Gece
Gündüz

Ekran001: Star Nasıl Olunur?

9 September 2022
yazdı
2 dk'lık okuma

Uzun zaman sonra Ekran001 serisinin yeni bölümü ile karşınızdayız. Bilen bilir bu seride televizyon dünyasının nabzını tutuyoruz. Sektörde çok fazla sorulan bir sorudan bahsetmek farz oldu. “Star” kimlere denir? Star olmanın önemli noktaları nelerdir? Gelin seyirci gözünden bakalım.

 

Mesleğine tutku ile bağlı olmak star olmanın ilk kuralı. Aslında mesleğine bağlı olmak sadece çok tanınmış kişiler için geçerli değil. Kim hangi mesleği yaparsa yapsın, işine tutku ile bağlıysa o alanda star olmayı hak eder. Tutku, beraberinde hem çok çalışmayı hem de üretkenliği getirir.

 

 

Mütevazı olmak ise star olmanın başka bir gerekliliği. Kendine ve yaptığı işe güvenen gerçek starlar en mütevazı olanlardır. Sanat ve sanatçı toplumu temsil ettiği gibi yarattığı içerikler de toplumdan beslenir. Bu nedenle gerçek starlar toplumla ve değerleri ile bütünleşenlerdir. Büyük toplumsal sorunları olan bir ülke olduğumuzdan, sesi gür çıkan sanatçılar, toplumun duyulmayan sesi olan sanatçılar gözümüzde birer stardır.

 

 

Özgün olmadan star olunmaz diyebiliriz sanırım. Bir yıldız gibi parlamanız için var olan içeriğe de kendi yorumunuzu katmanız lazım. Müzisyenlikte de oyunculukta da hayatın her alanında bu vardır. İşin sanat boyutu söz konusuysa insanı insana olabilecek en farklı yol ile anlatmalı bir star.. Basitlik ve yalınlığa bile başka bir boyut getirebilmeli, kendi kurallarının kitabını yazmalı bir star.

 

 

En önemlisi de şöhretini taşıyabilmeli, yönetebilmeli bir star. Ona uzanan elleri düşmemek için değil, o ellerden beslenmek için tutmalı bir star. Aslına bakarsanız olay yalnızca isim meselesi gibi gözüküyor. Fakat sizi siz yapan isminiz değildir, içinizdeki duyguların toplamıdır. Gerçek bir star ismi için sevilmez; duruşu, karakteri ve yansıttığı duygular için sevilir. Yaptığı iş ise artısı olur. Bir starın işleri konuşulur fakat karakteri zaman zaman yaptığı tüm işleri silip atar. Gerçek bir kariyer yönetimi ise yaptığın işlere karakterini katabilmektir, iş için bir karakter yaratmak değil. Bu yanılsamaya kapılanlar, kendi ışığını bulamaz ancak bir yıldızın gölgesi olur.

Belki de her izleyici, dinleyici, okuyucu, sanat dalları ile ilgilenen her kişi kendine bir star seçmiştir. Çünkü bazen ulaşamadıklarımızı, olmayı istediklerimizi ve hayallerimizin yoluna ışık tutanları star seçeriz kendimize. Veya hayat yolundaki zorlu engelleri kendine has yöntemlerle aşabilenleri.. Peki sizin starınız kim?

Herkes, kendi hikayesinde başroldür ve herkesin gittiği yolu anlatmaya ihtiyacı vardır. Yollar, adımlarla yürünür fakat engeller sevgiyle aşılır. Hep sevgi ile kalın..

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR