Gece
Gündüz

AVENGERS: ENDGAME (SPOILER’LI İNCELEME)

11 May 2019
5 dk'lık okuma

2008 yılında çekiç sesiyle başlayan 11 yıllık evrenin sonu yine bir çekiç sesiyle son buldu. Sayısız düşmana karşı verilen savaşların sonu “kaçınılmaz” olan ile ilk defa tüm kahramanlarımızı bir araya getirdi. Veda ettiğimiz kahramanlar ile canımızı yakan Avengers End Game’i sizler için madde madde kaleme aldım.


Tatlarının kaçmasını istemediğimiz sevgili okurlarımız için son spoiler uyarısı!

Film, Infinity War’dan 5 yıl sonrasında bir Kaos ile başlıyor. Avengers yenilmiş, üssüne çekilmiş. Captain ve diğerleri mağlubiyetin ve kayıpların verdiği üzüntüyle geri kalan yaşamı korumaya çalışıyor. Bu sırada Captain Marvel Nick Fury tarafından gönderilen sinyali almış. Oksijen ve gıda sorunu yaşayan Tony ve Nebula’yı uzayda sürüklenirken buluyor. Captain Marvel Tony ve Nebula’yı Avengers üssüne getiriyor. Erkekçe dökülen birkaç gözyaşının, Tony ve Steve arasında geçen konuşmanın ardından Tony’nin güçsüz kalmış bedeni yere yığılıyor. Ve olay örgüsü gelişmeye başlıyor.

1- ÇİZGİ ROMAN GÖNDERMELERİ

11 yıllık serüvende çizgi romanlara yer yer göndermeler yapan Marvel bizi tatmin edememişti ta ki End Game’e kadar. Film boyunca tüylerimiz bu göndermelerle diken diken oldu. Profesör Hulk’ı görmemiz, Captain America’nın “hail hdyra” fısıldaması, Iron Man’in eldiveni takması, Captan America’nın Mjolnir’i kaldırması, yine Captain America’nın kalkanını Sam’e vermesi… Ama en önemlisi Captan America’nın yıllardır beklediğimiz “Avengers Assambel” sözü oldu. Seyircilerin çığlıklar attığı bu sahneyi tüm çizgi roman hayranları merakla bekliyordu. Kısmet bu filme imiş.

2- THOR SORUNSALI

Ragnarok’ta çekice ihtiyacı olmadığına ikna olan, ne hikmetse Infinity War’da çekiç olmadan Thanos’a saldıramayan Yıldırım Tanrısı Thor bu filmde Odin’i haklı çıkardı. Thor çekiçler tanrısıymış. Geçmişe dönerek Mjolnir’i alıp normal zaman akışına dönen Thor, 2 çekici de ustalıkla KULLANAMADI. Hatta Thor bu güne kadar çekiç kullanmayı bilmiyormuş. Çekiç nedir? Nasıl kullanılır? Bunu bize Steve Rogers gösterdi.

3- FARE SORUNSALI

Koskoca Evren’i bir fare kurtardı, nasıl mı?
Ant-Man Kuantum Boyutunda 5 yıl geçiyor. Bu sırada dünya bir kaosa bürünüyor. Kayıp insanların ilanları her tarafta ve Ant-Man’in Kuantum makinasının içinde olduğu araç bir otoparka çekilmiş. Bir fare otopark içerisinde gezinirken tuşlara basarak Scott’ı Kuantum Evren’inden geri getiriyor. Scott’ın geri dönüşüyle zaman yolculuğu muhabbetleri açılıyor ve evreni kurtarmanın yolunu buluyorlar.

4- YARIM KALAN HER ŞEY TAMAMLANDI

Yarım kalan her şeyi tamamlamak için harika bir film olan End Game soru işaretlerimizin tamamına noktayı koydu.
Captain America filmin sonunda geçmişe dönerek Peggy ile yarım kalan dansını tamamlıyor. B.A.R.F. teknolojisi ile Tony ve Howard Stark’ın vedalaşamadığını görmüştük. Bu filmde Tony babasına veda ediyor. Ayrıca yıllardır sesini duyduğumuz Jarvis’in gerçekte Howard Stark’ın şoförü olduğunu gördük ki bu hoş bir sahneydi. Bunun dışında geçmişe döndüğümüzde Hank Pym’in gençlik yıllarını, New York Savaşı’nda Loki’yi yakaladıktan sonra olan olayları ve Thanos’un taşları toplamaya çalışırken neler yaşadığını gördük.

5- ZAMAN ÇİZGİSİ SORUNSALI

End Game boyunca zaman yolculuğu muhabbetleri süre gelirken Bruce ve Tony’nin ortaya attığı teori ise çekilen onlarca filmin teorilerini çöpe attı. Geleceğe Dönüş filmindeki zaman kırılmalarının olmadığını anlatmaya çalıştıkları film geçmişe gittiğimizde yaşadığımız günlerin o zaman döngüsüne ait olduğu ve değiştirilemeyeceği üzerine kurulu olarak çoklu evrenleri anlattı.

6- EVRENE VEDA EDEN KARAKTERLER

Captain America Peggy ile mutlu bir ömür geçirdikten sonra gerçek zaman çizgisine döndüğünde 80’li yaşlarındaydı. Bunun dışında Natasha ve Clint ruh taşını almak için Vormir’e gidiyor. Burada bir bedel ödemeleri gerektiğini öğrendiklerinde hem Clint hem Natasha uçurumdan atlamaya çalışıyor. Clint ve Natasha uçurumun kenarında tutunmuş dururken Natasha’nın kendini feda etmesiyle Clint ruh taşı elinde uyanıyor. Dizisi ve filmi geleceği söylentileri dolaşan Natasha için yeni bir başlangıç olur umarız. Tüm kayıplar canımızı sıkarken en kötüsü Tony Stark’tan geldi. Tüm kahramanların ve Doctor Strange’in geri dönmesiyle birlikte Avengers üssünde verilen son savaşta, Strange’in Tony’e yaptığı tek ihtimal göstergesi kötü sonun yaklaştığını bütün hayranlara hissettirdi. Tony Stark kızı, eşi ve tüm evren için eldiveni takarak taşları gözünü kırpmadan kullandı. Yoğun enerjiyi kaldıramayan insan bedeni ise aramızdan ayrıldı. Evreni başlatan kahraman için yapabilecekleri en iyi vedayı böylece yapmış oldular.

7- GÖZÜMÜZDEN KAÇAN ÖNEMLİ DETAYLAR

Tony stark’ın cenazesinde tüm kahramanlarımızı gördüğümüz sahnede tanıyamadığımız bir çocuk arka tarafta duruyordu. Bu çocuk, Iron Man 3 filminde gördüğümüz Tony Stark’a yardım eden çocuk. Çizgi romanlarda yeni Iron Man olarak gördüğümüz karakterler varken bu gencin yeni Iron Man olacağı ihtimalleri dolanıyor ki bir yandan Spider-Man: Far From Home fragmanından sonra bu ihtimaller popülerliğini kaybetti. Marvel’ın tüm detayları ustalıkla işlediğini düşünürsek imkansız da sayılmaz. Ayrıca Tony için ”Uğruna savaştığın tek şey kendinsin” diyen Steve’in ve Steve için ”Seni özel kılan şey bir şişeden çıktı” diyen Tony’nin yanıldığını bu filmde üstüne bastırarak göstermeleri de önceki Marvel filmlerine harika bir gönderme olmuş.

 

Bize 11 yıl boyunca harika hisler yaşatan bir öykünün bitişi olarak görülen Avengers End Game filmi Marvel Sinematik Evren’inin 3000. dakikasıyla son buldu. Morgan’ın Tony’ye ”Seni 3000 kez seviyorum” demesi 3000. dakikaya harika bir göndermeydi. Genel olarak filmin akışını eleştirmem gerekirse ilk yarıda durağan bir akış seyreden film son 45 dakikada Marvel Evreni’nin en güzel anlarını yaşattı. Savaş sahnesinde kullanılan görsel efektler ise gelişen teknolojinin bize sunduğu harika bir armağan niteliğindeydi. Filmin son bulmasıyla yaşadığım üzüntü ve heyecan geçtikten sonra aklıma takılan şey ise Thanos’un yok oluşu itibariyle kahramanlarımızı zorlayacak yeni kötü karakter kim olacak?

 

Görsel Kaynakçası:

https://www.log.com.tr/avengers-endgame-fragmanindaki-ant-man-bilmecesi/

https://screenrant.com/thor-stormbreaker-ax-powers-bifrost-destroy-worlds/

https://www.slashfilm.com/avengers-4-cast-ty-simpkins/

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR