Gece
Gündüz

Manisa’da Keşfedilmeyi Bekleyen Saklı Bir Cennet “Hermos Kanyonu”

5 November 2018
yazdı
2 dk'lık okuma
Processed with VSCO with m3 preset

Biz bu hafta sadece Manisa’nın değil ülkemizin de sayılı rotalarından birisi olan Hermos Kanyonu’nda Cumhuriyet yürüyüşü gerçekleştirdik.


Manisa,Uşak ve İzmir’den gelen tüm doğaseverlerle birlikte Adala Cumhuriyet Meydanında, Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümünü kutladık. Hepimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. Yaşasın Cumhuriyet! Nice hep birlikte aydınlık yarınlar…

Kutlamanın ardından gelin biraz da yürüyüş parkurumuzdan bahsedelim sizlere. Hermos Kanyonu bilinen diğer kanyonlardan çok farklı çünkü kanyonun oluşumunu sağlayan Çakallar Divliti çevredeki volkanların püskürmesi ile jeomorfolojik incelemeler sonucu ortaya çıkan yaklaşık olarak 15-25 bin yıl öncesine ait oluşumlardır. Biz hemen kanyonun üstündeki patikadan yürüyüşümüze başladık. Yürümekte olduğumuz patikanın yanında binlerce yıl önce çevredeki volkanların püskürmesi sonucunda ortaya çıkan, vahşi ve büyüleyici bir görünüm kazanan bu manzara karşısında çok etkilendik. 12 bin yıllık fosil ayak izleri ve Sarıkaya resimleri koruma altına alınması ve açık hava müzesi ilan edilmesi gereken bir alan olmasına rağmen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Maalesef etkilendiğimiz kadar da bu durum karşısında üzgünlüğümüzü gizleyemedik.

Yaklaşık iki buçuk saatlik yürüyüşten sonra Adala’ya 8 kilometre uzaklıkta olan yaz kış 25 metre yükseklikten çağlayarak akan ‘Su Uçtu Şelalesi’ nin karşısına geldik. Şelale oldukça etkileyiciydi. Bu görülmeye değer şelale karşısında kısa bir mola vererek biraz ruhumuzu dinlendirdik.

Şelaleden sonra Gediz Nehri üzerinde bulunan Demirköprü Barajı Hidroelektrik Santrali’nin karşısında fotoğraflar çekerek ilerledik. Şelaleye yaklaşık 500 metre uzaklıktaki yine Gediz Nehri üzerinde bulunan Kız Köprüsü’ne ulaştık. Lidya Kralı Krazüs’ün kızı için yaptırdığı söylenen, Osmanlı mimarisinin ilk dönemlerinin özelliklerini yansıtan ve 6 gözden oluşan Kız Köprüsü oldukça etkileyici bir görüntüye sahipti. Doğrusu buradan da etkilenmeden geçemedik.

Tarihi Kız Köprüsü’nün üzerinden geçerek ‘Tatar Alabalık Çiftliği’ yönüne doğru yürüyüşe devam ettik. Patika yolları aşıp ulaştığımız Tatar Alabalık Çiftliği tam huzur bulabileceğiniz ve bu huzurla birlikte fırında alabalık keyfinin tadına varabileceğiniz güzel bir yer. Temiz havası ve manzarasıyla nefis bir doğal ortam.

Kanyonun büyüleyici manzarasını doya doya seyrederek yürüyüşümüzü tamamladık. Hermos Kanyonu maceramız burada bitti. Biz bu parkuru çok sevdik. Kent yaşamının bizleri uzaklaştırdığı doğa ananın kucağında buluşarak yorgunluğumuzu, gerginliğimizi üzerimizden attık. Çünkü ruh ve beden sağlığımız için en etkili ilacın doğada yürümek olduğuna inanıyoruz. Sizlerin de bu güzelim kanyonda yürümenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Hatice Çopur

8 Temmuz 1996 ,Tarsus doğumluyum. Celal Bayar Üniversitesinde öğrenciyim.Doğayı ve doğanın bize sunduğu güzellikleri görüp, keşfetme arzumdan ve bu güzellikleri sizlerle paylaşma isteğimden dolayı seyahat yazarlığı yapmaktayım.

3 Comments

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR