Gece
Gündüz

Efsane Geri Dönüyor: Matrix Devam Filmi Geliyor

3 September 2019
yazdı
1 dakikalık okuma

 

William Gibson bundan 35 yıl önce bir fitili ateşledi ve bilim kurgu dünyasına yepyeni bir boyut kazandırdı: Neuromancer ile daha önce kurulmamış bir cyberpunk evreni kurdu. Bu eser kendisinden sonra var olan çoğu bilim kurgu yapımının ilham kaynağı olsa da şüphesiz en başarılısı ve çığır açanı Matrix evreni. Ortaya çıkışının 20.yılında hepimizin beklediği o haber geldi: MATRIX’IN DEVAM FİLMİ RESMİ OLARAK AÇIKLANDI.

Warner Bros. Picture grup başkanı Toby Emmerich, Matrix’in geri döneceğini dün resmen duyurdu. Duyurunun asıl heyecan verici kısımlarından biri ise filmin –eski 3 filmi de yazıp yöneten- Lana Wachowski ‘ye emanet edilmiş olması. Filme dair kuşkuların çoğunu silen bu haberden sonra başrollerin de Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss olarak açıklanması bize Neo ve Trinity’nin hikâyesini izlemeye devam edeceğimizi gösteriyor. Fakat ilk yapımlarda Laurence Fishburne tarafından oynanan Morpheus karakterinin tekrar ele alınacağı söyleniyor. Bazı hayranlar rolün daha genç bir oyuncu ile yeniden yapılandırabileceğini konuşmaya başladı bile. Ayrıca filmin unutulmaz sinematografisini kurgulayan Bill Pope, bir devam filmi olursa dâhil olmayı çok istediğini her röportajında belirtir, onun da filmin kadrosuna dâhil olmasını dört gözle bekliyoruz.

İlk filmin yayınlandığı 1999 yılında sinemada hikâye anlatıcılığı ve sinematografik olarak daha önce yapılmamış olanı yapan bu yapım için Warner Bros. evrene dönmenin yollarını arıyordu ve 16 yıl aradan sonra gelen bu haber hepimizi çok heyecanlandırdı. 2020’nin başında çekimlerine başlanması beklenen film için Lana Wachowski “Lilly ile benim 20 yıl önce keşfettiğimiz fikirlerin birçoğu şimdi gerçekliğimizle daha da alakalı. Bu karakterleri tekrar hayatıma aldığım için çok mutluyum ve harika arkadaşlarımla çalışmak için bir şans daha yakaladığıma minnettarım” açıklamasında bulundu.

Film o kadar uzun zamandır bekleniyordu ki 2020’nin en iddialı yapımlarından biri olacağına hiç şüphemiz yok. Siz de eğer hala bu evren ile tanışmadıysanız arkanıza yaslanın ve bu dehanın keyfini çıkarın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR