanlarının ağırlanmasında kullanılmaktadır.

3. London Eye

Nehir kenarındaki ikonik dönme dolaptır. Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolabıdır. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı olmak üzere yılda üç milyona yakın turist tarafından ziyaret edilmektedir.

4. Londra Kalesi

Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihî bir yapıdır. Orta çağ kalesi ve taç mücevherleri bulunmaktadır.

5. Tower Bridge

Nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirilmiştir. İki kulesi bulunan Tower Bridge, hem araç yolunun kenarında, hem de yukarıda kulelerin arasında yaya geçidine sahiptir.

6. Thames Nehri 

Londra’daki ünlü Town Bridge köprüsünün üzerine kurulduğu nehirdir. Nehir gezisi tekne turuyla çok keyiflidir. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

7. Oxford Caddesi

Oxford Caddesi Avrupa’nın en işlek alışveriş caddesi olup birçok büyük mağazaya ve amiral mağazasına ev sahipliği yapmaktadır.

8. Notting Hill

Notting Hill, rengarenk sokaklarıyla Batı Londra’da yer alan, kozmopolit bir nüfusa sahip Londra’nın prestijli semtlerinden biridir. Çayınızla ya da kahvenizle rahatça gezilebilecek yerlerdendir.

8. Trafalgar Meydanı

Londra’nın en büyük meydanıdır. Meydan; taşıdığı tarihi ve kültürel değerin yanı sıra, barındırdığı anıt ve heykellerle bireysel miraslara da ev sahipliği yapmaktadır.

9. Camden Town

Kent merkezinin kuzeyinde yer alan, hareketli yapısı ve zengin alışveriş ve eğlence olanaklarıyla insanları kendisine çekebilen bir yer. Eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, hippi merkezi olarak adlandırılan ve yaratıcılığın merkezi olarak kabul edilen bu yere haftasonu gitmeniz daha iyi olur. Çünkü haftasonu, giyimden takıya her şey bulunmaktadır.

10. Southwark Katedrali

Katedral, günlük hizmetlerin yanı sıra yaygın bir organ resitalleri ve konser programı ile çalışmaktadır. Kafe ve bahçeleri, ziyaretçileri ve yerlileri ile popülerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR