Gece
Gündüz

İki Sıkı Dost: Müzik ve Aktivite

5 March 2021
1 dakikalık okuma

Bazı olayları müzik ile giydirdiğinizde ya da eşlik eden bir müzik olduğunda akış değişebilmekte.  Başlıktan çok uzaklaşmadan bir “meeting” değil kastettiğim şey asla. Bir aktivite…  

Sadece aktivite… 

Mesela hangi müzik ile ne tür aktivite yaparsınız? Ya da hangi aktiviteye hangi müzik gider? Müzik bu sefer yön verecek. 

Bir de şu algıyı ekleyeceğim: Müzik uyutur! Müzik acıktırır! Müzik yürütür… Ya da sahiden yapar mı tüm bunları?  

Şüphesiz eylemlerimizi etkiler. Mesela duygusal bir anımızda ağlayacaksak daha çok ağlarız. Keza belki de güleriz. Ya da yüksek tempolu bir sporda ritmi yine yüksek bir çalışma ile daha çok adapte oluruz egzersize. 

Müziğin hayatımızdaki pozitif etkileri saymakla bitmez. Müzik endorfin salgılanmasını sağlayarak olumlu duygusal tepkilerin tetiklenmesini sağlar. Müziğin beyin işlevlerini geliştirdiği birçok araştırma ile ortaya koyulmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda müziğin depresyonun hafifletilmesinde yardımcı olduğu ve kronik ağrıları azalttığı gözlenmiştir. (https://evrimagaci.org/muzik-beynimizde-nasil-etkiler-yaratir-7504 ) 

İşte bu harika dokunuşlar ile müzik ile yapılan her şey güzelleşir. 

Pikniğe gittiğimizde o tatlı kırmızı kareli örtüyü serdikten hemen sonra müzik ararız. Yani en azından ben ararım. Ve o ortam daha da güzelleşir. 

Ya da keyif sofraları. Çilingir de denebilir… Müziksiz olur mu?  

Ya da bazı gençler sınav streslerini atmak ve uykuya dalmayı kolaylaştırmak için de kulaklık ile uykuya geçerler. Yine bu da benim için mümkün değil çünkü müzik varsa dinlemekten uyuyamam ya da uykum kaçar. Şarkı hayallere, hayaller de uykusuzluğa… 

Spor yaparken de o hararetli salonlarda gümbür gümbür müzik vardır. Yürüyüş tempoları teklemesin diye. 

Özetle müzik kimini yedirir, kimini içirir. Kimini uyutur, kiminin uykusunu kaçırır.  Kimini de motive eder.

Siz hangi aktiviteyi yaparken müzik dinlersiniz? Ya da dinler misiniz? Lütfen paylaşın benimle… 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR