Gece
Gündüz

En İyi 5 Polisiye Dizi

22 March 2020
1 dakikalık okuma

Eve kapanmak zorunda kaldığımız bugünlerde ve mutlu yarınlarda sıkıntıdan kurtulmak için suçluların peşine düşmeye ne dersiniz? Biraz tozlarını aldığınızda hevesle izleyeceğiniz ve izlerken de bilgilenebileceğiniz beş polisiye dizi önereceğim size.

1- Dexter

Bebekken geçirdiği bir travma sonucu kana susamış bir beyni iyiliğe kanalize edebilir misiniz? Bir kan analisti olan Dexter Morgan (Michael C. Hall) ile polisleri atlatıp suçluların peşine düşüp adalet dağıtmaya hazır olun. 8 sezon 96 bölümden oluşan Amerika yapımı efsane dizi Dexter sizi kana doyurmak için hazır bekliyor.

2- Kanıt

Başkomiser Orhan (Engin Benli) ve Komiser Selim’in (Deniz Celiloğlu) her bölüm garip cinayetleri çözdüğü Kanıt, adli tıp uzmanı Prof. Dr. Sevil ATASOY danışmanlığında ve sunuculuğunda ilk olarak 100 bölüm yayınlanıyor. Dizi daha sonra “Kanıt: Ateş Üstünde” olarak yeniden uyarlandı. Sevil Atasoy’un aktardığı adli vakalarla suç dünyasına dair çok şey öğreneceksiz.

3- Bones

Ortada bir ceset değil de sedece kemik varsa bir cinayeti nasıl aydınlatırsınız? Dizide antropolog oDr. Temperance Brennan (Emily Deschanel) ve FBI ajanı Seeley Booth’un (David Boreanaz) tatlı atışmalarıyla her bölüm kemiklerin esrarını aydınlatıyorlar. Amerika yapımı Bones 12 sezon 246 bölüm ile sizi kemiklerin dünyasına davet ediyor.

4- Monk

Her şeyden korkan bir dedektif suçluları nasıl yakalar? Obsesif-kompulsif bozukluğu olan Adrian Monk (Tony Shalhoub) ve yardımcısı, her bölüm bir suçu aydınlatmaya çalışırken bir yandan da eşinin cinayetini çözmeye çalışır. Amerika yapımı olan Monk, 8 sezon 125 bölümle ve olayları çözüş şekliyle dikkatin ne kadar önemli olduğunu gösterirken korkularıyla sizi eğlendirecek.

 

5- Galip Derviş

Amerikan yapımı Monk dizisinin Türkiye uyarlaması olan Galip Derviş, Engin Günaydın ve Algı Eke’nin başrol performanslarıyla ayrı bir lezzet kazanmış, Amerikan Monk’u Türk kültürüne başarıyla taşımışlardır.

Bonus: Sherlock

BBC yapımı Sherlock, Sherlock Holmes’u 19. yüzyılın sonundan Milenyum Çağı’na Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın muhteşem oyunculuklarıyla taşımıştır. 4 sezon 13 bölüm yayınlanmış olsa da 5. sezonu hayranlarınca ümitle beklenmektedir. O gemi bir gün gelecek (mi?).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR