Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Ekran001 – Clubhouse Ünlüleri

Dedikodu Kategorisinde Tarafından

Sevgili EAOMAG okurları, yine Ekran001 serisinde sizlerle buluşuyorum. Ekran001’in bu haftaki konusu Clubhouse ünlüleri. Daha önceki ”Clubhouse İzlenimleri” yazımda uygulamanın genel özelliklerinden ve uygulamada neler yapabileceğinizden bahsetmiştim. Okumayan varsa benim Instagram profilimdeki linke girip tüm yazılarıma ulaşabilirler.

Efendim, bilindiği üzere son zamanlarda Clubhouse’da bir sohbet furyası var. Pandemi kısıtlamaları, akşamları evde oturmak, rutin bir hayat, kısıtlı sosyalleşme derken bu uygulama sanki yıllardır edemediğimiz sohbeti ettiğimiz bir platform haline geldi. Bir sohbet odası açılıyor içinde binlerce kişi ve bazen de ünlüler… İnsanlar o kadar sıkılmış ki o oda sabaha kadar kapanmıyor. Hal böyle olunca insanlar da birbirlerini biraz daha yakından tanımaya başlıyor. Ben de sessiz dinleyiciler ve gözlemciler arasındayım ve sizinle birtakım gözlemlerimi paylaşacağım.

İlk ünlü tipimiz moderatörlüğü çok ciddiye alıp bunu meslek haline getirenler. En çok ben konuşmalıyım ünlüsü. Bu ünlü tipimiz birkaç ünlü arkadaşı ile beraber bir sohbet odası açıyor ve konuşmak için söz isteyen herhangi biri lafını azıcık uzatsa anında lafını kesiyor ve başkasına söz veriyor. Tamam diyorsunuz, bu seferlik böyle oldu. Sonra bir bakıyorsunuz aynı kişi diğer moderatörlerin de sözünü kesmeye başlamış. Benim gözlemlediğim ve bu tiple ilgili beni en çok sinirlendiren olay ise laf arasına dalıp, gülmeye başlayıp konuşanın lafını bitirmesine fırsat bırakmaması.

İkinci Clubhouse ünlümüz ise dedikodu sever ünlü tipi. Bu tip kişiler bir magazin programı yaparmış gibi başka ünlülerimizin  arkasından konuşmak için oda açarlar, tüm özelini isim vermeden dökerler ama biri isim sorunca ve ısrar edince susar ve odadan çıkarlar.

Üçüncü tipimiz moderatör olmadığı bir odaya girip söz isteyip ünlü sıfatından faydalanıp odanın hakimi olanlar. Bu tip tanınmış isimler genelde hakimi olabilecekleri,  kendileri gibi tanınmış insanların olmadığı odalara girerler ve konuşmacıları sabote ederler.

Bir diğer tipimiz ise yaşını başını almış, sektörde deneyim sahibi ünlü bir oyuncu veya şarkıcı değil ama tanınmış bir yapımcı veya prodüktor. Bu tip kişiler genelde sektörde deneyim sahibi oldukları için çok konuşmayı ve uzatmayı severler. Odada söz isteyenler yokmuş gibi anlatırlar,  siz o sırada uyuyup uyanır bir yemek yiyip gelirsiniz. Bu insanlarda ilginç hikaye ve anı hiç bitmez fakat genelde sabaha kadar nasihat vermeyi tercih ederler.

Benim en çok güldüğüm ve eğlenceli olduğunu düşündüğüm ama bir yandan da ayıp ettiğini düşündüğüm ünlü tipi ise ”Herkese iyi geceler kaçtım ben,” deyip oda oda gezenler. Efendim oda oda gezdiğiniz gözüküyor, bari beni başka odadan çağırıyorlar biraz da oraya gitsem olur mu demeyi tercih edin.

Diyeceksiniz ki bu uygulamada hep böyle insanlar mı var? Hayır tabii ki. Biraz da Clubhouse’da insanlara yararlı olmayı seçen ünlülerimizden bahsedelim.

Şahit olduğum en eğlenceli ünlü tipleri ise müzisyen ünlülerimiz. Bir oda açıyorlar sabaha kadar şarkılar, türküler, efendim gitarlar , flütler… Tam bir müzik ziyafeti çekiyoruz sayelerinde teşekkür ediyorum.

Bazı ünlüler ise sektöre yeni başlayan adaylar için eğitici odalar açıyor. Benim şahit olduğum bir odada oyunculukta karakter yaratma konusu konuşuluyordu, bir başka odada ise beden dili nasıl kullanılır konusu mevcuttu. Düşünsenize yeni başlayan bir oyuncusunuz ve işin profesyonellerine tek tıkla soru sorabilme şansına sahipsiniz. Ya da keşfedilmeyi bekleyen bir şarkıcısınız ve işin üstadının bilgi verdiği bir odaya düşüyorsunuz.  Bunun gibi çok örnek var. Küçük bir workshop gibi bu odalar. Tiyatro oyunları provalarına da şahit oldum ve dedim ki ne güzelmiş provaya seyircilerin şahit olması. Böyle faydalı sohbet odaları çoğalsın diyorum.

Sizler için bazı gözlemlerimi aktardım, umarım keyif almışsınızdır. Bu arada yorumlarınızı beklediğimi de unutmayın, eğer siz de bu uygulamada aktifseniz ve şahit olduğunuz daha değişik insanlar varsa yorumlarda lütfen buluşalım. Bir sonraki Ekran001 yazısında görüşmek üzere.

Sevgiyle…

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Dedikodu Son Yazıları

Gündüz Kuşağı

Bu programlarda gördüğüm tek şey Türkiye'nin ve özellikle Anadolu'nun karanlığı... Kapalı toplum
Git Yukarı