Gece
Gündüz

Moda Dünyasına İz Bırakan 6 Moda Tasarımcısı

15 March 2019
yazdı
2 dk'lık okuma

Dünya üzerinde tanınmış, en bilinen ve akıllara kazınmış en ünlü moda tasarımcılarından bahsetmek için burada bulunmaktayım.

1. COCO CHANEL

Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Bonheur Chanel, Chanel markasının kurucusudur. Özellikle kadın giyiminde getirdiği yeniliklerle tanınmaktadır. Kadın giyimine “siyah elbise” kavramını getiren, siyahı yas rengi olmaktan çıkaran, ilk kadın pantolonlarını tasarlayan ve kullanan Coco Chanel; tasarımlarında ön plana çıkardığı sadelik, rahatlık ve  konforlu bir şekilde kadın giyimine olan yaklaşımı tamamen değiştirmiştir. Bunların dışında Chanel, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı üniformaların da tasarımcısıdır.

2. DONNA KARAN

Amerikalı moda tasarımcısı Donna Ivy Faske, DK ve Donna Karan New York (DKNY) markalarının kurucusudur. Modern, iş kadını dediğimiz çalışan kadının simgesi haline gelen tasarımlarıyla kalplerimizi kazanan Donna Karan, tasarımlarında kullandığı feminen detaylar dikkat çekmektedir.

3. GIORGIO ARMANI

Benim sevdiğim marka olan Armani, güneş gözlüklerinden, parfümlere kadar uzan tasarımlarındaki kalıp çizgilerle tanınan ve özellikle erkek giyim tasarımlarıyla ünlü olan İtalyan asıllı moda tasarımcısı Giorgio Armani, Hollywood ünlülerine tasarladığı kıyafetlerle de tanınmaktadır. Zarif, sofistike tasarımlarıyla moda tarihine geçen Armani; Armani Jeans, Emporio Armani, Armani Casa ve Armani Prive gibi farklı kategorilerde ürün üreten çok sayıda markanın da kurucusudur.

4. CHRISTIAN DIOR

Kadınların vücut kıvrımlarını belirginleştiren, ortaya çıkartan ince belli korselerin, korsajların, büstiyerlerin ve vatkaların yer aldığı tasarımlarıyla dünya çapında ilgiyi toplamayı başaran Dior, en ünlü markalar arasında yer almaya devam etmektedir.

5. PIERRE CARDIN

İtalyan asıllı ama Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin, pek çok sanatçının yanında özellikle Beatles için ürettiği özgün tasarımlarla moda dünyasına iz bırakmıştır. Giyimle sınırlı olmayan koleksiyonlarının içinde mücevher, parfüm ve çantalar gibi farklı kategorilerde ürünler de yer almaktadır. Taytların yaygınlaşmasına katkı sağlayan Pierre Cardin, ayrıca avangart tarzlarda, özel tasarımlarıyla da tanınmaktadır.

6. YVES SAINT LAURENT 

Fransız moda tasarımcısı Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent, kendi modasının önde gelen isimleri arasında yer almaktadır. Standart giyim kurallarına karşı çıktığı için, farklı tarzlar getiren Laurent, kadın giyimine getirdiği maskülen yaklaşımla tüm dünyada ses getirmiştir ayrıca kadın giyiminde smokini, safari dediğimiz ceketleri ve takım elbiseleri de içine katmıştır.

 

 

 

Kaynakçalar:

https://www.alexpeyton.net/ourclients/

https://www.logolynx.com/topic/dkny

https://worldvectorlogo.com/logo/giorgio-armani

http://lraber.info/justcphoto-christian-dior-logo-vector.html

https://tr.pinterest.com/pin/437201076305838993/

https://www.google.com.tr/amp/s/marka123.com/2012/12/24/yves-saint-laurent-artik-saint-laurent-paris/amp/

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR