Gece
Gündüz

Masal Köyü: Hallstatt

3 July 2018
yazdı
1 dakikalık okuma

Avusturya’nın Salzkammergut kentinde, Salzburg ve Graz şehirleri arasında, Hallstatter gölü yanında masal kitaplarından fırlamış gibi duran şirin köy: Hallstatt.

Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu köyde 1000 kişi yaşamaktadır. 1997 yılında UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesine eklenen bu köyün popülerliği son zamanlarda hızla artmıştır. Alp Dağları’nın muhteşem manzarası eşliğinde taş yollarda yürürken ahşap evleriyle beraber kendinizi  Orta Çağ’da bulabilirsiniz. Tarihte geçimini tuz madenciliğinden sağlayan bu köyde,madenler turistlerin uğrak yerlerinden.

Hallstatt’a Ne Zaman Gidilir?

Kış mevsiminde her yer bembeyaz olsa da soğuk yüzünden gezmek pek keyifli olmayabilir. Hallstatt’ı keşfetme için en uygun aylar Mayıs-Eylül ayları arasıdır. İlkbaharın ve sonbaharın güzellikleriyle özellikle fotoğraf meraklıları için gidilmesi gereken zamanlar.

Hallstatt Gezi Önerileri

Salzwelten tuz madeni turuna mutlaka çıkmalısınız.Mağaralar içinde hem maden hakkında bilgi edinebilir hem de eşsiz fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

 

Biraz korkunç bulunabilecek ama kesinlikle görmeniz gereken bir diğer yer meşhur”Beinhaus” yani kemik evi. Hallstatt’da mezar alanı kısıtlı olduğu için ölüler geçici olarak gömülüyor ve 15 yıl sonra kemikler tekrar çıkarılıp beyazlaması için bu eve bırakılıyor. Ev içerisinde yer alan kafataslarına ise sahiplerinin isimleri ve meslekleri yazılıyor.

 

Köye gelir gelmez ilk dikkatinizi çeken ahşaptan yöresel evlerini de gezebilirsiniz.Evlerin önündeki rengarenk çiceklerin fotoğrafını çekmeyi unutmayın 🙂

Köyün her yerinden görülebilen Evangelist Kilisesi de mutlaka uğramanız gereken yerlerden. 18. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan kilisenin terasından bütün köyün manzarasını izlemelisiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR