Gece
Gündüz

Grunge Moda

26 February 2020
yazdı
6 dk'lık okuma

Selamlar herkese!

Etrafta kullanım sıklığını her gün biraz daha fazla hissettiğimiz bir moda akımından bahsedeceğiz. Malum, podyum sokak değildir ama sokaklar gerçek podyumlardır! Tam bir Grunge hastası olarak hala daha tam anlaşılamayan ya da yanlış algıların kullanımını sınırlandırdığını düşündüğüm bu modaya biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle Nedir Bu Grunge?

Grunge, en klasik tanımıyla efsane grup Nirvana’nın müzik dünyasına adım atmasıyla beraber gerçek anlamda moda endüstrisini de “sallayan” ve sadece moda olmayan, bir yaşam şekli olarak benimsenen, keskin uçların aslında o kadar da keskin olmadığı bir görüşler bütünüdür diyebiliriz. Grunge Modası’nın başka moda anlayışlarıyla karıştırılmasını şahsen rock modasından sıyrılarak biraz daha alternatif yumuşaklığın kırılgan tarafından beslenmesiyle açıklıyorum. Çünkü grunge hem hard rock özellikleri taşır hem de alternatif hatta gotik! Melezler her zaman daha güzeldir 🙂 Tabii bu modanın olmazsa olmazları yok mu? Elbette var. Yazının devamına alalım sizi…

Yırtık Pantolonların Cazibesi

Yaşı biraz geçkince kitlenin “Köpek mi kovaladı?” şeklinde takıldıkları yırtık kot modası Grunge Modası’nın nefes alma sebebi bile diyebiliriz. İçine file çorapların giyilerek “yırtık” havasına seksi bir dokunuş katıyor Grunge. Yırtık skinny jeanler, şortlar hatta etekler! Ne giyersen giy ama yırtık olsun. İçlerine fileleri de unutmamak koşuluyla tabii.

Siyah, Siyah, Siyah…

Siyah. Rock’tan sıyrılan dediysek de siyahtan sıyrılmadı elbette. Siyah yazılı veya görseldeki gibi sade, mesajları isyankar nitelik taşıyan tişörtler Grunge Modası’na ayak uydurmanız için mükemmel seçenekler. Siyah demişken, beyaz, kırmızı, yeşil, gri de Grunge’ın pek sevdiği renkler. Yeter ki mesaj taşısın. Ne rock kadar hırçın yani **ck this world cinsinden ne de yumuşacık. Arası olacak. Çünkü öfkeli ve kırgın bir ruh halini yansıtıyorsunuz. Yanı sıra tişörtler öyle daracık olmayacak, gerekirse pantolonun içine sokulacak, bedeninizden ise en az iki beden büyük olması lazım. Bir de minik bir taktik daha: Biri kısa öbürü uzun kollu iki tişörtü üst üste giymek grunge tarafından tasvip edilen bir giyim eylemi.

 

Rahatlıktan Ödün Vermeyen Coolluk

Siyah yine baştacı fakat kırmızı, beyaz da olabilir lakin converse net. Bunun haricinde bağcıkları bağlanmamış botlar da Grunge’ın gardroplarda bulundurmamızı istediği parçalar. Önemli noktaysa içine file çoraplar haricinde değişik desenlerdeki kısa çoraplar giymek ve ayakkabıların daha dün aldım diyecek kadar gıcır gıcır olmaması. Tozlu ve azıcık yıpranmış görünümlü ayakkabılarınız size eskimiş pijamalarınızın rahatlığını verecektir.

“Zincirlerinizi Kırın” ve Takın!

Gelelim Grunge’ın asileştiği noktaya. Tam da burası işte! Pantolonlarımızın biyelerinden sarkan gümüş zincir detayları, bileklik olarak takılan zincirler, boyunlarımızı süsleyen kolyelere kadar zincirler Grunge Modası’nda her yerdeler.

 

Desenlerin İsyankar Şarkısı

Her ne kadar yırtık pantolonlar tercih ediliyor olsa da Grunge Modası’nda ekoseli ve dama desenli pantolonlar da çok beğeniliyor. Üzerlerine üstte bahsettiğimiz gibi zincir kemerler takılıp bir de salaş botlar, sweatler giyildi mi al sana grunge. Ortaya çıkan sonuç ise tam anlamıyla mükemmel.

 

Soğuk Işıltılı Zarafet

Tüm o salaşlığın, vurdumduymaz görüntünün üzerinde şıkır şıkır süslerimiz olmazsa olmaz. Grunge Modası’nda zincir detayların önemine vurgu yapmıştık ancak aksesuar seçiminde diğer önemli detaylardan bir başkasıysa gümüş ve siyah tonlarında seçilen ve üst üste takılan kolyelerin uyumu. Tek bir taneyle genelde yetinilmiyor. Choker kolyeler boyunlarımıza yerleşirken altlarına sıra sıra dizilen kolyeler yerlerini göğsümüze doğru alıyor. Öbür detaysa kolyeler gibi bol bol, biraz vintage birazsa cadı konulu filmleri andıran eskitme gümüş yüzükler. Şunların ahenkli duruşlarına bakar mısınız! Harika görünüyorlar. Bileklik seçimindeyse rock ağır basıyor ve devasa büyüklüktekilerden tutun minicik olanlara kadar zımbalar, kemer tokaları, ışıltılı minik taşlar gözümüze çarpıyor.

 

Koskocaman Ceketler ve Gömlekler

Hiçbir şeyin şu büyük beden kot ceketler ve oduncu gömleklerin verdiği havayla boy ölçüşemeyeceğini düşünenlerden biri de benim, evet. Görünüşe bakılırsa tüm Grungerlar olarak aynı fikri paylaşıyoruz. Kat kat tişörtlerin, havalı atletlerin, bol üstlerin üzerine giyilen koskocaman kot ceketler bir anda gençlik rüzgarına kapılmanızı sağlarken oduncu gömlekleri ise kıyafetinizin havasını en baştan değiştiriyor. Grunge Modası bunları çok sevdi 😀

 

Bereler, Şapkalar…

Taktınız gözlüklerinizi, çektiniz yırtık jeanlerinizi ama bir şey eksik. Grunge modasının takipçileri görüntüyü yine bol ve sarkan berelerle, siyah şapkalarla tamamlıyor. Müthiş de gözüküyor.

 

Uç Noktaların Güzelliği

Grunge, saçlarımıza kadar etkisini gösteren bir moda. Özellikle sevdiği renklerse ya kopkoyu büyüsüyle simsiyah saçlar ya da pırıltısıyla gözlerimize şenlik platin rengi saçlar. Bunların yanı sıraysa parlak yeşil, soğuk mavi, patlıcan moru ve pembeye bakan alev kırmızıları da tercih edilen renkler arasında. Saçların şekline gelirsek yalın düz saçların isyankar havası Grunge Modası’nın baştaçlarından.

 

Seksi mi Seksi Doğal “Dağınıklık” 

Grunge Modası’nın bilinen en büyük yanlışlarından biri, ağır makyaj konusu. Grunge, salaşlığı savunur her daim. Makyajda ise bu durum ikiye ayrılıyor. Bir uçta yumuşak grunge makyajı var diğer uçta ise sert grunge makyajı. Yumuşak makyajda gözlerimize açık kahve, yeni ağlamışız görüntüsü veren yumuşak kırmızı ve turuncu tonlarındaki farlarla şöyle bir bezerken kirpiklerimizi güzelce kıvırıp abartılı olmayan bir hacim veriyoruz. Dudaklar hiçbir zaman dikkat çeken renklerle vurgulanmıyor, doğal hallerine bırakıyoruz.

Sert makyajda ise uzun mu uzuuuun, kanatlı eyeliner tercih ediliyor ve yumuşak grunge makyajdan bu noktada ayrılıyor. Kirpiklerse aynı yumuşak grunge makyajda olduğu gibi kıvrık fakat özensiz.

Grunge makyajı yaparken ağırlığı gözlere veriyorsanız dudaklarınıza, dudaklarınıza ağırlığı veriyorsanız gözlerinize hiçbir şey yapmamalısınız. Ruj rengi olarak nude veya koyu kırmızı (bordo veya kan kırmızısı gibi) tonları tercih etmeniz yerinde olacaktır. Yapmamanız gereken bir diğer şeyse kontür uygulamalarından, aydınlatıcılardan özellikle de allıklardan koşarak uzaklaşmanız. Zira mat hatta soluk bir görüntü hedef. Fazla uğraşılmamış, darmadağınık ve çok seksi bir görüntüyü göreceğiniz garantidir.

 

Grunge Modasının Günümüz Liderleri

Bu tanım göreceli olsa da ilk sıraları alan dünyaca ünlü moda bloggerı, kızıl güzel Luanna Perez ve Victoria’s Secret’la beraber yıldızı iyice parlayan podyumların en çılgın asisi, model Cara Delevigne’in birinciliğe oynadıklarına sanıyorum kimse inkar etmeyecektir. Bu iki güzelin havasına, tarzına, güzelliklerine bayılıyoruz!

 

Melike Kongu

Ege Üniversitesinde reklamcılık okuyorum. Edebiyat ve 17 yıldır uğraşmakta olduğum dövüş sanatları en büyük aşkım. Boş vakitlerimi yazmakta olduğum Cehennem Çiçeği adlı kitapla ve yabancı dil öğrenmekle geçiriyorum. İyi derecede İngilizce biliyorum.

Yorum Yap

Your email address will not be published.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR