Gece
Gündüz

Kilo Vermenizi Üç Kat Hızlandıracak Bitki Çayları

13 March 2019
yazdı
3 dk'lık okuma

Herkesin artık sorunu haline geldi kilo problemi. Benim de kilo vermek baş düşmanım. Diyetisyenlerin dayattığı listelerden hep kaçtım, kısıtlamaklardan kaçtım, porsiyonlar küçüldü haliyle yine kaçtım ama sonradan fark ettim ki 3-5 derken çok hızlı bir şekilde kilo aldığımı fark ettim. Şu an 2 aydır diyet yapmaktayım ve diyetisyenimin verdiği listelere harfiyen olmasa da arada kaçamaklar yapsam da yaklaşık 4 kilo verdim ve bunun yanında spora başladım. Çünkü hareketsizlik gerçekten kaslarımda bir süredir uyuşma yapıyordu. Daha hızlı daha çabuk kilo vermeye başladım. Tabii bunların yanında abartmamak kaydıyla bitki çaylarını da eksik etmedim.

1. YEŞİL ÇAY 🍵 

Yeşil çayın içeriğindeki sağlığa birçok faydası da bulunan kateşin denen bir madde, mükemmel bir antioksidan görevi görmekte ve kilo vermede gerçekten başarılı bir etkiye sahiptir. Araştırmalara göre, düzenli yeşil çayı içmeyi ve egzersizle birleştirmenin kilo verme gücünü en üst düzeye çıkarabilir.

2. LİMON ÇAYI 🍋 

Limon çayı, içerisindeki antioksidan sayesinde vücuttaki şişmelere karşı yardımcı olabilmektedir. Turunçgil kabuğu yağında bulunan bir bileşik, eski çağlardan beri idrar söktürücü etkileri için kullanılmıştır. Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre limon çayının idrar söktürücü olduğu kanıtlanmıştır.

3. BEYAZ ÇAY

Beyaz çay, yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediği gibi aynı zamanda, yapılan bir araştırmanın bulgularında vücudun mevcut enerji yağının parçalanma kabiliyetini artırmaktadır. Bunun yanında erken yaşlanmaya neden olabilen, güneşten gelen UV dediğimiz zararlı ışınlardan koruyarak cilde nem kazanmaktadır.

4. SİYAH ÇAY

İtalyan araştırmacılara göre, günde bir bardak çay içmek kardiyovasküler işlevi geliştirir. Ayrıca günlük yarım litre siyah çay tükettiğinizde, vücudunuzun beş kat daha fazla interferon saldığını ve vücudunuzun enfeksiyondan korunmasına ciddi derecede faydalı olduğunu ortaya koydu.

5. KEDİ OTU ÇAYI

Kaliteli uyku uyumak isteyenler için birebir olan kedi otu çayı, yağ yakma hormonlarının üretimine olanak verir. Bu da kilo vermeye çok yardımcı olacak çaylardan bir tanesidir. Kedi otu, hafif derecede bir sakinleştirici olarak değer verilen bir bitki olduğu için yapılan araştırmalar, tutkunlarının gözdesidir.

6. KIŞ KİRAZI ÇAYI 🍒

Kış kirazı çayı sizi hayata bağlayacak. İçindeki madde ile güvenli ve etkili bir şekilde kişinin strese karşı direncini artırdığını ve böylece haliyle de kendiliğinden değer verilen yaşam kalitesini de artırdığını açıklanmıştır. Yapılan bir araştırmada, stresli durumlara kötü tepki gösteren kişilerin bedenlerinde artmış iltihaplanma seviyelerine sahip olduğunu ve iltihaplanmanın sebebinin de doğrudan diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi ciddi hastalıkların yanı sıra obezite ile bağlantılı olduğu bulundu.

7 . OOLONG ÇAYI

Oolong çayının kilo alımına karşı temel sebebi, yağ emilimini önlemedir. Japon bilim insanları, yüksek antioksidan düzeylerinin, vücudun yağ emme kabiliyetini engellediğini tespit etti. Ayrıca oolong çayı kan basıncıyla mücadele edebiliyor ve riskini de azaltabiliyor.

8. YABAN MERSİNİ ÇAYI

Yaban mersini  tüketmek, vücudun şişmesini engelleyerek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Araştırmacılara göre, yaban mersini yiyen kişiler daha az iltihaba sahip olurlar.

9. ROOİBOS ÇAYI

Benim de içip severek kullandığım bu çay, karın bölgesindeki yağlanmayı azaltır. Güney Afrikalı araştırmacılara göre, bitki içerisinde bulunan etken maddeler yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellemektedir.

10. MATE ÇAYI

Mate çayı, vücudun kalorisini yakma mekanizmasına dönüştüren güçlü etkileriyle bilinmektedir ve aynı zamanda insülin duyarlılığını geliştirerek kilo vermeye teşvik edebilir. Araştırmacılar mate çayını tüketenlerin metabolizmasında, egzersiz olmadan yaptıkları faydalı etkileri artırdığını keşfetti.

11. NANE ÇAYI

Bir sağlık dergisinde yayınlanan bir çalışma, her iki saatte bir nane yaprağı koklayan kişilerin ayda ortalama 5 kilo kaybettiklerini tespit etti. Haliyle nane çayında zayıflatıcı özellikler var demeden geçmeyelim.

12. MATCHA ÇAYI

Macha çayının düzenli tüketilmesi metabolizmanın hızını arttırmakta ve vücudun ortalamadan dört kat daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olmaktadır.

13. KAVA KAVA ÇAYI

Kava Kava endişe verici düşünceleri bastırıyor. Bir çalışmanın sonuçlarında, uyku gecikmesi ve uyanma hali açısından istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğunu ortaya koymuştur. Endişeli olduğunuzda, vücudumuz her zaman stres altındaymış gibi hissederiz. Kaygının kilo alımı için güçlü bir tetikleyici olmasının sebebi de budur. Bu çay en aza indirger.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR