Sıradışı Bir İnternet Dergisi

MİT 101: Herakles ve 12 Görevi ( Bölüm 1 )

Sanat Tarihi Kategorisinde Tarafından

Daha önce kaleme aldığım Medusa yazısında olduğu gibi bir tanrı iseniz ve eşiniz bir tanrıça ise; eşinizi aldatmanız sizin için değil, birlikte olduğunuz kadın ve ondan olan çocuklarınız için bir dram olur.

Bir Kıskançlık Öyküsü: Medusa

Roma mitolojisinde Herkül olarak bildiğimiz Yunan mitolojisindeki ismiyle Herakles, Tanrıların en yücesi Zeus ve Alkmene’nin çocuğudur. Zeus Amphitryon’un sefere çıkmasını fırsat bilerek onun kılığına girip karısı olan Alkmene ile birlikte olmuştur. Bu birlikteliğin meyvesi olarak yarı tanrı Herakles dünyaya gelmiştir.

Zeus’un eşi Tanrıça Hera doğduğu ilk andan itibaren Herakles’e büyük öfke beslemekteydi. Yazının başında bahsettiğim durum Herakles’in de hayatını tamamen değiştirecek onlarca olaya sebebiyet verdi.

Bunlardan ilki Hera’nın gönderdiği 2 yılanı Herakles’in kundakta boğması oldu. Herakles’in kundakta 8 aylık bir bebek olması dışında ise hiçbir problem yoktu.

Hera, yaşadığı şokun ardından uzun süre planlar kurmak için geri çekilmişti ama öfkesi hiç bir an dinmiyordu.

Bu sırada güçlenmeye ve büyümeye devam eden Herakles, 18 yaşına geldiğinde kral Thespios’un sürülerine zarar veren Kitharon Aslanı’nı yenerek o ana kadar kazandığı en büyük zaferini kazanmıştı. Katıldığı savaşlarda düşmana korku salarken, Herakles’in müttefikleri için zafer kaçınılmaz bir sondu. Ün, efsaneler, şarkılar ve hikayeler ondan önce gittiği yerlere yayılmaya başlamıştı. Ama en büyük ödülü Thespios’un kızı Megara’nın onunla evlendirilmiş olmasıydı.

Hera’nın gizli gizli kurduğu planlar Herakles’in omuzlarına büyük bir yük olurken psikolojisi ise artık sağlığını kaybetmişti.

Deliren Herakles 3 çocuğunu ve eşi Megara’yı öldürmüştü. Bu günahlarının bedelinden kurtularak özgürlüğüne kavuşmasının tek yolu Miken Kralı Eurystheus’un hizmetine girerek verdiği 12 görevi yerine getirmekti. Özgürlüğüne kavuşmasının 2 yolu vardı. Bu zorlu görevleri başarmak isteyen diğer kişiler gibi ölmek ya da tüm görevlerini yerine getirmekti.

Mosaic panel depicting the madness of Heracles,

National Archaeology Museum of Lisbon, Portugal

Herakles’in yani Herkül’ün efsanesi ise bu 12 görevle başlamıştı. Çocuklarını ve eşini öldürmenin acısını yaşayan Zeus’un oğlu Herakles, eşsiz bir güce sahipti ama artık duyguları yoktu, ölümden korkmuyordu. Ölümden korkmayışı ise onun en büyük avantajı oldu.

 

Gelecek Yazı:

MİT 101:HERAKLES VE 12 GÖREVİ (BÖLÜM 2)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Sanat Tarihi Son Yazıları

Mona Lisa Üzerine

Leonardo da Vinci'nin en önemli eseri "Mona Lisa" üzerine düşünülenler, araştırılanlar bu
Git Yukarı