Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Depresyonunuzu İş Hayatınızdan Ayırın

Hayatın İçinden Kategorisinde Tarafından

Günümüzün verimlilik ilkesine dayanarak konuşacak olursak artık herkesin yaptığı her işte “en iyi” olma dönemindeyiz. Bu da bize bazı ağır duyguları beraberinde getirebiliyor. Mental ve fiziki yorgunluk olarak bize dönmesi de kaçınılmaz oluyor tabii ki. Bu da beraberinde bazen erteleme veya gün içinde yapacak olduğumuz işlere başlarken aşırı zorlanma olarak geri dönebiliyor. Zaman zaman yaşadığımız zorlukların sebebi tabii ki iş hayatımız yerine başka şeylerde olabiliyor. Sebep ne olursa olsun bu yaşadığımız şeylerin acı verici ve odaklanmada zorlandığımız gerçeğini değiştirmiyor. Neyse ki, mental olarak tam kapasitede olmasanız bile, sorumluluklarınızı yerine getirebilecek gücü bulmanızı sağlayacak bazı tüyolarımız var.

Peki, zihinsel olarak zor bir süreçten geçerken, bunu iş hayatımızdan nasıl ayırabiliriz gelin bir bakalım.

  1. Tüm Gününüzü Planlayın

Öncelikle o gün yapacak olduğunuz işlerinizi planlayın. Gününüz için bir rehber oluşturmak, görevlerin çok daha kolay yönetilebilmesini sağlar. Fakat o gün yapacak olduğunuz işlere tek seferde odaklanmaya çalışmayın. Adım adım ilerleyin ve kendinize süre vermekten çekinmeyin. Tek seferde birçok şeye odaklanmak zihinsel olarak negatifliğe yol açmaktadır. Molalar vererek ve adım adım ilerlemek o işten sıkılma olayınızı erteleyecek ve her şeyi bırakma enerjisinden çıkmanızı sağlayacaktır.

Kendimize izin verme hakkını kullanmanız gerekiyor. Zihinsel olarak şartlar uygunken en iyi halimizi ortaya koyabiliriz ama durum tam tersi iken bunu yapmak zorlaşacaktır. Etkisiz bir strateji gibi bir şey aslında. Aynı zamanda işinizle olumsuz ilişkiler kurmanıza ve işinizden nefret etmenize de yol açabilir.

 

  1. Yazmak

Gün içinde kendinizi verimsiz hissediyorsanız yapmanız gerekenleri yazarak motivasyonunuzu ateşleyebilirsiniz. Kendinizi daha iyi ve üretken hissedebilirsiniz. Ayrıca sadece yapmanız gerekenler yerine o an size kendinizi kötü hissettiren duygu ve düşüncelerinizi yazmak, onları çok daha az bunaltıcı hale gelmelerini sağlar.

Ayrıca birçok psikolojik danışman, üretkenliğe teşvik eden veya dikkat dağıtıcı unsurları azaltan listeler oluşturmanın, zihniniz öyle hissetmediğinde bile odaklanmanıza yardımcı olabileceğinizi savunmakta. Ayrıca motive sürenizi arttırmak için iyi olduğunuz ya da zevk aldığınız işten başlamanız da tavsiyeler arasında.

 

  1. Kendinizi Ara Ara Kontrol Edin

Gün içinde çalışırken kendinizi acıkmış, susamış ya da biraz bunalmış hissedebilirsiniz. Bu tarz hisler de iş hayatında kendinizi olumsuz hissetmenize yol açabilecek etkenlerden. Kendinizin o an neye ihtiyacınız olduğunu kontrol edin ve giderebilmek için adımlar atın. Çünkü bir birey yoluna çıkan şeyleri belirleyebilecek ve onları ortadan kaldıracak analize sahip olmalı.

 

  1. İlerleyişlerinizi Gözden Geçirin

Bazen iş stresinden bunaldığınız zamanlarda o hafta yaptığınız şeyleri gözden geçirmek iyi bir strateji olabilir. Bekleyen görevleri denetlemek ve diğer görevlerin onaylandığını görmek size nasıl ilerleyeceğinizi ve neler başardığınızı gösterecek yollardan biri. Bazen ne kadar çok şey başardığınızı gözden kaçırmak kolaydır. O gün veya hafta bitirmiş olduğunuz her şeyi gözden geçirmek için zaman ayırmak size büyük bir rahatlama hissi ve hatta – söylemeye cüret edeyim – motivasyon verebilir. Ne kadar yetenekli olduğunuzu bilmek, daha önce göz korkutucu veya imkansız görünen şeyleri üstlenebilmenizi sağlar.

 

  1. Playlist Hazırlamak

Bunlar iş yerimizde yaşadığımız zorlukları kolaylaştırmak için hayatımıza uygulayabileceğiniz bazı adımlar. Bunun dışında sizi motive edecek bir playlist hazırlamak çalışmanız için tutarlı bir arka plana sahip olmak, doğru zihniyete sahip olmanıza ve hatta kendinizi moralsiz, motivasyonsuz veya sadece endişeli hissettiğinizde daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

 

  1. Gün İçinde Yediklerinize Dikkat Etmek

Kendinizi zinde tutmak için kafeine başvurmak sizi bir süre sonra olumsuz etkileyecektir. Kafein, şeker ve asitli içecekleri kararında ya da az miktarda tüketmek size zihinsel ve mental olarak daha iyi hissettirecektir. Çok fazla eklenen şeker, kan şekerinizin aniden yükselmesine ve düşmesine neden olabilir, bu da sizin sinirli ve şiş hissetmenize neden olur.

 

  1. En Sevdiğiniz Kıyafeti Giyin

Sevdiğiniz bir eteği ya da elbiseyi giymek size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Sabahları giyinmek ve saçınızı, makyajınızı yapmak için çaba sarf etmek kendinizi biraz daha düzenli hissetmenize yardımcı olabilir. Bu da hayatınızın geri kalanının bir karmaşa gibi hissetmenizin önüne geçebilir.

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Hayatın İçinden Son Yazıları

Bir Büyü: Oksitosin

Hayatımızın her anında yanımızda olan oksitosin neler yapar? Salgılanması hangi koşullara bağlıdır?
Git Yukarı