Gece
Gündüz

Saçlarda Gökkuşağı

6 August 2019
yazdı
4 dk'lık okuma

Merhaba herkese! Ağustos’a doğru hızla giderken sokaklar hala Temmuz güneşinin değişik tonlarıyla boyanıyor. Kadın erkek demeden kuaförlerde, renkli saç boyası üreten markaların raflarında soluğumuzu aldığımız renkli saç modasıysa hızını kesmeden her birimizi bir tutamımızdan yakalıyor. Bu yazımızda sizlere 2019’un hit renklerini, saçlarımızda gökkuşağının hangi tonları hakimiyet kuracak bunu paylaşacağız.

Hayalperest ve Çekici: Pembe 

Pembe renk psikolojide duygusallığı, hayalperestliği ve narinliği temsil etmesiyle bilinir. Kız çocuklarının açık ara favori rengi olmasının sebebi belli, öyle değil mi? 2019 yılında da saç modasındaki yerini koruyan pembe tonları narin duruşunu rafa kaldırarak daha güçlü tonlarıyla öne çıkmakta. Sıcak pembeler, fuşya ve koyu pembe tonları geçen yılın şeker pembesi, bebek pembeleri, lavanta gibi daha pastel olan tonların yerini alarak mor ve mercan alt tonlu pembelerle saçlarımıza taşınıyor. Pembe rüyalar çekici duruşundan hiçbir şey kaybetmeden 2019 yazına damgasını vuruyor.

Asi Asalet: Mor

Dünyadaki hiçbir bayrakta mor ve tonlarını göremezsiniz. Nedenini hiç düşündünüz mü? Çünkü mor, kraliyeti simgeleyen asil bir renktir. 2019 Temmuz’unda ise sümbüli mor tonlarından yine pembede olduğu gibi daha canlı ve çok daha gösterişli koyu morlara doğru bir kayma olduğu gözlemlenebilir. Bembeyaz bir tenin üzerinde süzülen gösterişli mor bukleleriniz, esmer teninizi asaletle sarmalayarak asi düz saçlarınızın özgürlüğüne eşlik edebilir. Siyahla bir başka bütünlük kazanan mor saçlar mavi gözlerle birleşince ortaya etkileyici bir duruluk sunarken siyaha yakın kahverengi ve ela gözlerle ise daha yırtıcı ve daha asi bir görüntüyü vaat ediyor. Plajlarda salınırken güneşin vurduğu saçlarınızın mosmor alevlerle yanmasına ne dersiniz? Bir tutamla mora şans verin, kendinizi bir sabah dipten uca mor saçlarınıza bakarken bulmanız an meselesidir.

Tutku Dolu Tehlike: Bordo

Kızıl deyince aklınıza klasik kızıllar mı geldi? Alev kızılı, şarap kızılı, gece kızılı derken siz de sıkılmadınız mı? Kızıl renklerden vazgeçemeyip yine de bir değişiklik ihtiyacı içindeyseniz kesinlikle bu yazın en tutku dolu rengine saçlarınızın kocaman bir merhaba deme zamanı gelmiş. Bordo, şarap tortusu rengi olarak bilinen mor alt tonlu ve kırmızının en doygun, en yoğun tonlarından biri. Kopkoyu bir zarafetle beraber her ten ve göz renginde apayrı bir duruş sergilemesi bir başka avantajı. Bir anda kızıl saçlı bir savaşçıya da dönüşebilir, isterseniz retroya farklı bir bakış açısı verebilirsiniz. Bordo size geniş bir yelpazede değişik kimlikler sunarken bakana bir daha baktıran çarpıcı etkisini tehlikeli ışıltılarıyla yazın tutkusunu saçlarınıza getirebilir.

Yaz Sıcağına İnat Kar Kadar Masum ve Temiz: Beyaz

Güneşle kavrulduğumuz şu günlerde kim istemez soğuk bir şeyler? Güneşin öperek bronzluğumuzu altından bir heykelmiş hissiyatını verdiği 2019 Temmuz’unun bir diğer hit rengi bembeyaz saçlar. Yanlış duymadınız. Yaşlandığımızın ilk göstergeleri olan beyaz teller artık bilerek yapılıyor. Kar beyazı veya buz sarısı olarak da geçen bu soğuk beyaz doğal saç renginizin ne olduğuna bağlı olarak kızıl veya dore tonlardan arındırılmış tamamen saf ve masum bir renk. Yanık tenlerle olan uyumu ise baş döndürücü. Kontrast oluşturmak isteyen herkesin seçebileceği, dalgalı ve uzun saçlarda etkisi daha göze çarpan beyaz saçlar şık ve sade duruşlarıyla 2019 yazının en masum rengi.

Doğanın Teni: Yeşil

Bir zamanlar yeşil deyince o zamanların uzay konulu bilim kurgu filmleri akla geldiğinden yeşil, fantastik bir durum kazanmış ve saçlarda yeşillerin olması bile düşünülemez hal almıştı. Oysa bu durum 2019 yazında silindi gitti, bizce pek de iyi oldu! Yeşil ilhamın rengidir, sanatçıların yeşil rengi daha çok sevdiğine dair bir psikolojik gerçek bile mevcuttur. Çok esmer tenler haricinde herkese yakışan bir yeşil tonu bulunduğundan geniş ton seçeneğiyle şanslı bir renktir. Doğa ananın ten rengi saçlarda ferah ve marjinal bir görüntü oluştururken kırmızı, siyah, mavi ve beyazla muhteşem kombinler oluşturabilirsiniz. Hareli gözlere sahipseniz harelerinizi belirginleştirerek size doğadan rüzgar gibi esen bir güzellik verebilir. Sanatçıların rengine bir şans vermeyi neden düşünmeyelim?

Neşenin En Canlı Hali: Portakal Turuncusu

Turuncu deyince gözünüzün önüne gelen tonlar İrlanda kızılı, bakır gibi tonlarsa hemen o görüntüyü silin atın. Bu yazın mercan pembelerine göz kırpan en capcanlı, en kıpır kıpır rengi: portakal turuncusu. Klasik bakırdan daha parlak, daha gösterişli ve çok daha orijinal olmasıyla kolaylıkla ayrışan portakal turuncusu tüm göz renkleriyle uyumlu. Mavi ve yeşil gözlere sahipseniz göz renginizi ortaya çıkartan portakal turuncusu kahverengi ve bal rengi gözlerle yumuşak bir uyum yakalıyor. Ela gözlerde ise bir başka duruyor. Dinamizmi simgeleyen turuncu en neşeli haliyle 2019 yazında saçlarımızı alevler gibi sararken görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Denizden Gelen İlham: Mavi

Göklerin uçsuz bucaksız, sakin, özgür rengi mavi… Asla modası geçmeyen, her yıl bir başka tonuyla gönüllerimize taht kuran ve gözlerimizi güzelliğiyle büyüleyen mavi 2019 yazında dolaplarımızı yine kuşatıyor. Haliyle saçlarımızda da kendini göstermekten hiç çekinmiyor! 2019’da da sokaklarda mavi tutamlar, masmavi saçlar görürken bir şey dikkatimizi çekiyor; bu yıl mavi tonları göklerden denizlere indi. Gök mavilerinin  uçuk tonları bu yıl daha parlak, daha belirgin, daha deli dolu adeta denizler, okyanuslar gibi çılgın ve derin mavi tonlarına yerini teslim ediyor.

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR