Gece
Gündüz

Filmlerle Geçmişe Yolculuk

20 August 2018
2 dk'lık okuma

Herkese Merhaba! Sizi bu kez, geçmişe götüreceğim. Siyah beyaz filmleri izlemeyen veya duymayan yoktur. Bunlardan bazıları var ki; hem yönetmenleriyle hem de oyuncuları ile hafızalarımıza kazındı. Yayınlandıkları tarihten, günümüze kadar da milyonların ilgisini çekti. Hazır mısınız? O halde siyah beyaz geçmişe yolculuğumuz başlasın!

İlk başta efsanelerin başında gelen, Charlie Chaplin’den bahsetmek istiyorum sizlere. Hem diyalogsuz filmleri, hem yapımcı hem de yönetmenlik başarısı ile dillere destan.

The Gold Rush (Altına Hücum)

Bu siyah beyaz filmin yönetmeni, senaryo yazarı, yapımcısı ve başrol oyuncusu Charlie Chaplin’dir. Bu filmde hafızalara kazınan ayakkabısını çıkartıp yediği sahne olmuştur. 

It Happened On Night (Bir Gecede Oldu)

1934 yılında Frank Capra’nın yönetmenliği ile çekilen romantik komedi filmi, 1934 yılında New York’ta vizyona girdi. O dönemlerde izleyicilerin de büyük ilgisini çekmiş olan bu film; o dönemde, en iyi film Oscar’ını kazanmış,  bunun yanısıra en iyi erkek oyuncu Oscar’ını ise Clark Gable kazanmıştır.

‘The Treasure Of The Sierra Madre’

John Huston’un yönetmenliği yaptığı Türkçe ismi Altın Hazineleri olan The Treasure Of The Sierra Madre filmi; 1948 yılında Amerika’da gösterime girmiş, aynı zamanda Huston en iyi yönetmen Oscar’ını da kazanmıştır. Bu siyah beyaz film, zengin olma çabasında iki arkadaşı konu alıyor.

Gilda

Vee sırada Gilda var! Biliyorum bunu pek çok yerde duydunuz. Keyifli bir romantik siyah beyaz film olan ‘Gilda’ 1948 yılında Türkiye’de gösterime girmiştir. Yönetmenliğini Charles Vidor üstlenmiş, başrolünde ise Rita Hayworth yer almıştır.

Harvey

1950 yılında yayınlanan Amerikan filmi olan ‘Harvey’ yönetmen koltuğunu Henry Koster üstlenmiştir. Keyifli komedi filmleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda o yıllar arasında Altın Küre sinema dalında en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü Josephine Hull kazanmıştır.

Psycho

İsminden de belli olduğu gibi bu film pskolojik gerilim filmi. Alfred Hitchcock tarafından çekilen, senaryosu Joseph Stefano tarafından psikolojisi bozuk bir katil hakkında yazılan bu film 1960 tarihinde vizyona girmiş  fakat bizim ülkemizde 1965 yılında gösterime girmiştir. Eğer siz de psikoloji filmlerini seviyorsanız, kesinlikle bu filmi arşivlerden bulup çıkartmalısınız.

What Ever Happened to Baby Jane?

Dram ve gerilim seviyorsanız yine sizlere önerebileceğim güzel filmlerden diğeri What Ever Happened to Baby Jane. Robert Aldrich tarafından yönetilen başarılı film, 1966 yılında Türkiye’de gösterime girmiş, o dönemlerin siyah beyaz film dalında en iyi kostüm tasarım Oscar’ını da kazanmıştır.

Bazen geçmişe gidip, ne varsa arşivlerden bulup çıkartmalıyız. Ben bugün sizinle geçmişe yolculuk yapmayı seçtim. Bir sonraki yazım için önerilerinizi bana sosyal ağlardan ulaştırabilirsiniz.  Tekrar yeni yazımda görüşene dek hoşçakalın.

 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR