Gece
Gündüz

Ruh Sağlığımızı Dengeli Tutmak İçin

23 September 2020
yazdı
4 dk'lık okuma

Merhabalar efendim! Nasılsınız, iyisinizdir umuyoruz. Pandeminin hala sürdüğü günlerde birazcık ruh sağlığımızda oynamalar olmuş olabilir. İstemediğimiz bazı psikolojik durumlarımız mevcut haldeyse dert etmeyin hiç sorun değil, size minicik tüyolarla geldik buyurun aşağıya.

ÖFKENİZİ KONTROL EDEMİYORSANIZ:

Gerek uzaktan eğitimin sahiden “uzakta” kalmasından kaynaklı verimsizlik yüzünden, gerek işlerimizin kesatlığından, sevdiklerimize uzak, sevdiğimiz şeylerdense mahrum kalmaktan sinirlerimiz yıprandı. Dişe dokunmayan sebeplerden öfkelenir olduysak sıra dışı fakat basit bir önerimiz var ve kesinlikle işe yarıyor! Öfkelenmeye başladığınızı hissettiğiniz an oturur pozisyondaysanız şayet hemen kalkın ve yürüyün. Yok yürüyor iseniz oturun ve dinlenin. Oturduğunuz halde kalkma eğilimindeyseniz uzanın ve gözlerinizi kapatıp sizi sinirlendiren ne varsa aksini düşünün. İşteyseniz veyahut öfke durumunuza sebep olan şey neyse ondan uzaklaşamayacağınız bir yerdeyseniz, çok daha ideal olan bu kısa süreli meditatif pozisyonun öfkenizi törpülediğini ve sakinliğinizi koruduğunu görünce çok şaşıracaksınız.

TEPKİSİZLEŞTİYSENİZ:

Yukarıdaki durumun tam tersi bir durum sizin için geçerliyse, sesinizi çıkarmanız gerektiği halde içinizden konuşmak, hakkınızı savunmak gelmiyorsa sizi acilen aksiyona davet ediyoruz sayın okuyucularımız. Derdinize ruhumuzun vazgeçilmez besin kaynağı müzik yetişiyor. Kulaklıklarınızı takıp son seste muhakkak hareketli bir müziği açıp dinleyin. Dinlediğiniz müziğe göre ruh halimizin inişler ve çıkışlar gösterdiği istatistiksel olarak kanıtlanmış bir gerçek bildiğiniz üzere. Tepki verememe durumunda da hareketli müzikler halet-i ruhiyemizin keyifsizliğine fırça faraş sallayıp süpürerek kendimizi iyi hissettiriyor. Hatta bizden minicik bir tüyo, sadece bu anlarınız için uzun bir playlist hazırlayın ve hazırlarken her müziği sonuna kadar dinleyin. İçiniz kıpır kıpır olacak 🙂 Öte yandan eve bir kum torbası almak ikinci tercihiniz olabilir. Bir çift eldiven ve kum torbasının içinizde birikip kalmış dışarıya çıkmayı dört gözle bekleyen duygularınıza kucak açacaktır. Youtube’dan yeni başlayanlar için boks videoları açıp izleyebilir, izlediklerinizi uygulayabilirsiniz. Halsiz ve isteksiz halinizden eser kalmayacak.

KAFANIZI BİR TÜRLÜ DAĞITAMIYORSANIZ:

Bitki yetiştirmeye ne dersiniz? Stresi yenmek için birebir olan toprakla uğraşmak kafanızda dönüp duran rahatsız edici düşüncelerden sizi alıp uzaklaştıracaktır. Bir çiçeğin, bir kaktüsün veya uygun bir yeriniz varsa küçük bir saksının içinde boy verecek domatesin, biberin hatta limon ağacının evinize katacağı huzurlu öz enerjisi size de yansıyacaktır eminiz. Toprağa dokunmak, bitkilerle haşır neşir olmak vücudunuzda biriken negatif enerjinizi çekip size pozitif enerji yollayacaktır. Kendi yetiştirdiğiniz bir bitkinin ilk açan çiçeğine tanık olmak bile heyecanlanmanıza sebep olabiliyor garanti veririm.

UYKU DÜZENİNİZ BOZULDUYSA:

Uyku hepimizin hayati ihtiyacı. Olmayınca olmuyor ne yazık ki. Geçirdiğimiz zorlu süreçte alıştığımız uyku düzeni bozulduysa üzülmeyin çaresi var ama öncesinde size bir sorumuz olacak. Normalden daha fazla mı uyumaya başladınız yoksa uyumak isteyip uyuyamayanlardan mısınız?

Eğer sorunuzun cevabı ilk şıksa muhtemelen boşluktan uyku ihtiyacı hissediyorsunuz. Uyku periyodunuzu düzeltebilmek için ilk önce not tutun. En çok hangi zamanlarda uykunuz geliyor? Çalışırken mi, televizyon karşısında mı, yemek yedikten önce veya sonra mı? Bu listeyi çıkardıktan sonra işiniz kolaylanmış oluyor. Uykunuzun durduk yerde çöktüğü zamanlarda kalkın ve spor yapın. İp atlamak, koşmak, dans etmek, şınav çekmek, plank yapmak gibi egzersizler uykunuzu açmak için birebir olan hareketi size sağlar. Derdinizin çaresi kahvede değil sporda. Kahve hepimizin sevgilisi fakat uykunuzu kaçırmak için miktarı kaçırırsanız kalp rahatsızlıklarından istemediğiniz vücut görüntülerine kadar geniş skalada bazı sorunlara yol açacaktır. Bir diğer önerimiz ise şarkı söyleyin. Olabildiğince yüksek sesle şarkı söyleyin uygun bir yerdeyseniz böylece beyninize uyanması gerektiğine dair mesaj gönderirsiniz.

Cevabınız ikinci şık olduysa çok stres yükleniyor ya da uyumadan önce uykunuzu kaçıracak aktiviteler yapıyorsunuz demektir. Bu listede uyku öncesi aksiyon filmlerini ya da aksiyon sahnelerinin yoğunlukta olduğu gerilim, polisiye, psikolojik dizileri izlemekten tutun kafanızı yoracak karmaşık problemleri bulmacaları çözmek, fazla hareketli müzikler dinlemek, odanızdaki ışıkların göz yoracak yükseklikte olması gibi birçok şey var. Oysa rahat bir uykuya geçiş evresi için zihnin ve bedenin rahatlamış olması gerekir. Uyku saatinizden önce bir şey yemeyin bunun yerine papatya, rezene, yeşil çay gibi mideyi rahatlatan ve uykuya geçişi kolaylaştıran bitki çaylarını şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Uykunuzdan bir sayfa iki sayfa derken epey çalacak kitaplardan, problem ve bulmacalardan, dizilerden uzak durun. Uyuyacağınız yer önemlidir. Işıkların gözü rahatsız edecek yüksek aydınlıkta değil loş ve mavi yoğunluklu olmasına özen gösterin mümkünse de karanlık bir odada uyuyun. Uyumadan önce odanızı havalandırmak, rahatlatıcı bir müzik dinlemek ve meditasyon yapmak da uykuya geçişinizde size yardımcı olacak etmenlerdir.

 

 

 

 

 

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR