Gece
Gündüz

Bu Yıl Tekrar Moda Olacak 7 Eski Trend

31 August 2019
yazdı
3 dk'lık okuma

Gün geçmiyor ki moda 10 yıl, 20 yıl geriye dönmesin. Her yeni yılın trendi belirlenirken, moda ikonları ve markaları bir kez daha gösteriyor ki; ne varsa eskilerde var. İşte bu yıl sizleri kah 60’lara, kah 90’lara, kah 2000’lerin başlarına götürecek. Hep söylerim, yine söylüyorum: “Demode diye bir şey yoktur, vintage parçalarınıza kıymayın. Zamansız şık olun.” İşte bir zamanların en trend ürünlerini naftalin kokulu dolaplardan tekrar çıkarmanıza neden olacak 7 zamansız trend.

1. Küt Burunlu Topuklular

Daha bu sene başından Sofia Richie, Kylie Jenner gibi moda ikonları tarafından tercih edilmeye başlanması ile tekrar trend olacağının mesajı verilen bu akıma, birçok Türk influencer başlarda uymadı aslında. Sebebi, bu trendin 20’lerindeki kızlarımıza “çok eski” bir trend olarak gelmesiydi. Bu doğrultuda yapacakları alışverişler ve kombinleyecekleri kıyafetler, tarzlarını muhtemel epey değiştirecekti. Ancak önü alınamayan bu trend, hızla moda olmaya devam ederken artık birçok ismin dolabında yerlerini aldı pek tabii. Öte yandan bu klasik parçaları dolaplarının bir köşesine atmış kadınlar, tekrar gün yüzüne çıkarmaya başladı bile. Elbette bu trendin tekrar moda olmasının en önemli sebebi bir zamanlar Celine markasında tasarımcılık yapan Phoebe Philo’nun şimdilerde Bottega Veneta için tasarladığı mükemmel ayakkabılar.

2. Eşarplar

Üstü açık arabalar, eşarplar, büyük ve yuvarlak gözlükler… 60’lara hoş geldiniz! Esasen o dönemlerdeki yegane furya olan üstü açık araba merakından doğan bu eşarp modası, birçok kadının saçlarının bozulmaması için tercih ettikleri bir yöntemdi. Geçen sezon çanta kenarlarında, kemerlerde, yavaş yavaş görmeye başladığımız bu eşarpların; bu sezon dolaplarımızda tam anlamıyla yerini alacağı çok belliydi. Bu defa farklı bağlama şekilleriyle üst giyim olarak tercih edilen bu eşarplar, inanıyorum ki çok yakın zamanda tekrar kullanım amacına uygun haliyle de moda olacak.

3. Degaje Yaka

Yine eskilerde kaldığını sandığımız bir trend moda oldu, olacak! Degaje yaka, kıyafetlerin göğsüne kattığı boyutla her bedende kadına estetik görünüm verebilen trendlerden biri. Açıkçası biz uzun yıllar neden tercih edilmediğini anlayamamıştık zaten 🙂

4. Drape

20’li, 30’lu yaşlarında olanlar hemen anımsayacaktır, bir zamanların unutulmaz modası drapeyi. Nasıl unutalım ki… O büzgü büzgü kumaşlı elbiselerin yapımı epey zordur esasen, teker teker büzülerek dikiş atılır kumaşa. 2000’li yılların başlarında hemen her kadının özel günlerinde tercihi olan bu elbiselerin modası bir anda geçmişti. İnsanlar daha düz kesim, daha az katlı kıyafetleri tercih etmeye başladı. Peki neden mi tekrar moda oluyor? Çünkü bu defa 2000’li yılların başlarındaki gibi elbiselerin yan veya ön kısmında değil bu trend. Arka veya göğüs kısmında tercih ediliyor. Sebebiyse, kalçayı daha dik ve büyük; göğüs kısmınıysa daha güzel göstermesi.

5. Triko Hırkalar

Triko hırkalar deyince aklıma her daim Chanel’in klasiklemiş triko üstleri, süveterleri ve elbiseleri gelir… Öyle zamansız tasarımları vardır ki sevgili Coco’nun, yıl 2019 olmasına rağmen modası hiç geçmez. Bir dönem eski popülerliğini yitiren bu kumaş, şimdi hem rahat hem şık olması nedeniyle tekrar tercih edilmeye başlandı. Özellikle Hadid kardeşlerin bu sezon çokça tercih ettiği triko hırkalar, bu defa bluz veya gömlek üstüne değil; tek başına giyilen parçalar olmaya başladı.

6. Düşük Bel

Üzülerek söylüyorum ki… Evet, düşük bel de geri geliyor. Henüz çok yaygınlaşmamış olsa da, bu yıl sonuna kadar birçok markada bu modeli tekrar görmeye başlayacaksınız benden söylemesi! Şimdiden uyarıyorum ki karın kaslarımızı, yanlarımızı biraz çalıştıralım. Sonra 2000’lerin başlarındaki Britney Spears gibi giyinmek istersiniz ama olmaz.

7. Converse

Ben bu sezon, çok bir işareti olmamasına rağmen Converse’lerin de tekrar moda olacağı görüşündeyim. Rez alın, bekleyin 🙂 2000’lere bunca dönüş varken, Converse’lere dönmeyip ne yapacağız çünkü? Düşük bel ve bol kotların altına platform topuk mu giyeceğiz, sandalet mi giyeceğiz? Eminim şık bir loafer veya küt topuklu da her zaman kurtarmaz. Spor giyimi sevenler muhakkak bu rahat ayakkabılara geri dönüş yapacaktır.

 

Eda Ozceyhan

2015 senesinden beri EAO MAG'in kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini sürdürüyorum. Başkent Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi bölümlerinden mezun oldum. Çok küçük yaştan beri yazı yazmak, kitap okumak, şiir ve sunuculuk konularına ilgiliydim. Bunlarla ilgili birçok eğitim alıp, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandım. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Yunanca biliyor; boş zamanlarımda seyahat ediyor ve müzikle uğraşıyorum. Uluslararası satış ve pazarlama, dijital pazarlama, PR ve sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaştım.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR