Gece
Gündüz

Hikayeler ve Saçlar: Clementine

6 November 2020
1 dakikalık okuma

Kalbimizde çiçekler açtıran, bazen bizi gökyüzünden yağan yağmur kadar ağlatan; aşk…
Eternal Sunshine of the Spotless Mind, filmin adı Alexander Pope’un ‘Eloisa to Abelard’ şiirinden alıntı. Çok uzun ve anlamlı bu şiirin bir mısrası. Yönetmenliğini Michel Gondry üstleniyor. Filmin konusu ise; sevgiliyi, yaşanan aşkı unutma çabasını anlatıyor. Joel rolündeki Jim Carrey sevgilisini beyninden tamamen çıkartmak için bu işlerle ilgilenen bir doktora başvurur. Doktor kendisine onu tamamen unutacağının garantisini verir. Bir gece doktorun ekibi Joel’in beynine girerek sevgilisi Clementine (Kate Winslet) ile ilgili tüm anıları silmeye başlarlar. Ancak hiçbir şey söylendiği kadar kolay olmayacaktır.

Oscar’da ve SAG’da Kate Winslet en iyi kadın oyuncu dalında aday olup, Altın Küre’de ve BAFTA’da Kate Winslet en iyi kadın oyuncu, Jim Carrey en iyi erkek oyuncu ödüllerini aldılar. Onlarla birlikte bu filmde birçok ünlü isim yer aldı. Tom Wilkinson, Elijah Wood, Mark Ruffalo ve Kirsten Dunst filmde yer alan önemli oyuncular. Ancak Jim Carrey ve Kate Winslet bir aşkı acısıyla, karamsarlığıyla, mutluluğuyla içimize işleyecek bir şekilde bizlere aktarabiliyorlar.

Clementine Ve Renkli Saçları

Filmdeki detaylardan biri de Clementine’ın (Kate Winslet) farklı saç renkleri. Saçlarının rengi, kronolojiyi ve ilişkilerinin durumunu anlamamıza yardımcı oluyor.
Yeşil saçları, Clementine’ın ve Joel’un ilişkilerinin başlarını, onunla ilk tanıştığı zamanları gösteriyor. Joel’un zihninde de bu anılara denk geliyoruz.

Kırmızı saçları, ilişkinin mutlu ve güzel günlerinde beliriyor. Ve Joel’un çocukluk anılarında da bu saçla görüyoruz Clementine’ı. Onun geçmişine iniyorlar.

Turuncu, renkler git gide soluyor. Böylece aralarının da soğuduğunu anlıyoruz.

Mavi saçları, Clementine’ın bu saç rengi, yeni bir sayfa olarak görülüyor. Ama aynı zamanda mavi, üzüntünün sembolü. Mental anlamda zor zamanlarına şahit oluyoruz.

Birini aklınızdan silebilirsiniz, ama onu kalbinizden atmak bambaşka bir hikayedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR