Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Karadeniz’in En Güzel 5 Yaylası

Gezelim Görelim Kategorisinde Tarafından

Ah keşke Karadeniz’e memleketim diyebilseydim… Bir Karadeniz aşığı olarak, Türkiye’de gezip gördüğüm hatta favorilerim arasında birinci sırada olan Karadeniz’i seve seve anlatmak için buradayım. Karadeniz’i ben, yeşilin 50 tonu olarak tanımlıyorum. Gerçekten yeşilin her rengi burada bulunmaktadır. Ağaçlar, çimler… Aklınıza gelebilecek her yer yemyeşil. Kendinizi huzurlu hissedeceğiniz, stresten ve şehir yaşamından biraz da olsa uzak kalmak isteyenler için Karadeniz’i tavsiye ediyorum.

1. AYDER YAYLASI – Rize

Henüz sadece Ayder Yaylası’nda konaklama yapan biri olarak buranın gizemli ve eşsiz bir yer olduğunu söylemek isterim bu yüzden birinci sıraya koydum. Eğer Karadeniz’e bir gün yolunuz düşerse bu yaylada kalmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Etrafı gezmeye başladığınızda ahşaptan minyatüre benzettiğim evler bulunmaktadır. İlk başta evlerin ahşaptan yapılmış olmasına anlam verememiştim fakat doğayı korumak ve bozmamak için evleri ona göre dizayn ettiklerini öğrendiğimde bu yaylayı sanki kendi evimmiş gibi sahiplendim.

2. KARAGÖL YAYLASI – Artvin

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan bu güzel yaylaya Karadeniz’e gelip de buraya gitmemek ayıp olurdu. Karadeniz’in cenneti denilen bu yer bence dünyanın 7 harikası sıralamasına girmeli. Dünyanın en güzel gölüne sahip olan Karagöl, Klaskur Yaylasının yakınlarında yaşanan bir toprak kayması sonucu oluşmuştur. Doğa tutkunlarına ilaç gibi gelen ülkemizin en güzel gölleri arasında yer alan bu gölü kesinlikle görmenizi tavsiye ediyorum. Gölün üzerinde yer alan platforma çıkıp muhteşem bir doğa manzarasını görüp, ruhunuzu dinlendirebileceğiniz adres tam burası.

3. SİS DAĞI YAYLASI – Giresun

Adından da anlaşılacağı üzere denize yakın olması yönünden yılın birçok dönemi sislerle kaplıdır. Sisin ayrı bir görsel şölen yarattığı bu yayla, doğal güzellikler bulunduran manzarasıyla tüylerinizi diken diken edecek! Bol bol oksijen almak isteyenler, şehir yaşamından uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler, çeşmede maden sodası içmek isteyenler için müthiş bir deneyim. Sanki dumanın içerisinde yavaş yavaş yolculuk ederken kendinizi bulursunuz ya da bulutların üzerinde hissedersiniz. Çevresinde dev uçurumlar olan yemyeşil bir düzlüktür aslında burası.

4. ANZER YAYLASI – Rize

Balıyla meşhur olan bu yayla, zirve tırmanışı ve tracking denilen sporlar için ideal bir yer. Çok sayıda çiçek ve bitkiye ev sahipliği yapan Anzer yaylası, tam bir renk cümbüşüne dönüşmüş halde. Yukarılara doğru tırmandıkça ağaçların üzerinde bir sürü bal kovanları görürsünüz. Anzer’de her yıl Ağustos aylarında yayla şenliği yapılmakta ve horon çekildikten sonra, yöresel yemekler yenmektedir. Horondan vazgeçemeyenler için harikulade bir yayla. Anzer Yaylası’na gelip Karadeniz’in lezzetlerinden tatmak isteyenler için sabah kahvaltısında sofralar tamamen yöresel ürünlerle dolu. Doğal Rize tereyağı, meşhur anzer balı, muhlama ve köy ekmeği ile burası sizlere harika bir kahvaltı sunuyor. Doğal lezzetler arasında karalahana sarması, lahana çorbası, yeşillikler içinde hazırlanmış gözleme ve alabalık da yenmesi gerekenlerden.

5. LAPAZAN YAYLASI – Trabzon

Camdan dışarı bakıp iç geçirmelerin ve sıkılmaların başladıysa doğa bütün güzellikleriyle seni çağırmaya başlamış demektir. İşte bu yayla da tam da bahsettiğim şekilde. Serin havası, yemyeşil doğası ve gün boyu canlı müzik yapan kuşlarla beraber huzurlu bir gün geçirmeni sağlar. Lapazan Yaylası, uzun doğa yürüyüşleri tutkunları için mükemmel bir rota oluşturur.

 

Kaynakçalar:

https://gezimanya.com/ayder-yaylasi 

https://seyahatdergisi.com/artvin-borcka-karagol/

https://www.grafimx.com/photo/186295

https://gezimanya.com/FotoGaleri/karadenizin-en-guzel-yaylalari#google_vignette 

https://blog.flypgs.com/havasi-bile-yeter-dedirten-trabzon-yaylalari/

 

1 Comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Gezelim Görelim Son Yazıları

Deniz Üstü Köpürür

İstanbul... Marmara'sı ile, Boğazı ile, Haliç'i ile vapur, tekne sefası yapabileceğiniz; teknedeyken

BEYOĞLU 2

Hayal alemine geçiş, yürüyüşünüzde değişiklik, öksürmenizde bir kısıklık ve neredeyim nidaları eşliğinde
Git Yukarı