Gece
Gündüz

Pilates ve Patates

4 October 2020
yazdı
1 dakikalık okuma

2020 yılı hepimiz için zorlu bir yıl oldu. Pandemi süresince evlerimizden çıkamadık ve bu durumun hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumsuz etkilerini yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Tabi ki sağlığımız son derece önemli ancak bu süreçte tedbirli bir şekilde gündelik hayatımıza adapte olmaya çalışıyoruz. Özellikle kişiye özel olarak uyarlanan ve uzaktan da destek alarak yapabileceğimiz son zamanların gözde sporlarından pilates hakkında merak ettiklerimizi Pilates Eğitmenliği yapan Nihan Taymaz’ a sorduk ve bizim için yanıtladı. Kendisine teşekkür eder, keyifli okumalar dilerim.

Sizin pilates ile tanışma hikayeniz nasıl başladı?

Birçok spor dalını denedim fakat en keyif aldığım ve istikrarlı bir şekilde sürdürebildiğim pilates antremanlarının olduğunu fark edince bu konu üzerinde eğitim almaya karar verdim.

Pilatese başlayacak olanlara önerileriniz nelerdir ?

Genelde kilolu oldukları için pilatesi yapamayacaklarını düşünüyorlar. Böyle birşey asla yok. Aksine pilates vücudunuzu çok güzel bir biçimde daraltır. Güç, denge ve kasları en uzun haliyle kullanmaya yönelik hareketler yapıldığı için pilates her yaş kesimine uymaktadır. Sonuçlarını görmek için sabırlı olsunlar yeter. Eminim ki ilk dersten itibaren kendilerini çok iyi hissedeceklerdir.

Dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir ?

Pilates derslerinde kişilerin kaslarına mümkün olduğu kadar en uzun versiyonda hareketler yaptırmayı sağlarız. Gün içerisinde sıkışan omurları rahatlatarak kişinin boyun, sırt ve belinde oluşan kasılmalara ağrılara hemen iyi gelir. Rahatlayan omurlar ve boyun sayesinde kişinin postürü daha uzun durur.

Herhangi bir yaş aralığı var mıdır ?

Kesinlikle yok. Her yaşın güvenle yapacağı ve hayatı boyunca sürdürebileceği bir spor dalıdır.

Erkekler de pilates yapabilir mi ?

Bence erkekler daha çok yapmalı. Genelde ağırlık antremanları yaptıkları için kaslarını yeterli düzeyde esnetemiyorlar. Daha estetik uzun bir kas yapısına sahip olmaları ve sakatlanma risklerini azaltmaları için kesinlikle öneririm.

Pilatese bir yiyecek ismi verilecek olsaydı ne denilebilirdi ve neden ?

Patates derdim☺️ Çünkü patatesin her türlü halini çok seviyoruz pilatesin de kişiye özel farklı formatları olduğu için vazgeçemeyecekleri bir hareket antremanı olacaktır.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR