Gece
Gündüz

Makyaj Ekipmanlarının Kullanımı

25 December 2018
yazdı
5 dk'lık okuma

Herkese merhaba! Günlük yaşantımızda, özel gün ve gecelerimizde makyaj yapıyoruz hatta bazen markete bile giderken hafif bir allık kullanıyoruz, çok yorgun ve halsizken bizi biraz da olsa canlı göstersin diye. Peki makyaj yaparken neler kullanıyoruz? Bildiğiniz gibi son yıllarda oldukça popüler hale gelen ve bizim makyaj yaparken işimizi kolaylaştıran bazı ürünler var. Makyaj süngerleri, çeşit çeşit far fırçaları, pudra fırçaları, kirpik tarakları ve daha neler neler. Bunların nasıl kullanıldığını inceleyelim o halde.

Fondöten ve kapatıcı uygularken geçtiğimiz yıllarda herkes elini kullanıyordu ya da bir fırça yardımı ile uygulanıyordu fakat son yıllarda hayatımıza mucize gibi giren makyaj süngerleri yardımımıza hızır gibi yetişti. Bu dünya için küçük ama bizler için büyük bir adım oldu kabul edelim. Fakat bir problemimiz var bu paskalya yumurtalarını hala kuru kullananlar var! Büyük yanlış. Öncelikle şunu belirtelim büyük ebatlı olan süngerleri CC, BB kremler ve fondöten uygulamak için kullanıyorsunuz. Ayrıca gerektiğinde likit aydınlatıcı ve allıklar için de kullanabilirsiniz çünkü ürünün fazla kısmını içinde hapsedip yüzünüze çok daha doğal bir görünüm vermenize yardımcı oluyor. Daha minik olan süngerleri ise göz altı çevresi, küçük cilt lekeleri için kullanabilirsiniz. İkinci adıma gelecek olursak mutlaka ıslatın süngerinizi, kuru hiçbir yeri kalmadığına emin olana kadar su altında tutun daha sonra bütün suyu iyice sıkın zaten sıktıkça ne kadar yumuşadığını farkedeceksiniz. Fondöteni kesinlikle süngere direkt olarak sıkmayın elinizin üst kısmına bir miktar aldıktan sonra uç kısmıyla hafif tampon hareketlerle uygulayın. Eğer süngerle direkt temasa sokarsanız ürünün büyük bir miktarını içine çekecektir. Buna hiç gerek yok bence. Ürünü uyguladıktan sonra süngeri mutlaka temizleyin. Nemli olduğu için içinde bakteri birikebilir bu da yüzünüzde akne gibi problemlere sebep olabilir. Plastik görünümlü olanları ise kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Gelelim allıklar, toz pudralar, farlar ve toz aydınlatıcılarımızın kahramanları olan fırçalara. Kaç çeşit fırça var hiç saydınız mı? Ben saymaya çalışıyorum… Öncelikle uygulama fırçasına değinelim sert ve sık kıl yapılı olan fırçalar far uygulamak için birebirdir. Daha yumuşak ve dağınık yapılı olanlar ise karıştırma fırçasıdır. Farın göz kapağına oturmasına ve daha doğal bir hal almasına yardımcı olur. Açılı far fırçaları ise göz kapağının dışında kalan V bölgesine gölge vermek için kullanılır.  İnce yapıda olan fırçalardan sürekli eyeliner fırçası ile kaş fırçasını karıştırıyorsunuz. Çoğu mağazada bununla karşılaştım. Eyeliner fırçası istiyorum, bana kaş boyası için uygulama fırçasını veriyor mağaza görevlisi. Bunları karıştırınca da uyguladığınız eyeliner hoş durmuyor ya da kaş farınız çizgi çizgi duruyor. Dikkat edelim bunlara lütfen. Dudaklar için kullanılan minik fırçadan bahsetmiyorum, hiç bilmeyen yoktur zaten.

Allık uygulamak için her fırçayı kullanabilirsiniz ama doğru yere uygulamak için doğru fırçayı seçerseniz daha güzel sonuçlar elde edersiniz. Bütün yüzünüzü kızartmayın sonra benden söylemesi. Aşağıya bıraktığım görseldeki fırçalar allık fırçasıdır.

Bu fırçalarla highlighter uygulayan o kadar çok insan var ki. Lütfen yapmayın. T bölgenizi aydınlatmak isterken bütün alnınız parlıyor. Evdeyken ışıktan dolayı bunu görmüyorsunuz fakat gün ışığında yüzünüzdeki aydınlatıcı “Ben allık fırçasıyla uygulandım!” diye çığlık atıyor. Aşağıdaki fırça aydınlatıcı fırçasıdır. Aydınlatıcı fırçasını yeterli bulmuyor ve işe yaramadığını düşünüyorsunuz biliyorum ama dediğim gibi evdeki ışıkla gün ışığı aynı değildir. Yani aslında yeterince aydınlanıyorsunuz. Bunu en iyi şekilde anlayabilmek için evinizin en iyi ışık alan yerinde yapın makyajınızı.

Kontür fırçası ise açılı olur. Tabii ki normal bir allık fırçası yardımıyla da yapabilirsiniz ama uygulaması ve istenilen sonuç aynı olmayabilir. Bu yüzden en iyi kontür ve gölgelendirme sonucu için açılı kontür fırçası kullanmakta fayda var.

Küt yüz fırçasına gelecek olursak fondöten uygulamak için birebir olan bu fırçaları da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Gayet güzel dağıtıyor yüze, tabi gönlüm süngerden yana ama bu fırçalarda da sıkıntı yok. Kaliteli olması şartı ile tabii ki! Kaba ve kalitesiz fırçalarla cildinizi mahvetmeyin lütfen. Sünger yoksa sakın kalitesiz fırçaları tercih etmeyin çok zararlı!

Gelelim kubuki ve kaşık fırçalara. Kullanımı bence zor olan bu fırçaların pek gideri olduğunu zannetmiyorum. Kubuki bir yere kadar ama kaşık fırçaların tutuş şekli bana çok saçma geliyor ve ürün uygulanması oldukça zor. Her ne kadar kaliteli olanların kılları yumuşak olsa da çok sık olduğu için başarılı değil. Biz bildiğimiz yerden devam edelim en iyisi normal saplı fırçalar çok daha iyi. Atraksiyona gerek yok.

En problemli noktaya geldik şimdi. Dünyanın en gereksiz ve zararlı iki ekipmanı; Kirpik tarayıcı ve kirpik kıvırıcı. Arkadaşlar yapmayın! Kirpiklerinize, gözünüze yazık değil mi? O kadar iyi maskaralar piyasaya çıktı, hemen hemen her güzellik salonu çok doğal bir şekilde ve uygun fiyata kirpik eklemesi yapıyor. Yahu takma kirpik kullanın yine de o zararlı kıvırıcıları gözünüzden uzak tutun! Kirpikleri döküyor, kırıyor göz yapısını bile bozuyor. Kullanmaya çalışırken gözünü çıkaran bile gördüm. Çöpe atın artık böyle şeyleri kullanmayın.

Az çok bazı ekipmanların nasıl kullanılması gerektiğine göz atmış olduk ve bir yazının daha sonuna geldik. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Fikirlerinizi yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz, hoşçakalın!

Ceylan Güzel

24 Haziran 1997 doğumluyum. Şu sıralar Hacettepe Üniversitesi'nde öğrenciyim. Yazı yazmayı, eleştirmeyi ve eleştirilmeyi en büyük hobim olarak kabul ediyorum. İki kedi annesiyim, modaya uzun zamandır yakından ilgim var. Kötü tasarımları didikleyip eleştirmeye ise doğuştan!

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR