Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Notalarla Valse : Evgeny Grinko

Bunları da Dinle/Sanat Tarihi Kategorisinde Tarafından

Moskova yakınlarında uçsuz bucaksız bir arazide, çimenlerde piyanosu, ağzında sigarası “Valse” isimli bestesini çalarken tanışıyoruz onunla. Evet karşınızda piyanoyla valse yapıp hepimizin gönlünde tahta sahip olan Evgeny Grinko. Ruhu dinlendiren besteleriyle söze gerek duymadan duygulara tercüman olabilen zarif bir piyanist. Birçoğunuz hayatınızın belirli döneminde onun besteleriyle tanışmışsınızdır diye düşünüyorum fakat tanışmadıysanız bu yazımdan sonra tanışmış olmanızı isterim.

Evgeny Grinko – Valse

https://www.youtube.com/watch?v=VYCOg-yglNM

“Dünya daha iyi bir yer olabilir, evet. Benim kusursuz dünyam Emir Kusturica‘nın Yeraltı filminin son sahnesindeki gibi herkesin canlı, kibar ve mutlu olduğu ve müziğin çaldığı bir yer. Bu bir ütopya elbette, biliyorum.”

Zarif piyanisti tanıyalım;

Ciddi bir hayran kitlesi olan Evgeny Grinko, Rusya’nın Jukovski adlı kasabasında doğmuştur. İlk bestesini 16 yaşındayken içinde bulunduğu Punk Rock grubu için yapmıştır. Bu grubun içerisinde davul çalan Grinko, tür değişikliği ile klasik müziğe yönelmiştir ve 22 yaşında piyano çalmaya başlamıştır. Evgeny Grinko’nun müzik tarzı ile ilgili bu derece köklü bir değişiklik yapmasının sebebi ise Joy Division’un “Love Will Tear Us Apart” şarkıdır. Bu parça onun için adeta bir dönüm noktası olmuştur.

2010 yılında gönüllerde taht kuran ve hiç eskimeyen “Valse” isimli eserini bestelemiştir. 2011 yılında ise “Winter Sunshıne” isimli ilk solo albümünü bizimle buluşturmuştur. Yine aynı yıl içerisinde “Shapitoshou” filminde müziklerinin yer almasıyla dikkatleri çekmiştir. 2014 yılında “Ice For Aureliano Buendia” ardından “Silent like Water” albümü yayınlandı. Son albümü olan “Tiny Mouse Tales” albümü 2018 yılında çıkmıştır. Bütün bu besteleriyle Grinko herkes tarafından çok dinlenmiş ve sevilmiştir.

Sadece yaptığı müziklerle değil, toplumsal duyarlılığı ile de dikkat çekmiştir. 1986’da Çernobil Nükleer Santrali’nde yaşanan patlama sonrasında çekilen “Morning in Pripyat” filminin müziğini bestelemiştir. Bu parça Facianın ardından ıssız bir yerleşim yeri olarak kalan Pripyat şehrini anlatmaktadır. Şarkıyı hikayesini bilerek dinlediğimizde o hüznü yeterinde hissedebiliyoruz.Dünyada yaşanan sorunlara gözlerini kapatmanın aksine yaptığı müzik ile tepsini göstermiştir.

Evgeny Grinko – Morning in Pripyat

https://www.youtube.com/watch?v=CkpGdSEokWQ

Kısa sürede ismini bütün Dünyaya duyuran genç piyanist, şimdilerde çello, akordeon, keman ve viola çalan 5 müzisyenle sahne almaktadır.

 

 

“Gözlerinizi hayata kapatmak yerine çevrenizde gördüklerinize sanatımla anlam verin”

Evgeny Grinko yaptığı besteleriyle gerçekten ruha dokunmayı başarmaktadır. Çalışırken, kendinizi dinlerken veya uzun bir yolculukta Grinko’nun inanılmaz bestelerinden daha iyi bir arkadaş düşünemiyorum. Şimdiden keyifli dinlemeler…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Bunları da Dinle Son Yazıları

Spotify Keşiflerim

Popüler müzik platformu Spotify üzerinden keşfettiğim ve değer görmesi gereken 5 müzisyenin
Git Yukarı