Gece
Gündüz

Modada İki Yüz: GRUNGE x ROCK CHIC

23 August 2022
yazdı
2 dk'lık okuma

Herkese merhabalar, selamlar efendim!  Bir latin şarkısından hallice günlerinde sokaklar kışın soğuk yüzünden sıyrılıp binbir farklı rengin, cümbüşün sergilendiği doğal bir podyum haline geldi yine. Haliyle etniğinden sportifine, femineninden grunge stile, sevimlisinden seksisine her moda akımından bir şeyler görmek mümkün. Tabii trendleri aktif olarak takip eden hanımlar ve beyler yine sezonun gözbebeği halinde şıklıklarını sergiliyorlar, o ayrı mesele.

Akımlar demişken, başlıktan da anlaşılacağı üzere birbirine çok benzemekle beraber çok keskin çizgilerle ayrılan iki stilin farkını açıklayacağız bugün: Grunge ve Rock Chic…

Hazırsanız, başlayalım!

1)Rock Chic tarzında anlatım deyim yerindeyse “kaya gibi sert”tir. Aşırı uçların birbiriyle bütünlüğünden ortaya çıkan bu son derece feminen görüntünün aksine Gunge; daha yumuşak, daha esnek bir görüntüye sahip. Grunge stilin anlatımı “kat kat” demek mümkün. Rock Chic keskinliğiyle dikkat çekerken Grunge serbestliğiyle ön plana çıkıyor.

rock chic seksiliğini görüyorsunuz

 

grunge stilin rahat tavrı ortada 🙂

 

2) Grunge özensiz, Rock Chic uğraşılmış bir görüntü sergiler.

3) İki moda akımında da deri, zımba gibi temel aksesuarlar varsa bile Grunge tarzda deri ve zımbalar bilekliklerde, kolyelerde, nispeten daha küçük parçalarda kullanılır. Rock Chic stilde deri ve zımbalar giyimin temel parçalarındandır. Pantolonlardan ayakkabılara, ceketlerden eteklere kadar temel parçaların büyük kısmında bu detayları görmek mümkün.

Rock Chic

 

Grunge

 

4) Rock Chic tarzında adı üstünde “chic” yani şık bir duruş var. Feminen vurguları olan bu tarzda dişiliği salmak serbest! Oysa Grunge stilde kat kat oduncu gömlekleri, hırkalar, eskimiş ya da eski görünümlü tişörtler, yırtık pantolonlar ile belirgin bir cinsiyet çizgisi olmadan rahatlığı ön plana alan bir tarz mevcuttur. 

 

5) Grunge stilde ağır bir makyaj görmeniz pek ihtimal dahilinde değildir. Basit bir eyeliner ya da dağınık bir kalem, makyajsıza yakın bir görünüm, solgun bir ten duruşu esasken Rock Chic stilinde makyaj; seksi buğulu bakışlar, koyu renk rujlar, iddialı bir görüntü var. Dedik ya Grunge doğal, Rock Chic seksi.

Grunge Makyaj Görünümü

 

Rock Chic Makyaj Görünümü

 

6) Grunge tarzda sadece ten değil renkler genel olarak soluk, yıpranmış, eskitilmiş kullanımı ağır basıyorken Rock Chic de renklerin gücü adına diyoruz ve güçlü siyahlar, zengin kırmızılar, asil bordolar, isyankar maviler, antrasitler metalik birer dokunuş kazanarak ben buradayım diyor.

 

7) Grunge modasında doğallık hakim anlayıştır. Boyattığınız saçlarınızın gelen dipleri sorun edilmez mesela. Aksine bu görüntü Grunge stilinde tutulan bir görüntüdür. Ancak Rock Chic stilde daha bütünsel bir görüntü amaçlanır, uyum, dişiliğin önemli bir unsuru olarak öne çıkar.

 

Yedi farkı bul cinsinden eğlenceli bir yazı olduğunu ummaktayım sizler için sevgili okurlarımız. Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Yorumlarda bunu konuşmak için sabırsızlıkla bekliyoruz, buyurun podyum sizin!

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR