Gece
Gündüz

Türk Yazarlardan Kitap Önerileri

24 February 2020
1 dakikalık okuma

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un en çok satan kitaplarından biridir “Kırmızı Saçlı Kadın”. Bir aşk kitabı olarak bilinse de aslında baba-oğul ilişkilerini ön plana çıkartan, hayatın içinden, okuyuculara birçok ders veren bir kitaptır. Oidipus ile Sphinks gibi, Rüstem ile Sührab gibi farklı kültürlere ait baba-oğul efsanelerinin yer aldığı bu kitapta herkesin kendinden bir şeyler bulması mümkün. Tüm bunların yanı sıra bu romanda aşkın insan hayatını ne denli etkilediğini göreceksiniz.

Çanakkale Rüzgarı – Solmaz Kamuran

Bu kitap için hayatımda beni en çok etkileyen kitaplardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Roman, Çanakkale Savaşı’ndan sonra orada hayatını sürdüren farklı inanıştaki insanların yaşamını anlatıyor. Müslüman bir genç kız ile yahudi bir genç erkeğin aşkını ve o dönemlerde bunun getirebileceği zorlukları okudukça o dönemlere yolculuk edeceksiniz. Yaşanmış bir hikayeden alınan bu kitapta ana karakterlerden biri olan Matmazel Hettie’nin yaşadığı evi günümüzde (Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi) Çanakkale’nin merkezinde ziyaret etmeniz mümkün.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Aşk kitaplarının kaleme alındığı bir yazıda Kürk Mantolu Madonna’dan bahsetmemek olmaz. Bu romanda tutkuların insan hayatındaki yeri, efsane yazar Sabahattin Ali tarafından çok güzel bir dille anlatılmış. İlk görüşte aşkın bir tutku haline nasıl dönüştüğünü, ön yargıların insan hayatına etkilerini ve hayat yolculuğundaki durakların yaşamda ne kadar önemli olduğunu roman okurlarına çok iyi anlatıyor.

Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay

“Tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan, bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor”. Bu kitabı okumadan önce okuduğunuz tüm kitapları bir kenara bırakın derim. Oğuz Atay, okuduğum yazarlar arasında en farklı bulduğum ve kendime en yakın hissettiğim yazardır. Kıymeti öldükten sonra bilinenlerden olan bu yazar, bu romanında bir insanın hayatın içindeki zorluklarını, insan ilişkilerini, aşk hayatını bir iç sesi kaleme alır gibi okurlarına aktarıyor. Tehlikeli oyunları mutlu zamanlarınızda okumanızı tavsiye ederim:)

Ersel Dalgakıran

4 Nisan 1992 yılında İstanbul’da doğdum. Lisansımı 2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biyoloji bölümünde tamamladım. Şu anda ilaç sektöründe özel bir firmada çalışmaktayım. Sanat ve edebiyat hayatımda olmazsa olmazlarım.

1 Comment

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR