Gece
Gündüz

Mutluluğa 11 Kala

5 March 2019
yazdı
4 dk'lık okuma

Uyanmaktan nefret eder mi oldunuz? Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor, kendinizi boşlukları oflayarak seyrederken buluyorsanız aman dikkat mutsuzluk ruhunuzun kapısını yumrukluyor! Yüzünüze ve benliğinize mutluluğu geri çekmek için alalım sizi aşağıya efendim.

Gün Işığından Gelen Deva

Havaların güzelleşmesiyle beraber neden birçok insanın daha enerjik ve mutlu olduğunu hiç düşündünüz mü? Bunun sırrı gün ışığının mutluluğu tetiklemesinden kaynaklanıyor. Hemen oturduğunuz yerden kalkın ve kendinizi dışarı atın. Teninize nüfuz eden gün ışığı size ihtiyacınız olan mutluluğu geri verecektir.

Sabah Sporu

Sıcak yataklarınız ve yastığınızın size “Kalkma, bütün gün benimle olabilirsin” diyerek baştan çıkaran çağrılar yaptığını bilsek bile depresif halinizin uyku sürenizdeki artıştan kaynaklanabileceğini unutmayın. Fazla uyumanın depresyonu tetiklediği ve kilo aldırdığı ispatlanmış bir gerçek. Oysa ki güneşin yeni doğduğu saatlerde hazırlanıp bir koşuya çıktıktan veya yoga yaptıktan sonra kendinizi daha enerjik hissedeceğinizi garantileriz. Kilo durumunuzdan memnun değilseniz bu madde kesinlikle ihtiyacınız olan şey.

Değişimden Korkmayın

İnsan olmamızın tabiatında yatan bir şey değişim. Değiştirmeyi seviyoruz. Sürekli aynı şeyleri görmekten çok sıkılmış olabilirsiniz. Neden bir değişiklik yapmıyorsunuz? İmkanınız varsa odanızın duvarlarının rengini değiştirebilir veya boşsa kendinize özgü bir değişiklik yapabilirsiniz. Kartpostallarla süsleyin, grafiti yapın, ruh dünyanızın renklerini dışa vurun. Saçlarınızda yapacağınız model veya renk değişimi gibi radikal bir değişiklikten tutun her gün yürüdüğünüz yolun bir alternatifi olarak başka bir yoldan yürümek gibi küçük bir değişim de yapabilirsiniz.

Yemek Yapın

“Yemek yapma becerim yok!” diye isyan ettiğinizi duyar gibiyiz. Fakat yemek yapmak bir beceri değildir, sanattır orada anlaşalım. Belki de dünyanın en güzel sanatı olan yemek yapmak, tıbben de kanıtlanmış bir terapi yöntemi. Girin mutfağa ve çeşitli tarifler içerisinde damak tadınıza en hitap edeni başlayın pişirmeye. Görsel olarak da özenip kendinize hazırlayacağınız bu minik spesiyal kendinizi mutlu hissetmeniz yolunda bir şımartma yöntemi olabilir, ne dersiniz?

Yeni Bir Hobi Edinin

Çoğumuzun hayatı aynı rutinde ilerliyor: okul, ev, iş… Çok can sıkıcı. Tekdüze rutinlerimize biraz hareketlilik kazandırmak ise fazlasıyla eğlenceli. Yorgun argın geldiğimiz evlerimizde rahat eşofmanlarımızla oturup yayılmak kulağa daha cazip gelse de bu önerimize kulağınızı açın deriz zira belki de hep öğrenmek istediğiniz dili öğrenmek için doğru zaman şimdi olabilir. Ya da içinizdeki sanatçının gün yüzüne çıkması için bir adım atabilirsiniz. Edindiğiniz yeni hobi size yeni bir sosyal çevre vererek siz farkında olmadan yüzünüze tekrardan gülücükleri yerleştirecektir.

Müziğin Gücü

Son zamanlarda en çok hangi şarkıları dinlediniz? Eğer sorunuzun yanıtı efkarlı şarkılarsa hemen playlistinize birkaç enerjik şarkı ekleyin derim. Dinlediğiniz müziğin dünyayı algılama biçiminizi baştan ayağa değiştirdiğini göz önüne alırsak müziğin gücünden yararlanın. İlk başlarda tantana olarak gelen şarkılara bir yerden sonra ritim tutacak, eşlik edecek hatta dans etme isteğiyle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Renklerin Karşı Konulmaz Etkisi

Psikolojiye ilgisi olanlarımız iyi bilir, renkler psikolojinin önemli bir araştırma konusu ve hayatımızın her alanında önemli bir yer kaplıyorlar. Etrafınızdaki iç daraltıcı renklerden kurtulmanın tam zamanıdır, kim bilir? Sarı, turuncu, kırmızı gibi kalp atışlarınızı yükseltecek ve enerji aşılayacak renkleri daha çok görmeniz gerekiyor olabilir. Canlı pembeler, maviler, yeşil ve morlar da enerjinizi yükseltip içinizi açacak ve ruh dünyanızda büyük bir değişime neden olacaktır.

Tüy Yumaklarının Sevgisi

Hayvanlarla ilgili bir probleminiz yoksa ve olanağınız varsa bir evcil hayvan sahiplenebilirsiniz. Yeni bir arkadaşın sadakati, sevimliliği, oyunculuğu ve sorumluluğu neden mutsuz olduğunuzu unutturacak güce sahip. Evinizi, yaşamınızı küçük bir tüy yumağına açmanız ruhunuzda da mutluluğa giden bir rüzgar estirecektir.

Önyargılarınızın Hapsi

Önyargı kavram olarak olumsuz bir anlam çağrıştırıyor kitlelere. Nitekim bir yere kadar doğru olan bu çağrışım sizin de içinde bulunduğunuz kötü ruh halinizin nedeni olabilir. İnsanlara, çevrenize karşı olan önyargılarınızı bir liste halinde yazıp yüksek sesle okuyun. Her söylediğiniz kelime için güleceğinize eminiz çünkü bu önyargıları aslında kendimiz bile kabullenebilmiş değiliz ve içimizi sıkan şeyler bir çoğumuzun kulağına saçma gelecek kadar gerçek dışı! Önyargılarınızdan arınmaya çalışın, hapsinizden kurtulduğunuz an çok daha mutlu bir insan olabilirsiniz.

Pozitif Olun

Geleceğiniz hakkında endişelenip planlar içinde boğulurken mi buluyorsunuz kendinizi? Yastığa kafanızı koyduğunuz an size uykularınızı haram eden düşüncelerinizden biraz uzaklaşmanın vakti değil mi? Aynaya baktığınızda vücudunuza ve kendinize dair olan acımasız eleştiriler de bunların içine dahil. Pozitif olun. Yaşadığınız anın tadını çıkarın. Kötümserlikle harcadığınız hiçbir dakika size geri dönmüyor ne yazık ki.

Sahip Olduklarınız İçin Şükredin

Mutluluk çok da uzağımızda değil aslında tam burnumuzun dibinde. Şu satırları okuduktan sonra kafanızı kaldırıp şöyle bir etrafınıza bakın. Sağlıklısınız, başınızı sokacak bir eviniz var, sevdiklerinizle yan yanasınız, karnınız tok. Mutluluğu uzaklarda aramamız belki de mutsuz ve depresif halimizin asıl nedenidir. Sahip olduklarınız için şükredin ve sevdiklerinize gidip sarılın. Sahip olamadıklarınızı düşünerek seyrettiğiniz boşluklardansa sahip olduklarınıza şükrederek mutlu olabilirsiniz, denemeye değer.

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR