Gece
Gündüz

Eskici Şarkıları

26 August 2021
yazdı
3 dk'lık okuma

Sizinle bu yazıda 90’lar gezintisine çıkacağız sevgili Eaomag okurları. Bu yazıyı gece okumanızı öneririm. Sanki pandemi hiç olmamış ve evlere kapanmamışız gibi bir akşam İstiklal caddesinde olduğumuzu hayal edelim. Kızılkayalar’dan aldınız mı bir ıslak? Ağzınız tatlandıysa dümdüz yürümeye devam o halde. Mavi mağazasını gördüğünüzde arasından girin. Hemen orada canımız Eskici Pub’ı göreceksiniz. Orada genelde 90’lar Türkçe Pop’un unutulmaz şarkılarını duyarsınız.. Gelirseniz ben ve en yakın arkadaşımı da kesin görürsünüz..  Umarım seversiniz.

“Aya benzer yüreğim e doğal olarak takipteyim” Derken Mustafa Sandal’ın meşhur dansı gözünüzün önüne geldi mi? Eskiye dair en sevdiğim şarkılardan biri olan “Aya benzer” ile eğlencemize başlıyoruz ve bir akşamlığına dertlerimize bir sünger çekiyoruz. Kadehler tokuşturulsun!

Sırada Çelik var. Çok büyük hayranıydım küçükken bilen bilir. Bu yazıyı okurken eminim beni tanıyanlar gülecektir.. Uzun saçlar, elinde gitarı ile katıldığı programlar ve unutulmaz İzel-Çelik-Ercan üçlüsü. Hala bayılırım dinlemeye. Fakat bu günlerde mümkünse ateşte olmayalım.. 

Emel Müftüoğlu benim aklımda yer eden kızıl saçları ile belirdi bile! “Hovarda” ile kalbimde taht kurmuş olsa bile benim için bu şarkının yeri başka! Aşkın ateşinin fazla kaçtığı zamanlar olabiliyor bu şarkı da tüm ölçüyü kaçıranlara gelsin.. Haydi eller diyelim!

Seden Gürel’siz 90’lar düşünemiyorum ben. Bu şarkı çalıyorsa bilin ki gecenin en hareketli saatlerine giriş yapılmış ve alkol dozu artmış..  Eskicide en çok “Çalkala” çalsa da benim en sevdiğim Seden Gürel şarkısı “Bi Bulsam”. Klip olarak da ayrı severim bu şarkıyı hele masadaki herşeyi dağıttığı yer şu sıralar ödevlerden bunalmış ben diyebiliriz..

Sırada Ajda Pekkan var. Kadın asla yaşlanmıyor gibi geliyor bana. Ve “Hoşgör Sen” benim için asla yaşlanmayacak bir şarkı. Hayat kısa affedelim gitsin diyeceğimiz anların şarkısı. Büyüklük zaman zaman bizde kalmalı galiba..

Kenan Doğulu sensiz nostalji mi olurmuş? Hepimiz bir şekilde  kanmıyor muyuz?

Peşinden az koşmadım ki, hak edeni görür Allah.. Mutluluk yakın, yarından yakın..” 

Elde etmek için birinin peşinden böyle koşuyorsanız ve mutlu olacağınıza inanıyorsanız sizi böyle alalım efendim. Umarım hayal kırıklığı yaşamazsınız. Mutluluklar hep yarından yakın olsun diyelim..

Sezen ah Sezen! Sensiz olmaz. Hani bazen senle de olmuyor sensiz de olmuyor dersiniz ya.. İşte tam da o noktadayız. “Ne kavgam bitti ne sevdam, ömür geçer gönül geçmez..” diyor Sezen. Bazen siz kendinizden geçiyorsunuz ama gönlünüz söz dinlemiyor. Zaten hep söz dinletemediğimiz gönlümüzün kurbanıyız. E dinletebilsek bu sefer de aşk olmazdı..

Sıra Megastar Tarkan’da. Canımız Tarkan sen iyi ki varsın ülkece yaptığın eski albümlere ihtiyacımız hiç bitmiyor yine aynı tatta şarkılar gelse ne güzel olur.. Çok özletme kendini. “Ölürüm Sana” favori Tarkan şarkımdır. Çalmadan bir gece bitirilmez..

Levent Yüksel sesine bayılırım ve bu şarkı benim favori 90’lar şarkılarımdan. Yeter ki onurumuzu kaybetmeyelim ve gözümüzü kör etmeyelim mesajını aldık mı ? İpin ucunu kaçırmayalım gözümüzle görelim gönlümüzden hissedelim kırmayalım dökmeyelim diyenler buraya o zaman.. Gece biterken umarım size hoş vakit geçirtebilmiştir eskicimiz..

Gecenin bitimi Burak Kut şarkısı ile olsun o zaman.. Her güzel veya kötü ilişkinin de bir sonu vardır değil mi? Bazıları saygısızca biter.. İstemediğimiz şeyler hep yaşayabiliriz yeter ki karşılıklı saygıyı kaybetmeyelim. Bu şarkı tüm saygısızlara gelsin diyelim mi? 🙂

Yazımda tipik bir Eskici Pub  gecesini özetlemiş oldum. Tüm dertleri geride bırakıp eğlendiğimiz ve 90’lardaki doğallığa, gerçekliğe, saf sevgilere çıktığımız yolculuk her zaman keyifli oluyor.. Şimdiki zamanın sahteliğini, yapaylığını ve Türkçe Pop’un yer yer geldiği noktayı böyle unutuyorum..

Geçirdiğimiz pandemi günleri, normal hayatımızın sanki 90’lar kadar eski olduğunu düşündürüyor. Umarım normal hayatımız bir nostalji olarak kalmaz ve tüm özlediklerimize kavuşuruz. Kulağımda çalan “Kaybolan Yıllar” ile uğurluyorum sizi..

Kendinize çok iyi bakın sevgili okurlar. Sağlıkla ve en güzel şarkılarla kalın.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR