Gece
Gündüz

Bir Tarantino Filmi : Once Upon a Time in Hollywood

2 April 2019
yazdı
2 dk'lık okuma

Sinemalarda yalnızca boş vakitlerde gidip vakit öldürülecek, artan bilet fiyatlarıyla ve asık bir suratla sadece ekrana bakılacak ya da sadece 2 saatte çekilip bittiğine inanılacak filmlerin olduğu bugünlerde, bizlere sinemanın aslında nasıl bir sanat olduğunu gösteren yönetmenden haber geldi. “Once Upon a Time in Hollywood” 2019’un yaz aylarında gösterime girmeye hazırlanıyor. Filmden ilk fragman yayınlandı ve izleyicide şimdiden büyük bir merak yarattı.

Sinema İçin Yaşayanlar

İşte bizleri heyecanlandıran o merak hissi, hepimize bambaşka duygular yaşatıyor. İşini iyi yapan her insana duyulan saygı, filmin bizler açısından en önemli çekiciliği oluyor. Sinema neden bir sanattır sorusunun cevabını bizlere ünlü yönetmen Tarantino, filmleriyle bir daha gösterdi. Sinemaya büyük bir devrim yaparak girmiş olması ve yanında bütün kuralları yıkması kendisinin ne kadar özgün bir yönetmen olduğunu, bu işe saygı duyulması gerektiğini bizlere çok iyi yansıttı. Onlarca, yüzlerce hatta binlerce yönetmen gelip geçti. Hepsi kendince sinemaya bir şeyler katmaya çalıştı fakat çoğu gerçek sanatçı kimliğini kazanamadı. Onca yönetmenden ve filminden bahsederiz ancak istisna isimlerde durur ve düşünürüz. Şöyle bir bakarız ona ve anlatmak istediği şeylere. İşte bizi durdurup şöyle bir baktıran hissiyat bize gerçek sanatçı kişiliğini temsil eder. Gördüğümüzde sinemayı aklımıza getiren o isimlerden birisiyle yeniden karşı karşıyayız. Aklıma özgünlük denilince gelen ilk yönetmen olması, filmi bütünüyle ilgi çekici yapıyor. Giriş sahneleri, geçiş sahneleri, farklı çekim açıları ve hiçbiri diğerine benzemeyen diyaloglarıyla filmlerinin özgünlüğü, eminim ki bu filmde de karşımıza çıkacak.

Filmin bir diğer büyük merak uyandıran yanı ise şüphesiz oyuncu kadrosu olacak. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell, Tim Roth, Dakota Fanning gibi isimlerin yer aldığı filmde, bu büyük isimlerin yan yana gelecek olması kalitenin ne seviyede olacağını zaten belli ediyor. Film Hippi yükselişinin yaşandığı 1969 yılında geçecek. Hollywood’da tanınmakta güçlük çeken, Sharon Tate’in kapı komşusu Rick Dalton ile onun uzun süredir birlikte çalıştığı dublörü Cliff Booth’un hikâyesi konu edilecek. Filmin geçmiş yıllarda geçecek olması, yine o yılların ünlü isimlerinin filmde gösterilecek olmasını sağlıyor. Bu sayede filmde Sharon Tate, Steve McQueen, Sam Wanamaker, Bruce Lee ve Roman Polanski gibi ünlü tarihi figürler yer alacak. Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt ikilisi sinema tarihinin belki de en heyecan verici ikililerinden birisi olmaya aday gözüküyor. Zaten Quentin Tarantino daha önce vermiş olduğu bir röportajda bu isimlerin yan yana gelecek olmasından duyduğu heyecanı dile getirmişti. Aynı zamanda Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood’un tarz olarak Pulp Fiction’ı andıracağını da sözlerine eklemişti. Pulp Fiction havası alır mıyız bilinmez ama adının böyle kült bir filmle anılıyor olması bile sizce de keyif vermiyor mu ?

Bir Dönem Sona Erecek Mi ?

Her filmiyle adeta sinemaya bambaşka bir duygu katan Tarantino, yeni filmiyle yine aynı sansasyonu yaratacakmış gibi duruyor. Bu film Tarantino’nun 9.filmi olacak. Daha önce sadece 10 uzun metraj film çekeceğini söyleyen ünlü yönetmenin 9. Filminin bu kadar iddialı gelmesi 10. İçin bizleri dayanılmaz bir meraka itiyor. Eminiz ki diğer 8 filmin yeri herkeste bambaşka yerlerdedir fakat bu filmin diğer 8 filmden bile iddialı geliyor oluşu sinema için keyif verici bir haber olsa gerek…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR