Gece
Gündüz

2019 Yılında Sinemaseverlerle Buluşacak En Gözde Filmler

11 March 2019
9 dk'lık okuma

Sinema severler için muhteşem bir yıl olacak 2019! Pek çok süper kahraman filmine ev sahipliği yapacak. Bunun yanı sıra, çocukluğumuzu hatırlatacak tatların içinde olduğu heyecan ve aksiyon dolu bir sene olan 2019’un en çok beklenen filmlerini sizler için kaleme aldım.

Captain Marvel (8 Mart 2019)

Marvel 10 yıllık evrene son verirken yeni bir evren kurmaya Doctor Strange ile başlamıştı. Yeni evren yani Kozmik Evren için en önemli kahramanlar arasında rol alacak isim ise kozmik güçleri kontrol edebilen, kuantum boyutuna erişebilen; insan üstü kuvvet, dayanıklılık ve çevikliğe sahip Captain Marvel. Bu karakterin geçmişi biraz karışık. Aslında gerçek Captain Marvel bizim filmde göreceğimiz değil. Flashback sahnelerinde geçmişini öğreneceğimiz Captain çok önemli bir savaşın tam ortasında, 90’larda karşımıza çıkacak. Skrull olarak bildiğimiz ve kılık değiştirebilen uzaylılara karşı amansız bir savaş verecek olan yeni Captain süper kahramanların senesi 2019’da bakalım kendinden söz ettirebilecek mi?

Shazam! (5 Nisan 2019)

Kahramanların senesi 2019 demişken; 2018 yılında çıkan Justice League gibi hayal kırıklığı olan bir filmin ardından umut veren bir haber DC’in kasvetli havasından uzak eğlenceli bir süper kahramandan geldi. Shazam, Just Say The Word. Billy Batson olarak izleyeceğimiz karakter bilinenin aslına Shazam değildir. Shazam 3000 yaşına yaklaşan bir büyücüdür. Güçlerini Billy’e Shazam vermiştir. Sadece sözü söylemesi de yeterlidir. Günlük yaşantısında Billy olarak göreceğimiz karakterimiz sihirli sözcüğü söylediğinde büyücünün kendine verdiği güçlerle yaşça büyük gözüken Shazam’a dönüşecektir. Uçabilen, insanüstü güce ve dayanıklılığa sahip karakterimiz zamanında Captain Marvel ile yani DC ve Marvel arasında büyük sorunların sonuncunda ortaya çıkmıştır. DC sinematik evrende kötü giden yıllarının ardından böyle bir karakteri piyasaya sürerek yapabileceği en iyi hamleyi yapmış oldu. Bol bol güleceğimiz Shazam için geri sayım başladı.

Pokémon Dedektif Pikachu (10 Mayıs 2019)

Hepimizin çocukluğuna dokunmuş olan Pokemon evreni bir çoğumuzun hayal gücünün sınırlarını zorlamasına sebep olmuştu. Charmander’ın alevi sönecek mi diye merakla uyandığımız pazar sabahlarını hiç kimse unutamaz. Tasoları ile sokaklarda geçirdiğimiz günler ise en güzel çocukluk dönemlerimizdi. Sinemada izlediğim ilk film olarak benim için de ayrı yeri olan Pokemon serisi yoluna şaşırtıcı evreninin dışında bir hikayeyle devam ediyor. Konusuna gelirsek Harry isimli dedektifimiz ortadan kayboluyor. Oğlu Tim ve ortağı Pikachu dedektif Harry’yi bulmak için kolları sıvıyor. Tim ve Pikachu araştırma yapmaya devam ederken Ryme Şehri için oynanan daha büyük bir oyun olduğunu farkederler. Ryan Reynolds’ın seslendirmesiyle sevimliliğine komiklik katan Pikachu şimdiden sevenlerinin dikkatini Mayıs ayına çevirdi.

John Wick: Chapter 3 – Parabellum (16 Mayıs 2019)

Yüzlerce adamı öldürdükten sonra sıra kime geldi? 2. Filmin bittiği andan devam edecek olan serinin 3. filminde Bay Wick’in pek dostu kalmamış gibi görünüyor. Ayrıca en önemli kurallardan birini ezip geçti. Continental Hotel içerisinde kan döktü. Öldürülmesi için 14 milyon dolar ödül konulan John için 1 saatlik kaçış süresi yeterli olmayacak gibi görünüyor. Tabi bu süre bittiği an tüm haklarını kaybetmiş olacak. Bununla birlikte yüzlerce suikastçı onun ve köpeğinin peşine düşecek. Hareketli posteri, aksiyon dolu fragmanı ve kadroya yeni dahil olan isimlerle Parabellum aksiyon kategorisinde yeni seviyenin belirleyicisi olacak gibi gözüküyor.

X-Men: Dark Phoenix (7 Haziran 2019)

Zaman içerisinde bükülen X-Men serisinde ana hikayenin devamını sağlayan Apocalypse filminden sonra 90’lı yıllarda geçecek olan filmimiz Jean Grey karakteri etrafında şekillenecek. Serinin ilk 3’lemesinden sonra yeniden yaratılan gelecek konu edilirken bizlerin aklı biraz karışık. The New Mutants ne kadar heyecanlandırıyorsa Dark Phoenix o kadar heyecanımızı kaçırıyor. Sürekli geçmişe dönüp sevilen karakterler üzerinden seriyi devam ettirme çabası serinin geleceği için pek iyi gözükmüyor.  Ölen karakterleri yeniden görmemiz hatta onları sürekli farklı oyuncuların canlandırması ise tat kaçıran diğer bir husus. Haziran ayında izleyeceğimiz filmden bir diğer üzücü haber ise ertelenme talebi oldu.

Spider-man: Far From Home (5 Temmuz 2019)

Yeni Spider-Man serisinin 2. filmi adından fazlasıyla söz ettirdi. Bunun sebebi Örümcek kaçığımızın yeni maceraları değil belirsiz sonuyla seyircilerini boşluğun içine sürükleyen Avengers Infinity War. Thanos’un parmağını şıklatması, evrenin yarısıyla birlikte Örümceğimizin duygusal yok oluşu, geride kalıp ne yapacağını bilemeyen Tony ve bunların neticeleneceği End Game. Örümcek adam ölmedi mi? Eee nasıl hayatta kaldı? Bu soruların cevabı End Game filminde gizli olucak ve Örümceğimizin yeni filmi End Game’in hemen sonrasını anlatıyor olacak. Bunların yanı sıra yeni bir kötü karakterimiz var, Mysterio. Örümcek kaçığımız arkadaşlarıyla bir Avrupa turuna çıkar (ne yaratıcı bir isim ama). Orda ki düşmanı bir ilizyonisttir. Ayrıca fragman içerisinde gördüğümüz 3 yeni kötümüz karakterimiz de var. Daha bitmedi. Bu karakterlerin her biri bir elementi temsil ederken Hava elementini temsil eden kötü karakteri göremedik. Bu karakter ise merak konusu.

The Lion King: Aslan Kral (19 Temmuz 2019)

1994 yılında seyircisiyle buluşan muhteşem animasyon serisi Aslan Kral; 3 filmlik seriden sonra şimdi yeni bir seriyle sevenleriyle buluşacak. Çocukluğumuzda izlediğimiz, üzüldüğümüz, hatta yersiz ağladığımız Prensimizin yeni filminin fragmanı içimizdeki çocuğu tekrar uyandırdı. Animasyon kalitesinin geldiği nokta ise takdire şayan.

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw  (2 Ağustos 2019)

Hızlı ve Öfkeli serisine 5. filmde dahil olan Luke Hobbs (Dwayne Johnson) ve 7. filmde dahil olan Deckard Shaw (Jason Statham) her sahnelerinde seyircilere heyecan dolu anlar yaşatırken eğlendirmeyi de başardılar. Şimdi sırada birbirinden pek haz etmeyen bu iki karakterin spin-off filminde. Jason Statham’ı önce kötü daha sonra mahallenin dost canlısı yardımseveri olarak gördüğümüz 2 filmden sonra yeni bir kötü karakterimiz doğdu; Altın Küre Ödülüne sahip usta oyuncu Idris Elba. Ayrıca seyircileri perdeye kilitleyecek bir isim daha var.  Güzelliği ve başarılı oyunculuğuyla söz zamanlarda ün kazanan Vanessa Kirby. Oyuncu kadrosunun göz alıcılığından kurtulduktan sonra istemsizce şu soruyu soruyorum; Sokak yarışlarını anlatarak doğan sonrasında kendini büyük hesaplaşmaların içinde bulan bu serinin ana karakterlerin olmadığı bir spin-off’a ihtiyacı var mıydı?

The New Mutants (2 Ağustos 2019)

X-Men evreninin bir noktada yaratıcısı olan Charles Xavier ve onun yenetekli öğrenciler için kurmuş olduğu okuldu. Şimdi sırada bambaşka bir hikaye o okuldan çıktı. Okuldan ayrılan birkaç mutant’ın hikayesini izleyeceğimiz film diğer X-Men filmlerinden farklı olarak bizleri ürkütecek gibi duruyor. Fantastik kategorisinin yanı sıra bir de işin işine korku girecek yeni filmimiz bir spin-off olarak karşımıza çıkacak. 5 genç mutant’ın esir kaldığı hastane bozması bir tesiste geçecek hikayemizde tüylerimiz diken diken olacak. Marvel’dan beklenmeyen bir çizgi roman olarak karşımıza çıkan hikaye bakalım sinematik evrende nasıl işlenecek.

Joker (4 Ekim 2019)

2019 yılının en sevindirici haberlerinden biri ise Suicide Squad filmiyle gördüğümüz başarısız Joker karakterinin ardından bu yıl çıkacak olan Joker filmi oldu. Suicide Squad içerisinde gördüğümüz muhteşem Joker oyunculuğunu kötü yapan sorun ise yönetmen ve yapımcılar olmuştu. Kesilen sahneler sonrasında muhteşem oyunculuğuna gölge düşürülen Jared Leto bile durumdan memnun olmamıştı. Seyirciyi üzen bunca olaydan sonra hepimizi heyecanlandıran yeni filmimizde gerçek bir palyaço göreceğiz. Yeniden oluşturulmaya çalışılan Dc evreninin ilk filmleri arasında olacak Joker filminde karakterimizi Joaquin Phoenix canlandıracak. Başarısız bir komedyenin Joker’e evrilme sürecini izleyeceğimiz film daha önce hiç izlemediğimiz bir Joker’i bizlere sunacak.

https://www.youtube.com/watch?v=8BR8_Q5c98s&t=23s

Kingsman 3 (8 Kasım 2019)

Sıkıcı gerginlikler yaratan ajan filmlerinin ardından sektöre taze kan olarak giren Kingsman serisi yoluna The Great Game ile devam ediyor. İki filminde de 410 milyon dolar hasılat yapan filmin devam filminin gelmesi kaçınılmazdı.  Sevenlerinin beklediği serinin devam filminin uzayda geçeceği söylentileri dolaşsa da hikayeyle ilgili net bir açıklama yapılmış değil.

 

Star Wars: Episode IX (19 Aralık 2019)

Jedi’lar Sith’ler, iyiler kötüler, aydınlık taraf karanlık taraf… Ve hepsinin tam ortasında denge. Yıllardır devam eden bu seri dengeyi sürdürürken para kazanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz 10 film sonrasında ana seride hiçbir değişiklik olmadığını; aynı şekilde bu filmde de olmayacağını düşünüyorum. Kylo Ren ve Rey arasında devam edecek ‘’GÜÇ‘’ sorunsalı umarız güzel birkaç ışın kılıcı düellosu ile son bulur. Fragmanını dört gözle beklediğimiz serinin 9. filmi için mantığı zorlamayacak bir son dilemekten başka bir seçeneğimiz yok gibi gözüküyor.

 

Avengers: Endgame (26 Nisan 2019)

Listenin sonunda Marvel hayranlarının 10 yıldan uzun süredir beklediği 2. film olan Endgame yer alıyor. 10 yıl boyunca ince ince işlenen bir hikaye son bulurken akıllarda soru işareti yaratan bir çok ayrıntıya sahip. Infinty War içerisinde hangi karakterleri tamamen kaybettiğimizi daha çözememişken sırada Endgame var. Bu filmde hangi karakterlere veda edeceğiz? Ya da Marvel öyle düşünmemizi isteyecek? Sinema severlerin zevk alacağı film daha çıkmadan birçok teoriye sebebiyet verdi. Hayranlarını Tv spot’u ve fragmanla karşılayan Endgame karakterlerin evriminin son filmi olarak görülürken yeni Phase’ın ilk ekip filmi olma özelliğini taşıyor. Sözleşmesi biten başarılı oyuncular, Marvel’ın seyirciyi aldatmak için üzerinde oynama yaptığı fragmanlar ve sabırsız hayran kitlesiyle kuşkusuz ki 2019’un en çok merak uyandıran ve beklenen filmi Endgame 26 Nisan’da sevenleriyle buluşacak.

STAN LEE (Excelsior)

Yazacak çok şey var onun hakkında. Ama her şeyden önce bir teşekkürü hakkediyor.  12 yaşımda izlediğim bir film vardı. Ele avuca sığmayan bir karakter kendine hayran bırakmıştı. Bu film az önce bahsettiğim 10 yıllık serüvenin ilk filmiydi. Sinemayı sevdirmenin yanında karakterlerin gelişimini gördüğümüz 10 yıl geçti. Aile, dostluk, kardeşlik, kararlılık, güç, sadakat. Uğruna savacağımız tek şey ise sevdiklerimiz. Bu terimler çok tanıdık gelmedi mi size de? Stan Lee bunların olduğu bir evren yarattı. Mahallenin dost canlısı örümcek kaçığı, demir zırhın içine hapsolmuş; dahi, milyoner, zampara ve hayırsever bir insan, kozmik radyasyona maruz kalan bir grup bilim insanı, yıllardır aramızda yaşayan Mutantlar ve daha nicesi. Çocuk olmayı, hayal kurmayı unutturmadığın için teşekkürler. Filmlerin içinde seni gördüğümüz günleri hep özleyeceğiz. Saygılar büyük İnsan.

https://www.youtube.com/watch?v=HnByuUqMeko

 

Çağatay Yıldırım

Çağatay YILDIRIM. İç Mimar, Tasarımcı, Yazar.

1 Comment

  1. Beyaz perde dünyasında bizi dolu dolu bir 2019 bekliyor anlaşılan.
    Bu yıl dev yapım şirketleri kapışacak adeta. Pikachu’yu çok merak ettim açıkçası, çocukluğunu tasolarla geçiren biz yetişkinler için oldukça heyecan verici. Her ne kadar animasyon karakterli filmleri pek tercih etmesem de yazınız bende oldukça merak uyandırdı.
    Bu yıl vizyona girecek olan çoğu film adeta beni geçmiş yıllara götürdü, çünkü çoğunun ilk bölümü yayınlandığında farklı bir evde, farklı bir yaşamda, farklı düşüncelerde, farkli bir arkadaşımla izledim ve daha küçük yaşlardaydım. Detaylı ve akıcı yazınızdan dolayı teşekkür ederim. …

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR