Sıradışı Bir İnternet Dergisi

Samimiyet

Düşünce Kategorisinde Tarafından

Covid-19 ile ilgili haberler ilk defa su yüzüne çıktığında bu işin bu kadar uzun süreceğini kimse tahmin etmiyordu, değil mi? Ya da bu kadar uzun hissettireceğini. Covid’li dünya birinci senesini doldurdu, evet. Hayatın bir anda tepetaklak olabileceği düşüncesinin fazlasıyla gerçekçi ve etkili bir kanıtıydı bu virüs. Çok şey öğrendik, fazlasıyla yıprandık, kayıplar verdik ve mücadeleyi öğrendik. Neyi unuttuk? İnsanlık olarak iç içe olmayı, beraber üzülmeyi ve beraber sevinmeyi; kısacası samimiyeti unuttuk. Görünen bu, değil mi? Görünenin ardına bakmayı denemezsek gerçeği de öğrenemeyeceğiz, bunu da aklımızda bulunduralım.

İnsanlık olarak bizler samimiyeti unutmadık. Sosyalleşememek, samimiyeti unutmak değildir. Bu karantina sürecinde verdiğimiz sınav, samimiyeti tam anlamıyla öğrenmemizle son bulacak aslında. Çevremizle samimi olmayı, sosyal olmayı öğrendik. Şu an öğrenmemiz gereken asıl şey kendimizle nasıl samimi olabileceğimiz. Eminim farkındasınızdır, karantinada evde olmaktan memnun olan ve bu durumdan şikayetçi olan iki ayrı grup var. Elbette, istediğimiz zaman dışarı çıkıp gönül rahatlığıyla dolaşabilme özgürlüğümüzün virüs tarafından elimizden alınması hoş bir şey değil. Herkes bundan şikayetçi olur, bu anlaşılabilir bir şey. Ama evde olmanın felaket olmadığını da görebilmek lazım. Bunu da ancak kendiyle vakit geçirmeyi bilen bireyler başarabilir. Covid, çevresiyle çok güzel anlaşabilen insanlara şunu sordu aslında: “Kendinle iyi anlaşabilecek misin?”, “Kendine karşı samimi olabilecek misin?”

Kendine küsemezsin, kendinle ayrılamazsın veya boşanamazsın. Kendi içinde düştüğün iç çatışmadan çıkabilmenin tek yolu uzlaşmaya varmaktır. Kendinle uzlaşmayı başaramazsan içine tıkıldığın dört duvar her zamankinden daha dar gelecektir. Kimse karantina sürecinin ne kadar daha uzayacağını bilemiyor. Zaten hepimiz için yeni olan bu virüsle nasıl başa çıkabileceğimizi de maalesef hala öğrenemedik. Madem öyle, neden öğrenmemiz gereken başka şeylere yönelmiyoruz? Kendimizi koruduğumuz bu süre içinde, bir de kendimizle samimi olmayı öğrenelim. Zorluklarla bu şekilde savaşmaya çalışalım. Samimiyet, böylelikle bütünlüğüne kavuşacaktır.

 

Kapak fotoğrafı: Polina Sirotina

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

*

Düşünce Son Yazıları

Playlist Meselesi

Müzik herkesin hayatında varlık gösteren çok önemli bir unsur. Çoğu kişinin alışkanlıkları
Git Yukarı