Gece
Gündüz

İzmir’den Sesleniyoruz: “Çikolata Aşkına!”

4 September 2019
yazdı
3 dk'lık okuma

Selamlar herkese! Rotayı bugün çeviriyoruz, Efeler şehri Ege’nin nazenin incisi İzmir’e… Hakkında şarkılar, türküler söylenen, Ege’nin sakin, yeşili mavisine aşık, içten içe aşkla yanan İzmir… Rotası İzmir’e düşünce farklı lezzetler arayanlar ise buyurun aşağıdaki tavsiyemize.

Özgürlük Rüzgarı

Alsancak, İzmirli için özgürlüğün merkezidir. Çeşitli grafitilerle bezeli duvarlarından, İskele’den Kıbrıs Şehitleri’ne çıkan kıvrımlı yoluna, başka yerlerde bulamayacağınız her biri ayrı şey satan küçük küçük dükkanlardan, göklerde dalgalanan gökkuşağı bayrağına kadar Alsancak her açıdan rengarenktir, dinamiktir. Özgürlüğün rüzgarı İzmir’de Alsancak’tan eser.

Dolaştığınızda her damak tadına hitap eden yemek seçeneklerinden birini seçip oturdunuz ve gezmeye devam ettiniz. Şöyle keyifli bir tatlı yemek istedi canınız. Kıbrıs Şehitleri’ni takip ettiğiniz sokak boyunca dümdüz gidip solda kalan 1441.sokak aradığınız o keyfe sizi ulaştıracak doğru adres. Yani BiDozKavanoz’a…

BiDozKavanoz

Burası minicik bir yer. Daha ilk dakikada gözünüze çarpan şey ise küçücük yere sığan kocaman güzellikler. O muhteşem tatlıları hazırladıkları yerin üst rafında çeşitli fotoğraf makineleri zamanın bir köşesinden gelip bugüne yerleşmişler gibi konuşlanmış. Duvarları süsleyen tel tablonun üzeri çikolatayla ve kahveyle ilgili güzel fotoğraflar, yer yer karikatürlerle süslü. Öte yandan sağ köşede kalan duvara monte edilmiş bisiklet detayı ve sıcak ışıklandırma sizi evinize davet ediyor havası vermiş ortama. Mekan sahibi İrem hanımın eşi kreatif direktörmüş. Düzenlemeyi de o yapmış.

Görünmez bir sis var içeride. Harika bir koku… Mekan, kalitesini bu kokuyla gösteriyor adeta; has çikolatanın o dayanılmaz güzellikteki kokusu… Burnunuzdan süzülerek midenize yol alan çikolata kokusuna doygun bir kahve kokusu da eşlik ediyor. Daha tatlınız ve kahveniz önünüze gelmeden lezzetten başınız dönüyor.

Menüdeki isimler de yüzünüzü güldürecek cinsten. Konsepti destekleyen; Bir Doz Neşe, Bir Doz Mutluluk, Bir Doz Aşk, Bir Doz Enerji gibi… Ben Bir Doz Aşk istedim.

Sunum oldukça şık ve doğal. Tatlı gelesiye kadar ortamdaki sıcak müzikle ve konseptin yardımlarıyla kendimi iyice havaya kaptırmıştım. Adeta bir kış masalı içindesiniz, dışarı çıkınca Belçika’nın kar yağışlı manzarasının tam ortasına düşecekmişsiniz gibi. Tatlının geldiği kütük tabaklarda kış masalını ısıtan bir başka ayrıntı.

Ve Büyük An: İlk Kaşık

Son derece heyecanlıydım. Önünüze gelen şey bir tatlıdan, hele ki çikolatadan çok daha fazlası. Nadide bir sanatkarın ellerinden çıkma bir sanat eseri var. İrem hanımın özel tarifi olan kremanın üstüne serpiştirilmiş fındık parçaları, çilekler derken aklı baştan alan bir görüntü söz konusu. İlk kaşığı alıyorum. Ve boğazımda cennete ait hissini veren o büyüleyici çikolata tüm lezzetliyle şahlandırıyor midemi. Tat duyularınızı zevkten uyuşturan, göz yaşartacak derece de güzel… Çikolata dolu Bir Doz Aşk kavanozunun tabanındaki brownie bile başka yerde yediklerinize asla benzemiyor. Kullandıkları çikolata dünyanın en iyi çikolatalarından Callebaut çikolatasıymış. Belçika’dan bizzat geliyor mekana.

Kavanozun dibini görene kadar müthiş dengeli, yumuşacık bir krema ve çikolata deneyimi yaşadım. Tatlı yememiştim. BiDozKavanoz sahiden bir deneyim sunmuştu bana.

E ne diyoruz o halde?

İzmir’in dağlarında çiçekler, Alsancak’ın 1441.sokağında cennet size kapılarını lezzet ile AÇAR!

Yolunuz düşerse, denemeden dönmeyin.

 

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR