Gece
Gündüz

Bangkok Moda Haftası Rüzgar Gibi Geçti!

29 December 2018
yazdı
5 dk'lık okuma

Bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen 8Th Celebration of Thai Silk & 1st Bangkok Fashion Week 1-9 Aralık tarihleri arasında Tayland’ın başkenti Bangkok’da gerçekleşti. Dünya’nın her yerinden onlarca modacının Tayland ipeği ile bir yıl boyunca hazırladıkları koleksiyonu sundukları bu devasa organizasyonda, ülkemizi temsil etmek üzere ünlü modacı Ahmet Özceyhan ile ekip üyesi olarak başta T.C. Bangkok Büyükelçiliği’nin, daha sonra da Türk Hava Yolları’nın destekleriyle orada bulundum. Benim ve dergim için eşsiz bir deneyim olan ve başka hiçbir dergide ayrıntılarına rastlayamayacağınız bu deneyimi sizlerle paylaşmak isterim.

Grand Opening – Büyük Açılış

Ahmet Özceyhan imzalı tasarımla Hırvatistan’ın Kainat Güzeli
Ahmet Özceyhan imzalı tasarımla Hırvatistan’ın Kainat Güzeli

İlk olarak katılan tüm ülkelerin kainat güzellerinin, ülkelerinin tasarımcılarının hazırladıkları kıyafetleri sergiledikleri Büyük Açılış’ta podyum; adeta Victoria’s Secret şovu gibiydi. Seyahatimiz boyunca hep Miss Universe’lerle çalışmak bana çok şey kattı ve onların müthiş mütevazilik ve güzellikleri beni inanılmaz şaşırttı. Grand Opening’in bir diğer önemli noktası ise tüm ülkelerin büyükelçilerinin, ülkelerinin tasarımcılarının onlar için özel olarak hazırladıkları tasarımları giyip podyumda yürümesi idi. Büyükelçilerin neşeli ve bir o kadar renkli yürüyüşleri, arka fonda dev ekran ülke tanıtımları tam bir görsel şölendi. Geceyi Fashion Tv, Paris’ten getirttiği özel ekibi ile canlı yayınlarken; büyük salonda da 2000 kişi izledi.

Gecede, Hırvatistan ve Peru 2017 Kainat Güzelleri Ahmet Özceyhan imzalı iki elbise sergilerken; Bangkok Büyükelçimiz Evren Dağdelen Akgün ise mor renkli, antik Türk işlemeli kıyafetiyle geceye damgasını vurdu.

Bangkok Büyükelçimiz Sn. Evren Dağdelen Akgün ve Tasarımcı Ahmet Özceyhan

Jimmy Choo

Gecenin bir diğer en önemli özelliği, Tayland Başbakanı Sn. Prayut Çan-oça ve Tayland kraliyet ailesinin teşrifleri iken, Tayland kraliçesinin onuruna ünlü modacı Jimmy Choo’nun bir çift ayakkabı tasarlaması ve geceye katılarak bizleri onurlandırması idi. Daha sonra verilen özel kokteyllerde kendisiyle tanışma ve sohbet etme fırsatı bulduğum ünlü modacının, tasarımları bir yana mütevaziliğine de ayrıca hayran oldum.

Üniversitelerde Seminerler

Çeşitli tasarımcıların Tayland’ın önde gelen üniversitelerinin Moda Tasarım öğrencilerine verdikleri seminerler de sahiden mükemmeldi. Bu seminerlerden 3’üne katılma şansını buldum. Konular ve tasarımcıların konuşmaları inanılmaz ilham vericiydi. Katıldığımız seminerde Türkiye olarak Haute Couture ve Haute Couture’de İnsan Anatomisi üstüne konuşma yaptık. Öte yandan Kazakistanlı tasarımcı Aigul Kassymova’nın tasarımcılık ruhuyla ilgili içimize işleyen konuşması ve Avusturyalı tasarımcı Gabriel Baradee’nin sürdürülebilir modayla ilgili konuşması beni derinden etkiledi. Özellikle tasarımda kullanılan kaynak ve kumaş israfı üstünde duran Avusturyalı modacı, geleceğe ışık tuttu diyebilirim.

8th Celebration of Thai Silk & Bangkok Fashion Week

Bu yorucu ama keyifli büyük açılıştan sonra, organizasyonun bir diğer ayağı olan Bangkok Moda Haftası hız kesmeden başladı! Bu sene dünyanın her yerinden onlarca modacının kültürlerini Tayland ipeği ile harmanlayarak sundukları moda haftası, bana kalırsa bundan sonra Paris ve New York Moda Haftaları ile yarışacağa benziyor! Asya’nın incisi Tayland’da böylesine devasa ve başarılı bir organizasyon gerçekleştirmek birçok moda severin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.

Moda haftasında katılımcı tüm ülkelerin tasarımcıları inanılmaz performanslar sergiler ve koleksiyonlar tanıtırken; elbette Türkiye başta olmak üzere benim 2 favori tasarımcım vardı:

  • Meksikalı Tasarımcılar Paulina & Malinali

 

  • Ukraynalı Tasarımcı Oksana Polonets

Çok farklı iki iklim ve kültürden tasarımcının aynı kumaşla kendi koşulları, kültürel ögeleri ve tarzlarıyla çıkardıkları birbirinden eşsiz tasarımlar beni benden aldı. Öte yandan, dünyanın bir diğer ucundaki kumaşın dokusu ve Türk motiflerine olan uyumu da daha tasarım aşamasında bile beni epey şaşırtmıştı.

After Party

Meksikalı Tasarımcılar Paulina ve Malinali ve Pakistanlı Tasarımcı Nabeel Ahmed ile

Tüm bu yorgunluğun ve koşuşturmanın üstüne, biraz deşarj olmamız gerekiyordu elbette. Organizasyonun sponsoru olan Fashion TV, Bangkok’un en seçkin clublarından birinde bir Private After Party düzenledi. Fashion Tv’nin kurucusu ve sahibi Michel Adam’ın da katıldığı ve konuşma yaptığı bu parti, o saatlerde tüm dünyada kanalda canlı olarak yayınlandı. Tasarımcıların ve kainat güzellerinin doyasıya eğlendiği bu parti bizler için aynı zamanda unutulmaz bir veda gecesi oldu. Ben de böylece Bangkok’a, bana kazandırdığı tüm eşsiz deneyimlere ve mükemmel dostluklara, tanıştığım harikulade insanlara ve ömrüm boyunca unutmayacağım anılarıma güzel bir veda etmiş oldum.

Bu Dev Organizasyonun Ardındaki Başarılı Ekip

Binlerce kişi, aylarca süren çalışma, onlarca modacı ve yüzlerce parça koleksiyon… Aynı anda milyonların izlediği devasa ve kusursuz bir şov, hat safhada bir emek… Elbette tüm bunlar çok deneyimli, özverili ve fevkalade başarılı bir ekibin elinden çıkacaktı! Bu dev organizasyonun en büyük emekçisi ve organizatörü, Taylandlıların çok sevdiği bir isim olan Edward Kiti idi elbette. Bizleri de davet eden, misafir eden ve Taylandın eşsiz güzellikleriyle tanıştıran kişiydi aynı zamanda. Öte yandan gece gündüz demeden, tüm ihtiyaçlarımıza ellerinden geldiğince koşturan, moda sektörünün duayen isimleri Zigi Müller Matyas, Elvyra Geyer ve Maythavee Burapasing’e de ayrıca teşekkürü borç biliyorum. Son olarak organizasyonda emeği geçen adını daha burada sayamadığım, dünyanın bir ucunda bu işe ruhunu vermiş tüm moda severlere selam gönderiyorum.

Hepimiz eşsiziz. Doğduğumuz coğrafyaların kültürleri, dilimiz, değerlerimiz; kumaşlarımız, motiflerimiz; üzüntülerimiz ve sevinçlerimiz ile. Moda, insanın popüler olanı giymesi değil; ruhunu en iyi yansıtanı giymesi ve eşsiz ruhunu dışa vurma şeklidir. Aykırı olun, özgün olun, farklı olun; ama kendiniz olun! Ruhunuza iyi gelen her şeyi keşfetmeniz ve kendinizi baştan yaratmanız dileklerimle… Bir başka moda yazısında görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın!

 

 

Bangkok ile ilgili diğer tüm merak ettiklerinizi ve yazı önerilerinizi bana iletebilirsiniz, mutluluk duyarım.

Eda Ozceyhan

2015 senesinden beri EAO MAG'in kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini sürdürüyorum. Başkent Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi bölümlerinden mezun oldum. Çok küçük yaştan beri yazı yazmak, kitap okumak, şiir ve sunuculuk konularına ilgiliydim. Bunlarla ilgili birçok eğitim alıp, uluslararası yarışmalarda ödüller kazandım. İleri düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Yunanca biliyor; boş zamanlarımda seyahat ediyor ve müzikle uğraşıyorum. Uluslararası satış ve pazarlama, dijital pazarlama, PR ve sosyal medya yönetimi konusunda uzmanlaştım.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR