Gece
Gündüz

Yeni Başlayanlar İçin Anime Önerileri

1 April 2021
yazdı
5 dk'lık okuma

Selamlar efendim! Önceki yazımda anime nedir kısaca bahsetmiştim tarihine şöyle bir değinerek.  Çok eskiye dayanmasa da dünyayı kasıp kavuran bir kültürden bahsediyoruz o yüzden kısa bir yazıyla bırakmadım, bırakamadım desem daha doğru olur sanıyorum. Anime yazı serim biraz daha sürecek bu sebepten. Bu yazımda daha önce hiç anime izlememiş olanlarınıza 5 adet muhakkak izlenmesi gereken, aksiyon ağırlıklı birkaç farklı türde anime önereceğim. Kısa fakat sürükleyici bu animelerden sonra “daha yok mu????” sorularınızı ekipçe bekliyor olacağız.

Önerdiğimiz hiçbir animeye dair spoiler vermeyeceğiz gönül rahatlığıyla inceleyebilirsiniz 🙂

1 NUMARA: CLAYMORE  -クレイモア-

Bölüm Sayısı: 26

Tür: Aksiyon, Doğaüstü Güçler, Fantastik, Macera

Yagi Norihiro tarafından oluşturulan “Claymore” evreni, halk tarafından kendilerine claymore ismi takılan kadınlardan oluşan bir örgütün insanları yiyerek beslenen yoma ismindeki canavarlarla olan savaşını konu alır. Her claymore’un bir numarası ve ona özel olan bir sembolü vardır, bu semboller giysilerinde ve kılıçlarında da bulunur ve onların tanınmasını sağlar.

Gri başta olmak üzere soluk ve kasvetli renklerin yoğun kullanıldığı animede güçlü kadınlar ve hikayeleri ön plana çıkıyor. Kadınların üzerinde giderek artan baskı ve korkuların yükselişte olduğu şu günlerde başlamak için oldukça uygun bir anime. Birinci sırada yer alan Claymore’u izlerken yer yer duygulandıracak yer yer kalp atışlarınızı hızlandıracak sahnelerde bizi anmayı unutmayın. Yazarınızın favori claymore’u Miria idi bakalım sizinki kim olacak? Gerilimi inceden hissedeğiniz claymore hakkında konuşmak isterseniz nerede olduğumuzu biliyorsunuz sevgili okurlarımız.

Claymore’un Güçlerini Saldığı An

 

2 NUMARA: AKAME GA KILL! -アカメが斬る!-

Bölüm Sayısı: 24

Tür: Macera, Aksiyon, Fantastik

Bana kalırsa birincilik tahtı için Akame Ga Kill’den daha uygun bir anime kesinlikle yok. Fakat içeriği sebebiyle yeni başlayanların ilk izlemesi gereken animeler arasında ikinciliği aldı. Neden derseniz Akame Ga Kill, kötü yönetilen devlete karşı devrim yapmayı amaçlayan Night Raid isimli suikastçı grubunun savaşını konu alıyor. Konu ve çizimler konusunda oldukça başarılı ve zengin olan Akame Ga Kill’i hiç anime izlememiş kendi çevremden kişilere önerdiğimde yarısı bıraktı. Bu animede olanları tam anlamıyla kavrayabilmek için önceden anime nedir, Japon kültüründe ne gibi anlayışlar ve prensipler mevcuttur bilmek gerekiyor anladığım kadarıyla. O yüzden önce Claymore’u izleyip fikir edinin daha sonrasındaysa Akame Ga Kill ile zirveye ulaşın derim. Müzikal bakımından da başarısını elden bırakmayan Akame Ga Kill’in openingleri de endingleri de bir harika. Son derece doyurucu olan Akame Ga Kill araya sıkıştırılmış ince esprileriyle, heyecanınızı doruğa taşıyan aksiyon sahneleriyle, her bir üyenin içe dokunan hikayesiyle güldürecek, hüzünlendirecek, kahkaha attıracak kısacası her duyguyu size yaşatacak olan, ruhunuzun derinliklerinde etkisini uzun süre hissedeceğiniz Takahiro’nun başyapıtı niteliğinde bir anime. Alt kısma favori karakterlerimi bırakıp bir sonraki önerime geçeceğim.

 

3 NUMARA: MIRAI NIKKI -未来日記-

Bölüm Sayısı: 26

Tür: Psikolojik Gerilim, Aksiyon, Gizem, Doğaüstü Güçler, Bilim Kurgusal

Sakae Esuno’nun yaratıcı zihninin muhteşem bir örneği olan Mirai Nikki’de hikaye, Yukiteru Amano’nun sessizce sürdürdüğü gözlemleri ve hayal dünyasında yaşattığı arkadaşı Deus Ex Machina isimli zaman-mekan tanrısıyla olan diyaloglarıyla başlıyor. Ancak Deus Ex Machina’nın gerçek olduğu ortaya çıkıp  yeni zaman-mekan tanrısının seçilmesi için oluşturulan ölüm oyununda 12 gelecek günlüğü kullanıcısının birbirleriyle olan ölümcül rekabet ve savaşı izlerken nefesinizi tutacaksınız! Birbirinden ilginç karakterleri ile kurgusunun sürükleyiciliği izlenirlik konusunda Mirai Nikki’yi üst sıralara taşıyor. Karakter demişken Mirai Nikki yalnızca Yuno Gasai için bile izlenebilir. Anime dünyasında yandere kraliçeliğini kimselere bırakmayan bu müthiş hatun gücüyle, zekasıyla, yaşadığı aşkıyla, güzelliğiyle iliklerinize kadar işleyebilecek, “Deş beni Yuno!” dedirtecek tatlılıkta. Sanmayın ki onu bu kadarcık kelimeyle anlatabilirsiniz kesinlikle hayır! İlk opening ve endingini ikincilerine kıyasla çok daha başarılı ve güzel bulmuştum sizlerin fikri ne olacak bunu tartışabiliriz okurlarımız, ne dersiniz?

 

4 NUMARA: KAMISAMA HAJIMEMASHITA -神様はじめました-

Bölüm Sayısı: 25

Tür: Romantizm, Fantastik, Aşk, Komedi

Aksiyon animelerinin yeri bir başka, o tadı arıyoruz evet fakat aksiyon aksiyon nereye kadar öyle değil mi? Kamisama Hajimemashita “ben aşk isterim, romantizm isterim,” diyen okurlarımıza gelsin. İlk sezonu 13 ikinci sezonu 12 bölüm olan Kamisama Hajimemashita, liseli bir öğrenci olan Nanami Momozono’nun başına gelen trajikomik olaylar sonrasında bulunduğu bölgenin tanrılığını almasıyla birlikte onun bir insan ve tanrı olması arasındaki komik git-gelleri, tapınaktaki hizmetkarı Tomoe’ye olan hisleri, bu ikilinin arasındaki kavgalar gözlerinizden yaş gelesiye kadar güldürecek potansiyele sahip, çizimleri, opening ve endingleri, konusu ve kurgusuyla oldukça şirin bir anime. Bu arada laf aramızda Tomoe’de Tomoe hani 😀 <3

 

 

5 NUMARA: FAIRY TAIL –フェアリーテイル

Bölüm Sayısı: 328

Tür: Büyü, Fantastik, Macera, Komedi, Doğaüstü Güçler, Aşk

“Yazar ne yaptın sen, 328 bölüm ne,” dediğinizi duyabiliyorum sevgili okurlarımız. En uzununu en sona sakladım fakat gerçekten ilk izlenmesi gereken, üstüne basa basa söylüyorum MUHAKKAK İLK İZLENMESİ GEREKEN animelerden biri Fairy Tail, Mashima Hiro’nun eğlenceli kaleminden dökülmüş muhteşem bir eser. 3 sezon olan Fairy Tail’in ilk sezonu 175, ikinci sezonu 102, final sezonu ise 51 bölüm içeriyor. Baş karakterimiz Lucy Heartfilia’nın hayallerinin peşinden koşarken Natsu Dragneel ile tesadüfen tanıştıktan sonra kendini hayallerini gerçekleşmiş halde bulur. Artık Fairy Tail’in bir üyesi olan Lucy, Fairy Tail’deki diğer üyelerle birlikte savaşırken dostluğun, dürüstlüğün altı çiziliyor, geride kalan hikayeler yüreklere dokunuyor, edilen her kavgayla birlikte sizleri de karnınızı ağrıtana kadar güldürüyor. 328 bölüm içerisinde başlarına gelmedik kalmıyor diyebiliriz okurlarımız. Güldüren, eğlendiren, duygulandıran bir başka anime daha diyerek geçebilirdim ama Fairy Tail bunlardan fazlası. Sizi içine çeken, alan, benimsediğiniz bir yerden sonra “MOETE KITA ZO!” diye bağırırken kendinizi bulabileceğiniz bir anime. Kavga etmeyi ve dost kalmayı çok seven bu loncaya hadi gelin siz de katılın!

Her şeytan keşke böyle olsa değil mi? Mirajane Strauss.
Erza… Fazla söze ne hacet?
Gelmiş geçmiş en tatlı ejderha Natsu olacak sizin için. Nereden mi biliyorum? Koşun izleyin, beni anlayacaksınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR