Gece
Gündüz

Verimli Ders Çalışma Önerileri

15 September 2018
yazdı
1 dakikalık okuma

Herkese merhaba! Malum okullar açılıyor… Bu haftaki yazımda ilkokuldan üniversiteye kadar hepimizin en büyük derdi olan ders çalışmayı sizler için eğlenceli ve verimli hale getirmeye çalışacağım. Hepinize keyifli okumalar dilerim 🙂

1. Çalışma ortamınızı keyifli hale getirin.

Ders çalışırken çalışma ortamınız her şeyden önemlidir. Dağınık bir ortamda ders çalışmak gözünüzü ve beyninizi yoracaktır. Bu sebeple çalışma masanızı her zaman düzenli tutmaya özen göstermelisiniz. Çalışma masanız  sade ve düzenli olursa içinizdeki ders çalışma isteği mutlaka ortaya çıkacaktır. Bir de ders çalışırken size eşlik edecek bir içeceğiniz ve klasik müziğiniz varsa ders çalışmak kesinlikle daha keyifli hale gelecek!

2. Herkesin bir panosu olmalı.

Herkesin çalışma masasının yakınına koyabileceği bir mantar panosu veya tahtası olmalı. Ders çalışırken lazım olan formülleri bu panoya asabileceğiniz gibi aynı zamanda verilen ödev ve projeleri de bu panoya asarsanız unutmamanız açısından hayat kurtarıcı olacaktır. Aynı zamanda bu panolara kendi motivasyonunuzu yükseltecek sözler de yazabilirsiniz. Bana sorarsanız benim için en etkili ve motive edici dekorum masamın bulunduğu duvardaki mantar panom 🙂

3. Dersi derste öğrenin ve not tutun.

Verimli ders çalışabilmek için her şeyden önemlisi dersi dinlemek ve not tutmaktır. Eğer not tutmayı sevmiyorsanız hoşunuza giden kırtasiye malzemeleri edinip kendinizi motive ederek not tutmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

4. Tekrar edin.

Derste öğrendiklerinizi gün veya hafta içinde tekrar etmezseniz maalesef ezberlemekten öte gidemezsiniz. Evet biliyorum tekrar etmek sıkıcı geliyor ama yine tekrar etmeyi renkli kalemlerle eğlenceli hale getirebilirsiniz. Veya derste müsvedde kağıtlara not alıp notlarınızı evdeyken düzenli bir şekilde defterlerinize geçirebilirsiniz. Biraz sabrettikten sonra faydasını mutlaka göreceksiniz.

5. Renkli postitler ve fosforlu kalemler kullanın.

Kendinize renkli postitler ve fosforlu kalemler alın. Benim bir diğer kurtarıcım postitlerim ve fosforlu kalemlerim. Gerek derste olsun gerek tekrar ederken olsun her zaman önemli yerleri fosforlu kalemlerimle mutlaka çizerim. Ders esnasında kitap üzerine not alırken sayfada yer kalmamışsa postitler kullanarak kendinize not alanları da oluşturabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR