Gece
Gündüz

Pantone 2021: Ultimate Gray & Illuminating

28 December 2020
yazdı
2 dk'lık okuma

Herkese yeniden merhaba,

Zorlu bir seneyi geride bırakmak üzereyiz. Aralık ayı her sene olduğu gibi geride bıraktığımız senenin üzerine düşünmek, hatalarımızdan ders çıkarmak, nerde ne yanlış yaptık onu düzeltmek için adeta geçmiş senenin süzgeci, yeni yıldan da yaşadığımız kötü anları bir daha yaşamamak adına inancımızın yeşerdiği bir dilek kapısı.

Dilimizden düşürmediğimiz ‘zor bir sene oldu’ lafını tekrar etmek istemesem de evet gerçekten çok ama çok zor bir sene oldu. Kimilerimiz için geçmiş yıllar zorlu hayat tecrübelerini içinde barındırmış olsa da bu sene kendi tecrübelerimize ek dünyaca korkunç, hiç hatırlamak istemeyeceğimiz bir tecrübenin içinde bulduk kendimizi.

Hayat ne kadar yaralayıcı şeyler yapsa da güzelliklerini de bir yanda sunmaya devam etmekte. Neyse, daha fazla içinizi karalar bağlamadan yazımın asıl konusuna geçeyim.

 

Pantone, her yıl olduğu gibi bu yılın, 2021’in rengini açıkladı: PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating. Kimi insanın ruhunu daralttığını söylediği kasvetli ya da kimi insan tarafından farklı bir aydınlatıcı özelliği olan gri ve yeni bir güne merhaba dediğimiz yeni umutlarımızın yeşerdiği güneşin rengi olan sarı…

Gelin bu renklerin neden seçildiğini ve psikolojik olarak insanların üzerindeki etkilerini ele alalım.

Pantone her yıl bu renkleri, geride bırakılan senenin ve insanların üzerindeki etkilerini baz alarak uzun bir araştırma sonucunda seçmekte. Bu seçilen renklerin filmlerde, dizilerde, mekan tasarımlarında ve başka birçok alanda yeniliklere ışık tutması açısından yararlı olduğu da gözlemlenmekte.

“Cesaretle desteklenen bir mutluluk mesajı” olarak ifade edilen bu renklerin seçilmesinin bir diğer sebebi ise “belirsizliğin ardından gelen canlılık, neşe ve sarı pırıltı “ olarak ifade edilen yeni bir umut olarak düşünülmüş. PANTONE 17-5104 Ultimate Gray + PANTONE 13-0647 Illuminating renklerini bir içmimar olarak en çok kullandığımız yaşam alanlarında da nasıl kullanabileceğinizden de naçizane bahsetmek isterim.

 

Renkler kişilerin göreceli olarak beğenip beğenmediği, kendi tarzlarını yansıttığı birer notadır. Örneğin, kimilerimiz için siyah iç karartıcı ya da kasvetli olsa da kimileri için asaleti simgeler. Benim için gri renk karmaşa, belirsizlik, arada kalmışlığı ifade etmekte. Ne beyaz ne de siyah sanki taraf seçememiş, adeta kendince bir yenilik yaratmak istemiş gibi. Sarı renkse bütünleştiği rengi ortaya çıkaran, aslında ana renklerden olmasına rağmen yardımcı bir renk.

 

Yaşam alanlarımızın düzenlemesini yaparken içinde bulunacağımız koşulları da göz önüne alarak renk tercihleri yapmak isteriz. Bu yılın seçilen renkleri bize, içinde huzur aradığımız yerlere biraz da neşe katmak; hareketlilik, canlandırma yapmak istiyorsak ikisini birlikte gayet de başarılı bir şekilde kullanabileceğimizi gösteriyor. Mobilyalarımızda bu iki rengi tercih etmek istiyorsak büyük, ilgi odağı ya da çok yer kaplayanları gri, küçük berjer, puf gibi dikkat çekmeyen ama renk seçimiyle diğerlerine eşlik edecek parçalarda da sarı rengi kullanabiliriz. Bu sadece küçük bir püf noktası olarak verebileceğim bir örnek çünkü mekan tasarımındaki parçaları seçerken mekanı tamamen bir bütün olarak ele almamız gerekir.

Umarım yeni gelen her yıl diğerinin gri gölgesini geride bırakarak, bizlere sarı renkte aydınlık saçan güzel günler sunar. Herkese yeni yılda mutluluk, huzur ve en çok da sağlık dilerim.

Görsel Kaynakça:

https://www.pantone.com/color-of-the-year-2021

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR