Gece
Gündüz

Sarı Saç Bakımı

6 August 2018
yazdı
3 dk'lık okuma

Malum havalar ısındı, yaz geldi. Yazın gelmesiyle çoğumuz koyu saç renginden daha açık tonlara yöneldik ve çoğumuz sarı tonları tercih ettik. Özellikle birçok kadın son zamanların modası olan ombreye yöneldi. Sarıdan vazgeçemeyen kadınlar bilir sarı saçın ne kadar saçı yıprattığını. Bu yazımda ombreden tutun, saç bakımına kadar birçok şeyi sizlerle paylaşacağım. Hepinize keyifli okumalar dilerim 🙂

Ombre nedir?

Ombre aslında Fransızca bir kelime olmakla birlikte anlamı gölge demektir. Günümüzde ombre saçın uzunluğuna göre uçlara doğru uzanan açık tonlu renk değişimidir. Türkiye’de çoğu kadın sarı geçişleri tercih etse de renkli boyalarla da ombre geçişi yapılmaktadır.

Sarı saç nasıl elde edilir?

Sarı saç ombre işlemi de dahil olmak üzere saçın oryal denen madde ile açılmasıyla elde edilir. Oryal ise saç renginizi yaklaşık 8 tona kadar açan bir kimyasal maddedir. Kimyasal madde demişken oryal saçı yıpratır mı sorusuna da hemen cevap vereyim. J Kimyasal madde olduğu için maalesef saçı yıpratıyor fakat biraz sonra anlatacağım saç bakımlarınızı düzenli yaparsanız oryal sonrası yıpranmış saçlarınızı kısa sürede eski haline getirmeniz mümkün 🙂

Not: Yanlış oryal kullanımı saçı aşırı yıpratarak yanmasına sebep olabilir. Bu yüzden size tavsiyem bu işlemi iyi bir kuaförde yaptırmanız.

Geldik en önemli kısma… Sarı saçları nasıl onarabiliriz?

Şimdi en başta ben de saçlarıma her yaz ombre yaptırdığım için saçlarımı nasıl yıprattığını çok iyi biliyorum. Özellikle saçlarınız kıvırcıksa en belirgin yıpranma, saç dalgalarınıza zarar veriyor olması. Oryal saçı kuruttuğu için dalgalar da biraz tiftiklenmeye sebep oluyor. Ombre sonrası saçlarınızda kuruluk ve tiftiklenme yaşadıysanız ilk yapmamız gereken saça eski nemini geri kazandırmak. Ben bu konuda saçıma en iyi gelen şeyin Hindistan cevizi yağı olduğunu düşünüyorum. Saçlarımı her ombre yaptırdıktan sonra –hatta işlem gören görmeyen her saç için- aşağıdaki bakım kürünü haftada bir kez uyguluyorum.  İşte o bakım kürü:

Evdeki herhangi bir şişenin veya kavanozun içine bir miktar hakiki zeytinyağı, badem yağı, çam terebentin yağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı koyup çalkalıyoruz. (İsteğe bağlı saça iyi geldiğini düşündüğünüz yağları da ekleyebilirsiniz) Oluşturduğumuz bu bakım yağını haftada bir kez saçlarımıza dipten uca iyice yedirip yaklaşık 1-2 saat saçımızda bekletiyoruz. (Benim 1-2 saatten fazla bekletmişliğim de var hiçbir sıkıntı yaşamadım 🙂 ) Daha sonra saçımızı bol şampuanla yıkıyoruz.

Not: Anlattığım bu bakım kürünü haftada bir kez düzenli olarak kullandığınızda saçınızdaki değişimi mutlaka farkedeceksiniz hatta saçınızı daha hızlı uzadığını da göreceksiniz.

Sarı saçların diğer problemi renginin bakırlaşması…

Sarı saçlarımız maalesef boyattığımız gibi kalmıyor ve zamanla renginde bakırlaşma ve turunculaşmalar görülüyor. Bunu engellemek için artık hemen hemen her yerde mor şampuanlar bulunmakta. Mor şampuanla sarı saçlar için tasarlanmış renk eşitleyici şampuanlardır. Saçınızın renginin bakırlaşmasını istemiyorsanız mor şampuanla saçınızı haftada 2-3 kez yıkayarak buna engel olabilirsiniz. Mor şampuan kullanmak istemiyorsanız saçınız bakırlaşma yaptığında kuaförünüzden cila yapmasını isteyebilirsiniz. Ben cila için sürekli kuaföre gitmek istemediğimde dolayı kuaförümden saçıma yaptığı cilanın tarifini alarak evde kendim cila yapmaya başladım. Eğer siz de isterseniz kuaförünüzden aldığınız cilayı saçınıza uyguladıktan sonra mor şampuan da kullanırsanız saçınızın bakırlaşmasına engel olabilirsiniz 🙂

2 Comments

    • Asıl ben teşekkür ederim okuduğunuz için yeni yazılarımı takipte kalmanız dileğiyle, sevgiler…

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR