Gece
Gündüz

23 Nisan Kutlu Olsun!

23 April 2019
yazdı
1 dakikalık okuma

“Bir çocuk bütün bir toplumu değiştirebilecek renklerin tümüne sahiptir.”

Bu yazımıza bu kadar insan varken benim sözümle başlamak belki garip fakat 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı “çocuk bayramı” yapan atamız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ne güzel diyor: “Çocuk demek ulus demektir” diye…

Bugün 99.yılını kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi 23 Nisan 1920, Türk milleti olarak egemenliğimizin kayıtsız şartsız bizlere ait olduğunun açıklanıp ilan edildiği tarihtir.Bu tarihten sonra yine bir ilke imza atacaktı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk…  1924’te bayram olarak kutlanmaya başlanan 23 Nisan, tam 5 yıl sonra yani 23 Nisan 1929’da Atatürk, egemenliğimizin bayramını çocuklara armağan ederek çocukların, çocuğun, “çocuk” olgusunun bir millet için ne denli önemli olduğunun altını kalın çizgilerle çizdi. O günden bugüne hala daha başka çocuk bayramı olan başka bir ülke yoktur ve dünyadaki bir ilk oluşumuzun gururu ince ince yüreklerimizi kabartır.

Sadece Türk çocuklarına mı bayramdır 23 Nisan? Bütün dünyaya armağandır bugün. Dünyamızı barış içinde, kardeşlikle paylaşabileceğimizin daha da güzel hatırlatıcısı var mıdır? Dünya çocuklarının 1979’dan bu yana ülkemize gelişiyle beraber vatan topraklarımızda dünyanın her bayrağını göklerimizde dalgalandırmak şerefine nailiz. Kan kızıl ve ay beyaz bayrağımızın aralarında yükselişi, onurlu parlayışı biz Türk milletinin 23 Nisan’a dair söylenen “neşe doluyor insan” cümlesine gizli bir mutluluğu da göğsümüze getirip kabartırken, tarihimizin nefes alan canlılığıyla şehitlerimiz adına bir tutam hüzün ve bugünlere gelebilmenin gururlu çalımını da duyarız birbirimizde.

Bu millet ki, bağımsızlığı adına kan dökerken çoluk çocuk demeden ulusun toprağına vermiş ne yüce millettir! Şehidim kanıyla sulanmış , çocuk çiçeklerin açtığı kalplerimizin en derinlerinde bağımsızlığımızın dağlar gibi yıkılmaz simgesinin bayrağını taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bütün dünya çocuklara ve kendini çocuk hisseden herkese kutlu olsun! 

 

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR