Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Benim Çöplüğüm

Hayatı Yaşa Kategorisinde Tarafından

Sahip olduğumuz şeylerin yerini doldurabilecek birkaç şey biliyorum, ait olduğumuz şeyler. Örneğin bazı duygularımızın kölesi oluruz. Onlar da bize sahip olur. O duygunun bize nasıl zarar verebileceğini görebilmemiz için davasını bırakmayan bir köle gibi davranmalıyız. İç isyanımızı yani mantık filtremizi etkin hale getirip boyunduruk altından sıyrılmamız gerekir. Sahiplik bir yanılgıdır, elde ettiğimiz veya hak ettiğimiz şeyler vardır. Aslına bakarsak sahip olduğumuz şeylere aitmiş gibi hissetmek kendimizi kandırmanın en iyi yoludur. Memnuniyetin yaratıcılığı öldürdüğü gerçeğiyle yüzleşmek için birebirdir.

Çöplük

Kimilerinin çöpünü başkası temizler. Kimileri ise kendi çöpünü temizlemekle yükümlüdür. Bu bir seçenek olarak insan beynine sunulmuştur. Aklınıza takılan şeyleri ancak kendiniz süpürebilirsiniz. Yere çöp attığımızda başkasının onu kaldıracağını bilerek atarız, ona duyduğumuz güvenle.

Peki zihnimizdeki gereksiz ve kötü düşünceleri kimin ortadan kaybedeceğini düşünerek ortaya sunuyoruz?

Bu noktada kendimize olan güveni ucundan yine kendimize gösteriyoruz. İşte tutunabileceğimiz bir dal. O dalı sıkı tutmalıyız. Ya düşmekten kurtuluruz ya da o dalı da düşürürüz öyle değil mi ? Nasıl olsa inancı yanımıza aldık. O dal bizi düşürse de kendimize güvendik ve motivasyon kaynağımız olan kendimiz içerisinde yer edindik, gerisi ihtimaller dahilinde etkisiz sayılır.

Benim gibi düşünemeyen insanlar beni ben yapıyor. Seni de sen yapan şeyleri dene, belki sen olursun.

Ucu açık cümlelerden bir ev düşün kocaman olur, her yer yaşam. Cümleyi olgunlaştırdığında ise senin istediğin yaşam. Cümlenin olgunlaşması demek,  içindeki karmaşıklıktan sıyrılıp kendi dilini keşfetmen demektir (kendi istediğin şeyleri yaratman). Dışarıdan bakıldığında göze karmaşık gelebilir ama bu senin düzensizlik içinde yarattığın bir düzendir, içine siner ve devam eder.

Benim çöplüğüm bırak dağınık kalsın…

1997 Antalya doğumluyum. Müzik prodüktörlüğü ve söz yazarlığıyla ilgileniyorum.

10 Comments

  1. Gerçekten çok güzel kaleme alınmış.Keşke biraz daha uzun olsaydı dedim içimden ancak önemli bir konuyu bu denli betimleyerek anlatması güzel olmuş.Herkesin düşünmesi gerektiği bir konu buna ek olarak kendini tanımak üzerine yoğunlaşan kişilerin okumalarını tavsiye ederim.

    • Yazının uzunluğunu kendi içinizde devam ettirebileceğinizi düşündüm.Dediğiniz gibi kendini tanımaya layık görenlerin içinden geçen bir cümlede hece olmaya çalıştım sadece,teşekkür ederim yorumunuz için.

  2. Mükemmel bir edebi dil bir çırpıda okuyup bitiriyor insan. Konu seçimi yapılan yorumlama anlatım her şey harika okuyan herkesin kendini tam olarak bulmasına katkı sağlayacak bir yazı daha geniş kitlelere hitap etmelisin kesinlikle.

  3. Sürekli sorgulatan bu yazıda ,”vay be!” diyerek okuduğum ve gerçekten yüzümde ki tebessümle beni bu yazıdan ayıran yazarımızı tebrik ediyorum çok güzel bir yazı olmuş.

  4. İlk defa okuduğum bir yazı için yorum bırakıyorum. Instagramdan arkadaşlarımın paylaşımlarında görüp, okuduğum bu yazıyı oldukça beğendim ve bu yorumu bırakmak istedim. Gayet sade akıcı ve bir çırpıda okuduğum bu satırları çok beğendim. Yazanın eline emeğine sağlık. Artık düzenli olarak uğrayacağım bir köşe bulduğuma gerçekten çok seviniyorum.

  5. İşden eve giderken okuyup evde sigara yakıp düşüne biliceğim tarzda yazmışsın kalemin gayet iyiymiş (nokta)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Hayatı Yaşa Son Yazıları

Bir Büyü: Oksitosin

Hayatımızın her anında yanımızda olan oksitosin neler yapar? Salgılanması hangi koşullara bağlıdır?
Git Yukarı