Gece
Gündüz

Ülkemizdeki Duyulmamış Bazı Müzeler

17 February 2021
yazdı
2 dk'lık okuma

Bu yazımda sizlere, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Sanal Müze sitesinde rastladığım ve mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğin düşündüğüm müzelerimizin birkaçından bahsetmek istedim.

 • Hatay Arkeoloji Müzesi

Ülkemizdeki Duyulmamış Bazı Müzeler

Birçok medeniyetin kültürünü içinde barındıran Hatay ilimizin, 1939’dan bu yana kazı çalışmalarının yapıldığı çeşitli eserler sunduğu müzedir. Yenilenen binasıyla, 2014 yılında biz sanatseverlere kapılarını tekrar açan; Neolitik, Tunç Çağı, Roma, Osmanlı ve birçok dönemden önemli eserleri 10bin 700m2’lik sergi alanıyla dünyanın en büyük mozaiklerinin sergilendiği müzedir. 3250 metrekarelik alanı kaplayan mozaik eser olduğu bilinmektedir. (Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi açıldıktan sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olmuştur.)

Müze Ziyaret Saatleri:

 • 1 Nisan – 31 Ekim 8.00-19.00
 • 31 Ekim – 1 Nisan  8.00-17.00

Adres: Maşuklu Mah. Atatürk Cad. ANTAKYA

Sanal Müze Bağlantısı

 

 • Şanlıurfa Müzesi

1969 yılından bu yana ziyaretçilere açık olan müzenin bölgedeki eserleri sergilemedeki yetersizliğinden ötürü, 2015 senesinde 29 bin metrekarelik 3 katlı yeni bir müze binası inşa edilmiştir. Neolitik Çağ’dan da önemli eserleri içinde barındıran müzede dünyanın en eski tapınağı olan Göbeklitepe’ye ait birçok eser bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Duyulmamış Bazı Müzeler

Dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu kıymetli müze, ülkemizin kapalı alan, sergi salonu ve Canlandırma Sayısıyla da en büyük müzesidir. 

Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Tunç Çağı, Demir Çağı, Helenistik, Roma, Doğu Roma, İslami Dönem ve binanın biraz ilerisinde farklı bir yapıda olan Halepli Bahçe Mozaik Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Müze Ziyaret Saatleri:

 • 1 Nisan – 31 Ekim  8.00-19.00
 • 31 Ekim – 1 Nisan   8.00-17.00

Adres: Haleplibahçe Mah. 2372. Sokak No: 74/1 EYYÜBİYE

Sanal Müze Bağlantısı

 • Van Müzesi

Urartu eserleri başta olmak üzere bölgede birçok medeniyetin kültürel mirasına ev sahipliği yapan Van Müzesi.. M.Ö. 9. yüzyıla dayanan eserleriyle, 1990 senesinden beri eserlerin sergilendiği 13 bin metrekarelik sergileme alanıyla ülkemizin kıymetli müzelerinden biridir.

23 sergi alanında geçmişten günümüze Van Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Erken Tunç Çağı, Hakkari Stelleri, Urartu Krallığı, Urartu Sarayları, Urartu Ekonomisi, Urartu Savaş, Urartu Dini, Urartu Stel ve Yazıları, Geç Demir Çağı, Roma, Nasturi Ermeni Dönemi, Orta Çağ İslam Selçuklu Çağı, Safevi Osmanlı İmparatorluğu, Van Kilimleri, Van El Sanatları, Sikkeler sergilenmektedir.

Ülkemizdeki Duyulmamış Bazı Müzeler

Müze Ziyaret Saatleri:

 • 1 Nisan – 1 Ekim  8.00-17.00
 • 1 Ekim – 1 Nisan   8.00-17.00
 • Pazartesi günleri kapalı.

Adres: Yalı mahallesi Kale 2. Sokak İPEKYOLU

Sanal Müze Bağlantısı

 • Bitlis Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı Ören Yeri

UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük İslam Mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı, Bitlis’in Ahlat İlçesinde 210 dönümlük alan üzerinde bulunmaktadır.

Orhun Abideleri olarak da bilinen bu ören yerinde 118 tanesi anıt olmak üzere 8203 mezar bulunmaktadır. 3,5-4,5 metre civarı yükselen bu mezarların üzerinde paha biçilemez yazılar ve süslemeler bulunmaktadır.

Ülkemizdeki Duyulmamış Bazı Müzeler

Müze Ziyaret Saatleri:

 • 1 Ocak – 1 Ocak  10.00-17.00
 • Cumartesi-Pazar-Pazartesi günleri kapalı.

Adres: İki Kubbe, Ağrı-Bitlis Yolu AHLAT

Sanal Müze Bağlantısı

 • Burada bahsetmediğim diğer önemli birçok müzemizi de sanalmuze.gov.tr sitesinden ziyaret edebilirsiniz. Keyifli gezintiler dilerim 🙂

Görsel Kaynakça:

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR