Sıradışı Bir İnternet Dergisi

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası

Biz de Varız! Kategorisinde Tarafından

Bu sene 24-30 Haziran tarihleri arasında ”Ekonomi ne ayol?” temasıyla gerçekleşecek olan 27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası programı belli oldu. Gönüllülerden oluşan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, yaptığı yazılı açıklamada, “LGBTİ+’ların birbirine yükselmesinden daha hızlı yükselen döviz karşısında eriyen Türk Lirası ve giderek kötüleşen Türkiye ekonomisi, 7’den 70’e Türkiye’de yaşayan herkesi etkiliyor” diyerek bu sene hepimizin aklını meşgul eden en önemli konuyu ele alacak.
70’ten fazla etkinlikle İstanbul bir hafta boyunca renklenip şenlenecek. Atölyeler, forumlar, paneller, partiler ve film gösterimleri ile iki yakada da bir arada olunacak. Etkinlikleri daha detaylı incelemek için isterseniz  BURADAN  ulaşabilirsiniz.


Peki gelelim bu gökkuşağının çocuklarının kim olduğuna. Hep var olmuş ve var olmaya devam eden, dışlanan, ayıplanan, aşağılanan ve öldürülen birer hayat, birer hikaye hepsi. Toplumsal normlar nedeniyle hep bir adım geride bırakılmış, ekonomik, siyasi, hukuki ve sosyal birçok alanda görmezden gelinmiş, kalbine ket vurmayı reddetmiş herkes. Medya ve siyasiler tarafından hedef gösterilen, eşit yurttaşlık hakları için her daim bir mücadele vermek zorunda bırakılan LGBTİ+ üyeleri, ayrımcılığın diline en çok maruz kalanlardan. İstisnai bir grup gibi tanımlamaya, genel ahlakı tehdit edip sağlık sorunu gibi sunmaya çalışanlara karşı düzenlenen Hormonlu Domates ödülleri bile mevcut ve ne yazık ki yılın LGBTİ+fobikleri arasında birçok kurum, sivil toplum örgütü, televizyon, mekan ve okul bulunmakta. Tüm bu haksızlıklara inat, olduğu kişiden onur duyarak var olmaya devam eden herkesi ise kararmış kalplerin kötülüğünün renkleri bastıramayacağının farkında.


Stonewall ayaklanmasından bu yana her sene Haziran sonu dünyanın dört bir tarafından aşkın renginin olmadığını haykırmak adet olmuştur. İşte tam da bu yüzden Onur Yürüyüşünde tüm İstanbullu LGBTİ+ üyelerinin ve destekçilerinin bir arada, dayanışma içinde olmaları gerekiyor.

Hem kim bilir belki bir gökkuşağının altından geçerken yarınlar için hep beraber dilek tutarız.

 

12 Mart 1996 Ankara doğumluyum. Şu an Marmara Üniversitesi Fransızca Öğretmenlik son sınıf öğrencisiyim. Bir taraftan ufak ufak yazıp diğer taraftan dillerle iç içe yaşıyorum.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Biz de Varız! Son Yazıları

Anksiyete

Düşünmekten başımın çatladığı her yeni yarına artık karnım tokmuş gibi hissediyorum. Sanki

İnsan (Mıyız?)

Her akşam maçları izleyip rengi “farklı” olan iyi sporcuların adlarını bağırıp diğerine

Kalıpları Yıkmak Üzerine

Herkese merhaba! Nasılsınız? Herkes iyidir umarız 🙂 Karantina yüzünden içimizde artık bastıramadığımız
Git Yukarı