Gece
Gündüz

2018’de Neler Girdi Hayatımıza?

18 December 2018
yazdı
3 dk'lık okuma

2018 yılının son haftalarını yaşıyoruz, güldük, eğlendik, ağladık, şaşırdık belki hayatımızın en büyük kararlarını verdik belki de çok büyük hatalar yaptık. Dolu dolu geçen bir seneyi daha geride bırakmak üzereyiz. Peki bizi 2018’de neler karşıladı, yılın patlayan trendleri neydi? Moda ikonlarının vazgeçilmez parçaları nelerdi? Bunları şimdi hep beraber inceleyelim!Tabii bunlara başlamadan önce yukarıda görmüş olduğunuz detayı sizinle paylaşmak istedim çünkü bence bu sene yapılmış en muhteşem ayakkabı koleksiyonu şüphesiz Dolce&Gabbana’nın oldu. Mutlaka bakın, göz atın. Hepsi birer ilham kaynağı.

Şimdi gelelim asıl konumuza. 2018’de karşılaştığımız ve uzun süre hayatımızdan çıkmaması muhtemel, meşhur bisiklet taytları! Kim Kardashian’ın vazgeçilmezi olan bu taytlar adeta onunla bütünleşti. Kimin üzerinde görsem Kim Kardashian zannediyorum. Hayır eleştirdiğimden değil de arada sırada başka bir şey de giyilse fena olmaz değil mi? Gözlerimiz yoruldu.
Peki hayatımıza nasıl olduğunu anlamadan, bir anda giren ve hepimizin lise beden eğitimi öğretmeni gibi dolaşmasına sebep olan o bel çantalarına ne demeli? Sahi nasıl oldu da 2018’i kasıp kavurdu o küçük çantalar? Chanel, Balenciaga, Balmain derken mahallemizdeki bijuteriler bile bel çantasıyla dolup taştı, biz de hemen benimsedik tabii ki. Koca koca olan ve bize hala yetmeyen çantaları bir kenara kaldırıp minicik bel çantasına dünyaları sığdırabildik. Nasıl yaptık hala çözebilmiş değilim ama bu çantaların en çok Kendall Jenner’a yakıştığı kesin.
Kendall demişken onun biricik dostları Bella ve Gigi sayesinde yeniden 90’lara dönüşümüzü hatırlayalım. Bu sene Hadid kardeşlerde sık sık sporcu gözlüğü gördük, çocukken eminim hepimizin evinde o gözlüklerden vardı, yeniden bu kadar popüler hale geleceğini kim tahmin edebilirdi? Hadid kardeşlere teşekkürü borç biliriz o zaman. 2019’da da bu moda devam edecek gibi görünüyor ama bakalım hiç bir şey belli olmaz!
Tabii ki en çok konuşulan ve göz yoran neon çılgınlığı! Bu sene uzun bir dönem hemen hemen ikonların hepsinde neon parçalar gördük. Çılgınlar gibi bütün ödül törenleri, partiler, podyumlar ışıl ışıl neonla kaplıydı. Peki tahmin edin bakalım yine kiminle ikonik hale geldi bu neonlar? Evet, doğru cevapları duydum, geldi sesiniz buraya kadar: Kim Kardashian’dan başkası değil. Gerçekten bir dönem sürekli neon kıyafetler ile dolaşıyordu her yerde. Size de hiç bitmeyecekmiş gibi geldi değil mi?
Peki ya bütün varımızı yoğumuzu ortaya çıkaran, gizlimiz saklımız kalmayan o şeffaf çantalara ne demeli? Dudak uçuklatan fiyatlara alınan o çantalara gönül rahatlığıyla bir fiş, bir çikolata kabı bile koyamaz olduk moda diye. İyi yönünden bakalım madem çantamız temiz kaldı.
Şimdiyse iyi ki de geri geldi dediğim kargo pantolonlar var. Duruşu gerçekten muhteşem değil mi? Ayrıca dünyanın en rahat pantolonu olduğundan eminim! İster topuklu ayakkabı, ister spor ayakkabı, ister bot neyle kombin yaparsanız yapın ona uyum sağlayan bu harika parçayı bize getiren 2018’e teşekkür etmeden geçmiyorum. Fakat kızlar biraz abartmadınız mı? Deliler gibi yok satan bu parça kesinlikle zor çıkar hayatımızdan, uzun zaman görmeye hazır olun.
İşte yazının en önemli ve anlamlı olan kısmına geldik. Oversize takım elbise çılgınlığı hızla yayıldı bir anda, JLo, Kim Kardashian ve daha bir çok ünlü derken 2018’e en çok damga vuran ve uzun süre unutulmayan Lady Gaga’nın Hollywood ödüllerinde giyindiği ve içinde muhteşem göründüğü o takım olmalı. Lady Gaga orada yaptığı unutulmaz konuşmada kısaca “Buraya gelmeden önce sayısız elbise, korse, ipek giysiler ve topuklular denedim ama sonra kendimi aslında hiç rahat hissetmediğimi anladım ve kendime şu soruyu sordum: Hollywood’da kadın olmak ne demek? Biz dünyayı eğlendirmek için tutulmuş, öylesine seçilmiş objeler değiliz. Biz, Hollywood’daki kadınlar, birer sesiz. Dünya hakkında derin düşüncelerimiz, fikirlerimiz, inançlarımız ve değerlerimiz var ve bunlar hakkında konuşma gücüne, susturulduğumuz zamanlarda karşı koyabilme gücüne sahibiz!” Bu harika konuşmayla kadınlara dayatılan güzellik algısının yıkılması gerektiğini ve bir kadına çuval dahi giyse yakışacağını gösteren Lady Gaga’ya kucak dolusu sevgiler, öpücükler gönderiyoruz!
Ve bir yazının daha sonuna geldik umarım okurken keyif almışsınızdır. Şunu unutmayalım ki çiçek değil, fıstık değil, sütun değil, kadın kadındır. Hoşçakalın!

Ceylan Güzel

24 Haziran 1997 doğumluyum. Şu sıralar Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenciyim. Yazı yazmayı, eleştirmeyi ve eleştirilmeyi en büyük hobim olarak kabul ediyorum. İki kedi annesiyim, modaya uzun zamandır yakından ilgim var. Kötü tasarımları didikleyip eleştirmeye ise doğuştan!

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR